סיון קלינגבייל

אחרי שבועות של ציפייה, מובילי מחאת "אני שולמן", העוסקת בקשיי ההישרדות של עצמאים ועסקים קטנים, חשפו עצמם היום (ב') בשידור חי בפייסבוק.

המייסדים של "אני שולמן", איציק בנים ואביר קרא, פנו לצופים וסיפרו כיצד הכירו בקבוצת הפייסבוק "מסעדנים חזקים ביחד". קרא סיפר כי לאחר שנה וחצי של פעילות, הם הבינו כי קשה מאוד לעשות שינוי כשמתמקדים בעיקר במסעדנים, כי מדובר בקשיי רוחב – הרגולציה, הביורוקרטיה והדו"חות שמשפיעים על כולם.

הניסיון שלהם "לשבור את הכלים" כהגדרתם, נוסד בוואטסאפ וסחף במהירות אלפי אנשים. הם מעידים על עצמם שהם "אוהבים את המדינה - אבל רוצים לעשות שינוי".

כיום יש יותר מ-120 אלף עוקבים לעמוד הפייסבוק שהקימו, "אני שולמן". קרא אמר כי הוקמה התארגנות עם ועדות שונות שמטרתן לקדם את הפעילות, ולהביא לכך שהעצמאים יהיו "הזרוע הרביעית" כהגדרתם, לצד הממשלה, העסקים וההסתדרות.

בשידור החי הודיעו קרא ובנים כי הפעולה הבאה של חברי הקבוצה תהיה הפגנה מול משרדו של חיים ביבס, ראש העיר מודיעין ויו"ר השלטון המקומי, בדרישה לנסח אמנה של ראשי הערים לעבודה עם עסקים קטנים.

השידור החי של מובילי מחאת "אני שולמן"צילום: צילום מסך

"ראשי הערים חייבים להתעורר ולהבין שבנק הכסף שיש להם מהחנויות ברחוב עלול להתמוטט. העיוות שיש בין התנאים לחנויות המקוונות לחנויות ברחוב לא יכול להימשך", אילן בן הרוש, בעל חנות למוצרי חשמל מירושלים וממובילי ההתארגנות ל-TheMarker.

סוגיית המימון של ההתארגנות מלווה אותה כבר כמה שבועות. "האשימו אותנו במימון מהקרן החדשה – זה קשקוש בלבוש. שייכנסו לפרופילים ויראו מאיפה הגענו", אמר בן הרוש. לשאלה אם הם רוצים לגבות מהחברים דמי חבר, השיב: "לא יהיו דמי חבר – זה יהיה וולנטרי".

קרא אמר בשידור בפייסבוק כי "המימון שלנו מגיע מכל אחד ואחת מכם", והזמין את הצופים להצטרף. הקבוצה גם מתכננת קמפיינים על שילוט חוצות על גבי מסכים בבניינים. לדברי בן הרוש, המימון לכך, בדומה לקמפיין שעלה על אוטובוסים, מגיע מתרומות.

"אנחנו רוצים להיות כוח עם עוצמה שיכול להשפיע ולתת לשולמנים מה שמגיע להם. לא סופרים אותנו. אנחנו רוצים להתאגד ולהיות הגוף המשפיע במשק שבכל משא ומתן פרלננטרי יקחו אותנו בחשבון ולא נעשה זאת דרך פוליטיקה. יש לנו מוחות ואנשי עסקים שעושים זאת בהתנדבות ומבינים שכוחנו באחדותנו", אמר אסף יששכרוף, בעל הסטודיו לעיצוב, מיתוג ועיצוב גרפי say בבירושלים, וממובילי המחאה.

לדברי יששכרוף, אמנם יש גופים נוספים שעוסקים בזכויות העצמאים, בהם לשכת העצמאים בישראל (לה"ב), וגם היו התארגנויות בעבר - אבל אף אחד מהם לא הצליח לסחוף 120 אלף איש בשלושה שבועות. "אנחנו חושבים שהאותנטיות שלנו והעובדה שאנחנו כמו כל אחד מהעם היא שגורמת לתמיכה והרוח האמיתית הזאת. כולם ניסו, אבל אנחנו נעשה זאת אחרת. יש לנו תמיכה וצבא אופרטיבי מאחורינו, ונעשה זאת בצורה אחרת - והפעם נעשה היסטוריה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker