פיקוד העורף השאיר את הילדים בבית - וגם אתכם: האם אתם זכאים לשכר?

עובדים ובעלי עסקים רבים מצאו עצמם הבוקר בחוסר ודאות ■ בכירים בשירות המדינה אומרים כי אינם זוכרים הנחיות גורפות כל כך של פיקוד העורף ■ עו"ד נטע ברומברג: "כל עוד לא הוכרז מצב מיוחד בעורף - אין היעדרות בשכר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חינוך ביתי
"ההגנה היחידה שלה זכאים העובדים היא ההגנה בפני פיטורים"צילום: AP

פיקוד העורף חזר בו מההנחיה הגורפת שהוציא הבוקר (ב') לא לצאת לעבודה שאינה חיונית - והרחיב את אישורי העבודה בגוש דן גם למקומות עבודה שבהם קיים מרחב מוגן. בדרום הארץ נותרה ההנחיה הראשונה על כנה.

מאחר שהלימודים בגוש דן ודרומה בוטלו, ההוראה המעודכנת לא שינתה את המצב עבור הורים רבים שלא יכולים להשאיר את ילדיהם לבד בבית. עו"ד נטע ברומברג, ממשרד ברנע, ג'פה, לנדה ושות', מסבירה כי החוק מאפשר רק להורה אחד להיעדר מעבודתו לצורך השגחה על ילדיו (ילד מוגדר כאדם עד גיל 14 או בעל צרכים מיוחדים עד גיל 21).

"בכל מקרה, נכון להיום, כל העובדים במשק אינם זכאים לשכר עבור היעדרות שכזאת. כל עוד לא הוכרז מצב מיוחד בעורף, אין היעדרות בשכר. ניתן בהסכמת העובד והמעסיק לנכות יום חופש ולשלם עבור יום חופש. ההגנה היחידה שלה זכאים העובדים היא ההגנה בפני פיטורים - אסור לפטר בגלל היעדרות הזאת", אמרה ברומברג.

לדבריה, "עובד שמסוגל לעבוד מרחוק ומתבקש על ידי המעסיק לעבוד מרחוק, יהיה זכאי לשכר עבור עבודתו בפועל". באשר לעצמאים, מוסיפה ברומברג, כל עוד לא נקבע פיצוי מכורח תקנות מס רכוש - לעצמאים אין זכאות לפיצוי.

"המדינה לא לקחה אחריות"

עובדים ובעלי עסקים רבים מצאו עצמם הבוקר בחוסר ודאות. בכירים בשירות המדינה אומרים כי אינם זוכרים הנחיות גורפות כל כך של פיקוד העורף, ואכן אלו צומצמו לקראת השעה 10:00. האי-ודאות נובעת, בין השאר, מכך שמשרד העבודה והרווחה עדיין לא חתם על צו הרחבה להסכם הקיבוצי שנחתם בין המעסיקים להסתדרות במאי, לאחר האירועים הביטחוניים בדרום.

הסכם זה קובע כמה תנאים מצטברים, שרק בהתקיימם זכאי העובד לתשלום:

1. מועד ההיעדרות - העובד נעדר מהעבודה בימים המזכים (ימים אשר נקבעו על ידי פיקוד העורף) וזאת החל משעת התחילה של ההחלטה של פיקוד העורף או החל משעת התחילה של המשמרת (לפי המאוחר ביניהם) ועד לסיומה של המשמרת; וכן, בגין משמרת שזמן תחילתה הוא עד שלוש שעות מתום מועד ההחלטה.

2. סיבת ההיעדרות - בהינתן כי היעדרות העובד לא נבעה מהחלטת פיקוד העורף בדבר איסור התקהלות או סגירת מקומות עבודה שאינם חיוניים, אלא היעדרות לצורך טיפול בילד - נדרש העובד לשני תנאים. התנאי הראשון: ילדו של העובד מתחנך במוסד חינוך באזור המיוחד - הכוונה לאזור במרחק של עד 40 ק"מ מגדר המערכת המקיפה את רצועת עזה.

התנאי השני: מתקיימים לגבי העובד אחד מהתנאים הבאים, והוא הצהיר על כך בכתב: א. הילד נמצא בהחזקתו הבלעדית של העובד או שהעובד הוא הורה יחיד של הילד; ב. בן זוגו של העובד הוא עובד או עובד עצמאי ולא נעדר מעבודתו לצורך השגחה על הילד. בהסכם קיימים תנאים נוספים ביחס לעובד עם מוגבלות והורה לאדם עם מוגבלות. ההסכם גם קובע את אופן חישוב השכר ליום היעדרות מסיבות דומות.

מאחר שהמדינה לא חתמה על צו ההרחבה, ההסכם לא הוחל על המשק כולו. כתוצאה מכך, אם המעסיקים לא שילמו על ימי ההיעדרות במאי, העובדים ספגו את עלויות. מנגד, במפעלים החברים בהתאחדות התעשיינים - ולכן שילמו לעובדים - המפעלים עצמם ספגו את הנזק ולא פוצו עדיין על ידי המדינה. "המדינה לא לקחה אחריות", אמר היום גורם בכיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker