הופסקה אפליית העובדים בחוזים אישיים באגרת ההשתלמות

עובדי מדינה שאינם חברי הסתדרות לא יידרשו עוד לשלם אגרת השתלמות בגובה של 600-400 שקל - כפי שנדרשו עד כה, אלא 150 שקל בלבד ■ "הואיל ומדובר בשירות מסובסד, ההבחנה בין עובדים החברים בהסתדרות לבין עובדים שאינם חברים בה, ראויה ולגיטימית"

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב שמחי, יו״ר הסתדרות העובדים הלאומית
יואב שמחי, יו״ר הסתדרות העובדים הלאומית

במשך שנים נדרשו עובדי המדינה שמועסקים בחוזים אישיים ואינם חברי הסתדרות ולכן אינם משלמים לה דמי חבר - לשלם להסתדרות העובדים החדשה עבור הכרה בגמול השתלמות אגרה בגובה 600-400 שקל. זאת להבדיל מ-50 שקל ששילמו חברי ההסתדרות. בעקבות תביעת ארגון העובדים "אחדות" מבית ההסתדרות הלאומית, אוחדו אגרות גמול ההשתלמות – ומעתה ישלמו הן העובדים בחוזים אישיים והן העובדים החברים בהסכם קיבוצי 150 שקל.

"יש 70 אלף עובדי מדינה, מהם 15 אלף מועסקים בחוזים אישיים. ההסתדרות הכללית שובה את העובדים האלה – מצד אחד העובדים האלה לא זוכה להישגים ותוספות השכר שמביאה ההסתדרות הכללית לעובדי המדינה, ומצד שני כשצריך לקחת - היא לוקחת. אי אפשר להחזיק במקל משני קצותיו", אמר רם קנדיל, יו"ר ארגון העובדים אחדות. "ראינו את הביזיון לאורך שנים, אבל כל עוד לא תבענו ולא נאבקנו משפטית, לצערנו עובדי חוזים אישיים נאלצו לשלם 400 שקל ויותר".

מנגד, בהסתדרות מסבירים כי "הזכאות של עובד לגמול השתלמות כרוכה באישור של ועדה פריטטית, שבה יושבים נציגי המעסיק ונציגי ההסתדרות, כשקודם לישיבתה, האיגוד המקצועי הרלוונטי בהסתדרות בוחן את הבקשה בעניינו של כל עובד ועובד.

"הליך בחינת הבקשה הוא מורכב ודורש עבודת מטה רבה שכרוכה בבדיקה דקדקנית של המסמכים הרלוונטיים, בהדרכת העובדים למילוי הבקשות ולתיקון ליקויים ובארגון של כל החומר הרלוונטי לוועדת הגמול. מדובר בשירות פרטני הניתן לכל עובד ועובד, דורש זמן ותשומת לב רבה, וכרוך בהקצאת כוח אדם ומשאבים נוספים. רובן המכריע של עלויות מתן שירות זה מסובסד על ידי ההסתדרות, כשחלק קטן ממומן באמצעות גביית דמי השתתפות מהעובדים שנהנים מאותו שירות".

בהסתדרות מבקשים להדגיש כי שיעורם של דמי ההשתתפות שנגבים הוא מזערי ביחס לתועלת הרבה של התוספת החודשית הקבועה והפנסיונית של גמול ההשתלמות, וכי מדובר במערך הפסדי המסובסד על ידי ההסתדרות.

"זכאותם של עובדי מדינה לגמול השתלמות היא אחת מהישגיה המשמעותיים של ההסתדרות הכללית", מוסיפים בהסתדרות. "גמול ההשתלמות משיג כמה תכליות, ובהן העשרת הידע והרחבת האופקים של ציבור העובדים, וכן הגדלה משמעותית בשכרם. בנסיבות אלה, הואיל ומדובר בשירות מסובסד, ההבחנה שנערכה באיגודים שונים בשיעור דמי ההשתתפות, בין עובדים החברים בהסתדרות (ודמי החבר שהם משלמים למעשה מאפשרים את הסבסוד) לבין עובדים שאינם חברים בה, היא הבחנה ראויה ולגיטימית. עם זאת, ועל מנת למנוע כל טענה בעניין זה, ההסתדרות החליטה להעמיק את סבסוד המערך החל מ-1 באפריל 2019, כך שדמי ההשתתפות שייגבו מן העובדים לא יבחינו בין חבר הסתדרות לבין מי שאינו חבר ההסתדרות, ושבכל אופן הם לא יעלו על 150 שקל לבקשת גמול של עובד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker