"לא הגיוני שב-2020 יהיו סכסוכי עבודה על הכנסת טכנולוגיה"

הממונה על השכר, קובי בר-נתן: "כל עוד ההסתדרות מקשה עלינו, יהיה קשה לטפל בתמריצים להחזרה ברכב פרטי"

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי בר נתן, הממונה על השכר באוצרצילום: מגד גוזני
אבי וקסמן

"לא הגיוני שב-2020 יהיו סכסוכי עבודה על הכנסת טכנולוגיה לעבודה במגזר הציבורי" - כך אמר הממונה על השכר והסכמי העבודה במשרד האוצר, קובי בר-נתן, שהציג היום (שלישי) את הדו"ח השנתי שלו. "המצב בנושא הזה טוב יותר מבעבר, בעקבות הסכם המסגרת האחרון במגזר הציבורי, אבל זר לנו כשעובדים מדברים על עבודה בווידאו-קונפרנס כעל סוגיה", אמר בר-נתן במפגש עם עיתונאים בירושלים.

סגנית הממונה על השכר, אתי גבאי-מורלי, הוסיפה: "הסכמי עבודה שמגדילים את פריון העבודה הם כאלה שיש בהם אבני דרך, ושקושרים בין השכר לתפוקה. כדי שזה יקרה, צריך בצד השני פרטנר שרוצה בזה. ההסתדרות מנופפת לעתים בדגלים של צמצום פערים, ובכל זאת יש כיום הרבה סכסוכי עבודה פתוחים. אם ההסתדרות רוצה באמת לשמור על העובדים, היא צריכה גם לחבר אותם למציאות ולהתאים אותם לשוק העבודה העתידי. אנחנו מצפים שנושא הכנסת הטכנולוגיה יעבור חלק יותר".

בר-נתן אמר כי השיח שמנהל משרד האוצר עם ההסתדרות עוסק גם באפשרות של ריסון העלאות שכר בעתיד, כאחד הכלים להפחתת הגירעון בתקציב המדינה. לדבריו, "בדקנו מה ההסתדרות יכולה לתת. כרגע לא הבשיל עדיין כלום. כשתקום ממשלה חדשה, אני בטוח שגם הנושאים האלה יעלו". 

לדברי בר-נתן, "עולם יחסי העבודה צריך להיות מאוזן - יש לעבור מריבוי שביתות וסכסוכים לשיתוף פעולה. חוק יישוב סכסוכי עבודה נחקק לפני יותר מ-60 שנה. ראוי לקבוע עילות לגיטימיות לסכסוכי עבודה - ואנחנו חושבים שהכנסת טכנולוגיה אינה עילה לגיטימית. צריך גם לקבוע מנגנוני תיווך, גישור ובוררות, להגדיר תאריך תפוגה לסכסוכי עבודה ישנים, ולהאריך את תקופת הצינון הנדרשת מהכרזה על סכסוך העבודה עד תחילת שביתה" (כיום כשבועיים - א"ו).

מלבד השמירה על כספי הציבור, אגף השכר הציב לעצמו למטרה לשפר את השירות הציבורי ולהגדיל את הפריון. "לדוגמה, במערכת החינוך, תפקידי המנהלים בבתי הספר חשובים מאוד", אמר בר-נתן. "מצאנו שככל שהוותק של מורה עולה, הפרמיה לניהול - כלומר, בכמה יגדיל את שכרו אם יקבל על עצמו תפקיד של מנהל - יורדת. נושא נוסף שצריך לטפל בו הוא היעדר ההלימה בין ימי החופשה של ההורים והתלמידים. זה בעייתי ופוגע במשק".

לדברי בר-נתן, "במערכת החינוך רואים פער רציני מאוד בין מורים צעירים לוותיקים, ואם רוצים להשביח את המערכת - צריך לטפל בכך. בתיכונים זה נעשה בצורה טובה, ואנו מקווים שנראה זאת גם בהסכם שיהיה עם הסתדרות המורים, לבתי הספר היסודיים. גם בצה"ל יש פערי שכר גבוהים בין הדרגות. אם יבואו לסרן צעיר ומוכשר ויגידו לו כי רק כשהוא יהיה אלוף משנה, הוא יקבל שכר גבוה - לא בטוח שזה מה שישאיר אותו במערכת".

כשנשאל אם בכוונתו לפעול לשינוי התמריצים של עובדי המדינה להחזיק רכב פרטי, אמר בר-נתן כי אף שהוא מקדם זאת. "בחלק גדול מהדברים נדרש פרטנר בצד השני. כל עוד הצד השני - ארגוני העובדים - מקשה עלינו, יהיה לנו קשה מאוד. לא נלך להרפתקאות רק כדי שבעתיד יגידו לנו שהכסף לא הלך למקומות הנכונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker