סמנכ"לית נציבות שירות המדינה: "אנחנו מתקשים לגייס אנשים טובים לשירות הציבורי"

ד"ר איריס נחמיה אמרה בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה כי בשל היעדר גמישות ותנועה של עובדים בתוך המערכת, שירות המדינה הגיע לסטגנציה ■ "מדברים על סטראט-אפ ניישן ואני אומרת: תחזרו לניישן - תשקיעו בתוך שירות המדינה"

סיון קלינגבייל
ד"ר איריס נחמיה
סמנכ"לית תכנון ואסטרטגיה בנציבות שירות המדינה, ד"ר איריס נחמיהצילום: ליאת מנדל

למרות רמת ההשכלה הגבוהה של עובדי המגזר הציבורי, המיומנויות שלהם נמוכות יותר בהשוואה לעובדי המגזר העסקי - כך עולה מניתוח סקר מיומנויות עובדים (PIAAC) שהציגה ד"ר איריס נחמיה בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שנערך היום (ד') בירושלים.

נחמיה, המכהנת כסמנכ"לית תכנון ואסטרטגיה בנציבות שירות המדינה, הדגישה כי בתוך השירות הציבורי יש גם איים של מצוינות, אך ביקשה לשים על השולחן את העובדה שמאחר שבשירות המדינה אין כמעט תנועת עובדים, נוצרת סטגנציה.

"חשוב לטפל בהכשרות עובדים" אמרה, "הדרך עוברת בהשקעה בהון האנושי. זה לא סקסי כמו השקעה ברפורמת שמיים פתוחים ולא משהו שפוליטיקאי לוקח עליו בעלות, אבל חייבים לעשות את זה".

לדבריה, האתגר העיקרי של הניצבות הוא לייצר תחושת דחיפות: "חייבים לטפל בנושא לפני שיש משבר - להתאים את מפת הכישורים הנדרשים למציאות". נחמיה הוסיפה כי בעת האחרונה נוצרה הזדמנות לעשות זאת, בגלל השינויים הטכנולוגיים שהעלו מחדש את הדיון על הפערים במיומנויות וחשיבות ההכשרות.

"מדברים על סטראט-אפ ניישן, ואני אומרת: תחזרו לניישן - תשקיעו בתוך שירות המדינה. כיום, מכרזים בכלל לא תומכים בהכנסה של טכנולוגיות חדשות, וגם אין תיאום בין כל הגופים. אנחנו מתקשים לגייס אנשים טובים. עובדים לא רוצים לעבוד בשירות המדינה מסיבות שונות – שכר, חוסר אטרקטיביות של השירות הציבורי, היעדר הגמישות והמחסור במסלולי פיתוח קריירה", אמרה.

היא הוסיפה כי "אנחנו עושים פרויקטי ענק של הטמעה דיגיטלית, ועוסקים גם בהתאמה לשינויים" - אך הדגישה כי אין בכך די. היא קראה לעודד תנועה בין תפקידים במגזר הציבורי. "אנחנו כרגולטורים פנימיים לא מספיק חשים את הסבל והלחצים שיש על רגולטורים שאחראים על שירות, ועובדים עם הציבור בצורה נרחבת. אין עלינו מספיק לחץ להשתנות. צריך להגביר את התנועה הפנימית בתוך שירות המדינה – בין התפקידים של המטה לתפקידים של השטח. אז המערכת תדע לתפקד יותר טוב", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker