המו"מ לגבי מיסוי הטיפים תקוע - והנושא צפוי לחזור לבית המשפט

רשות המסים ואיגוד המסעדות מתקשים להגיע להסכמה בנושא תשלום המע"מ על הטיפים שמקבלים המלצרים ■ שי ברמן, יו"ר איגוד המסעדות: "ממסים פעמיים"

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלצרית מקבלת טיפ
מלצרית מקבלת טיפצילום: בלומברג

כשנה לאחר שפסיקת בית הדין לעבודה בנושא הטיפים למלצרים נכנסה לתוקף, רשות המסים ואיגוד המסעדות מתקשים להגיע להסכמה בנושא תשלום המע"מ על הטיפים שמקבלים המלצרים. פגישה שהתקיימה אתמול (א') בין הצדדים הסתיימה ללא הסכמות, ופגישה נוספת תתקיים כבר בשבוע הבא.

בשנה האחרונה דחתה רשות המסים שוב ושוב את ההחלטה בנושא המע"מ. הדיון נפתח בעקבות פסיקת בית הדין לעבודה, שלפיה כל כספי הטיפים ייחשבו שכר המשולם על ידי המעסיק, ובתמורה הם יזוכו במלוא הזכויות הסוציאליות. הפסיקה, שהתקבלה בהרכב מורחב של חמישה שופטים ושני נציגי ציבור ובראשות נשיא בית הדין לעבודה לשעבר, יגאל פליטמן, נולדה בעקבות איחוד של שתי תביעות שונות שהגישו שני מלצרים לגבי הזכויות המגיעות להן.

באיגוד המסעדות טוענים כי יש בעיה חוקתית לגבות מע"מ על הטיפים, מכיוון שמדובר בהכנסה של המלצרים, ולא של המסעדה. לגישתם, הפסיקה לגבי המע"מ נעשתה ללא סמכות, שכן בית הדין לעבודה אינו עוסק במסים. עוד טוענים באיגוד כי נשיא בית הדין לעבודה לשעבר, פליטמן, ציין כי הפסיקה מתייחסת לפן הסוציאלי, ולא לפן המיסוי. לדבריהם, בית המשפט העליון דווקא התייחס לנושא זה בפסיקה מ-2012 בהרכב של שבעה שופטים, וקבע שכל עוד הכסף של הטיפ אינו הכנסה של העסק אלא של המלצרים, אין לגבות מס. אז קיבלו השופטים את עמדת איגוד המסעדות - שהם אינם מכריחים את הלקוח לשלם על השירות, והוא עושה זאת לפי ראות עינו ולפי השירות שקיבל.

מנגד, ברשות המסים טוענים שהמסעדות משתמשות בטיפ לשלם שכר למלצרים לפחות בגובה שכר המינימום, ולכן דורשים מע"מ לפחות על גובה שכר זה. את הטענה כי מדובר בהכנסה של המסעדה הם מבססים, בין היתר, על העובדה כי בחלק מהמסעדות נהוג להשתמש בחלק מההכנסות מהטיפים גם לצורך תשלום שכר עבודה לעובדים נוספים שאינם מלצרים – כמו ברמנים ושוטפי כלים.

לדבריו של שי ברמן, יו"ר איגוד המסעדות והברים, הדרישה של רשות המסים מייצרת כפל מס. "זה לא נכון שלא משלמים מס. הכל מגולם בתלוש. מהרגע שהכסף מהטיפים נכנס מהשקל הראשון עד האחרון לתלוש, הכסף ממוסה. כך, למעשה ממסים פעמיים - פעם כהכנסה של המלצר, שמשלם מס הכנסה וביטוח לאומי, ופעם כהכנסה של המסעדה, שעליה יש לשלם מע"מ", הוא אומר. לדברי ברמן, אחרי חודשים ארוכים שבהם רשות המסים נמנעה מלקבל החלטה, היא מאיימת לגבות מהמסעדות מע"מ רטרואקטיבי על 2019 אם לא יסכימו לשלם מע"מ על ההכנסות מטיפים עד גובה שכר המינימום. "הם מנסים לעשות מחטף. אבל איך יגבו רטרואקטיבית אם לא קיבלו החלטה?״ אומר ברמן.

לדברי עו"ד טלי ירון-אלדר, לשעבר נציבת מס ההכנסה המייצגת את איגוד המסעדות, "הדיון פה הוא לגבי הכסף של הטיפים - אם מדובר בכסף של המסעדה, שמשמש לתשלום למלצרים, או כסף של המלצרים שניתן מתוך הכרת תודה, ומשמש רק כדי להבטיח להם זכויות סוציאליות. בכל העולם יש חוקים בנושא הטיפים, וגם בישראל צריכה להיות חקיקה מסודרת".

שי ברמן
שי ברמןצילום: דניאל צ'צ'יק

לפי הערכות בענף, רשות המסים והמסעדות יתקשו להגיע להסכמה גם בפגישתם בשבוע הבא - ולכן, סביר להניח כי הרשות תוציא שומות למסעדות והדיון יחזור לבית המשפט.

ברשות המסים בחרו שלא להגיב לדברים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker