חשבתם שגברים חולים יותר? טעיתם

ניתן היה לחשוב שנשים פשוט מעדיפות לדווח על מחלה במקום על מחלת ילד, אבל הפער בשעות מחלה בין גברים לנשים יציב על פני שנים - גם אחרי הגילים המאופיינים באחריות לילדים קטנים

סיון קלינגבייל
מקוררת במשרד
מקוררת במשרדצילום: Chris Machian/The New York Times

באגף השכר באוצר מתגאים בכך שב-2018 פערי השכר בין גברים לנשים במערכות שירות המדינה נעו בין 7% במערכת החינוך ל-27% במערכת הבריאות, ואילו בכלל המשק הם הגיעו ל-32%. ואולם עדיין יש פער בין נשים לגברים בכמות השעות הנוספות ובכמות העבודה הנוספת – גברים מנצלים הרבה יותר את מכסת השעות הנוספות שלהם, ובנוסף נהנים יותר מתוספות על עבודה נוספת. עבודה נוספת מכילה עוד מרכיבים חוץ משעות נוספות - כוננויות, קריאות פתע ותוספת משמרות. זהו רובד שכר שלם שהמרכיב הנפוץ  ביותר, אבל לא היחיד, בו הוא שעות נוספות.

פער נוסף הבולט במערכת הבריאות ומשרדי הממשלה הוא שמשרות ניהוליות בדירוגים גבוהים מאוישות הרבה יותר על ידי גברים. שיעור הנשים הבכירות מתוך כלל העובדים הבכירים נמוך משמעותית משיעור הנשים במשרדי הממשלה. ככל ששיעור הנשים במשרד גדול יותר, הסבירות שהן תאיישנה תפקידים בכירים באחוזים גבוהים גדלה.

מספר שעות נוספות

אבל בין הפערים המגדריים הרגילים בולט נתון נוסף ומטריד -  נשים מנצלות בממוצע כחמש שעות מחלה יותר מגברים מדי חודש. בעוד שבממוצע גברים מנצלים בכל חודש שמונה שעות מחלה: חמש שעות מחלה שלהם ועוד שעות מחלת ילד, בת זוג או הורה, נשים לוקחות 13 שעות בחודש. אולם עיקר הפער אינו בשעות מחלות ילד, אלא דווקא בשעות המחלה שמדווחות העובדות על עצמן.

ניתן היה לחשוב שנשים פשוט מעדיפות לדווח על מחלה במקום על מחלת ילד, אבל הפער בשעות מחלה בין גברים לנשים יציב על פני שנים - גם אחרי הגילים המאופיינים באחריות לילדים קטנים. באגף השכר מציינים כי נטיית הנשים לקחת יותר שעות מחלה היא תופעה נפוצה ברוב מדינות העולם ומגובה בספרות המחקרית, אולם אינה מקבלת הסבר חד-משמעי.

שעות מחלה

מנגד, לגברים נרשמות לאורך כל קבוצות הגיל יותר שעות נוספות - הפער הוא יציב ומובהק. באוצר מסבירים זאת  בנטייה המסורתית של הנשים להיות נוכחות יותר בבית, בעוד הגברים נתפסים כמפרנסים העיקריים במשקי הבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker