"אני שולמן": האם מחאת העצמאים החדשה תצליח במקום שבו נכשלו קודמותיה?

יותר מ-115 אלף משתתפים התקבצו בשבועות האחרונים בקבוצת הפייסבוק "אני שולמן" המגדירה עצמה "שוברים את הכלים, עצמאים למען עצמאים". אלפי עצמאים, בהם דפני ליף וארקדי דוכין - מספרים על בעיותיהם בקבוצה, ולצד טענות על "מחאה פוליטית" - ממתינים כולם להודעה על המשך הפעילות - מחר

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלוגו של מחאת "אני שולמן"
סיון קלינגבייל

"מה ששבר אותי היה חצי שנה שמירה בהריון ואחרי שקיבלתי את "מענק" החופשת לידה הייתי צריכה להחזיר את כולו חזרה! ביטוח לאומי קבע כי אני לא זכאית לכסף הזה כי היתה לי הכנסה נמוכה. המדינה נתנה והמדינה לקחה. אבסורד...

מנהלת החשבונות שלי דאז אמרה שככה זה יש בעיה בחוק.... השילוב של עצמאית בהריון בשמירה ובסכנת חיים שלא יכולה לצאת ולפרנס לא ממש מזיזה לאף אחד.

קרה לעוד עצמאיות?

מקווה שהיום /בעתיד זה ישתנה!"

הפוסט הזה הוא אחד מאלפי פוסטים שמתפרסמים בקבוצת הפייסבוק החדשה "אני שולמן". יותר מ-115 אלף איש ואישה התקבצו בשבועות האחרונים בקבוצה, המגדירה עצמה "שוברים את הכלים, עצמאים למען עצמאים". הקבוצה הוקמה באמצע חודש אוקטובר וצמחה במהירות. מדי יום מתפרסמים בה פוסטים רבים של עצמאים, שמפרסמים את סיפורם האישי ומוחים על שלל נושאים – נטל המס, חוסר ההוגנות של המדינה כלפיהם, היעדר הזכויות הסוציאליות והקושי לעבוד מול גופי המדינה.

בקבוצה יש לא מעט המתמרמרים על הצורך לשלם למוסדות המדינה. אחרים מספרים סיפורים, חלקם קשים, על הקושי הגדול לגבות את הכסף, על התעמרות של מוסדות המדינה ועל כך שאינם יכולים להיות חולים או לצאת לחופשה.

הפוסט של דפני ליף (לא במלואו)צילום: מתוך "אני שולמן" פייסבוק

מאחר שזמן קצר לאחר הקמתה העלו חבריה קמפיין על אוטובוסים וייצרו חולצות ודברי דפוס, עלתה טענה כי עומד מאחריהם גוף מאורגן או מפלגה פוליטית. גורמים המקורבים לקבוצה טוענים כי לא כך הוא וכי הגרעין שלה מורכב מחברים ירושלמים. את הקבוצה מנהלים 12 אנשים שונים. בפוסט שכתב אילן בן הרוש, ממנהלי הקבוצה, הוא טען כי מדובר בהתארגנות ספונטנית של חברים. מקורבים לקבוצה טוענים כי קמפיין האוטובוסים היה תרומה של פרסום כנען. בשיחות עם חלקם הם הבהירו כי בינתיים אינם מדברים עם התקשורת וכי את מה שיש להם לומר הם יפרסמו מחר, יום שני (11.11, בשעה 11:11).

ארקדי דוכין ודפני ליף תומכים

ההתארגנות זכתה לתמיכה מרבים, בהם הזמר והיוצר ארקדי דוכין שפירסם פוסט תמיכה. עם זאת, ביממה האחרונה, אחרי שדפני ליף, מנהיגת "מחאת האוהלים" פירסמה פוסט בקבוצה ובעקבותיה איתמר בן גביר - התחיל בקבוצה ויכוח ועלו פוסטים עם טענות כי הקבוצה פוליטית. מקורבים למנהלי הקבוצה טענו בסוף השבוע כי הם מתכננים שורה של פעילויות אגרסיביות במטרה לעורר תשומת לב לבעיית העצמאים.

בקבוצות אחרות של עצמאים בפייסבוק עלתה טענה כי הקבוצה היא רק כלי שחרור לכעסים וקיטורים, אבל אי אפשר להתעלם מהפוסטים שעולים בקבוצה וממספרם הגדול  הגדולה של החברים בה, שמרגישים כי המדינה מפלה אותם.

זאת לא הפעם ראשונה שקבוצת פייסבוק שעל דגלה מחאת עצמאים סוחפת את הרשת החברתית. ב-2017 הייתה זאת מחאת החמורים וב-2015 מחאת "עצמאים עושים שינוי" שנולדה בעקבות סרטה של גל גבאי, בתוכנית ה"מערכת" של מיקי חיימוביץ ברשת. הסרט של גבאי הציג את הקושי של בעלי העסקים הקטנים מול מוסדות המדינה ועורר גלים רבים. מי שהוביל את המחאה של 2015 היתה קבוצה של עצמאים שהתאחדו לצורך הנושא, עבדו בהתנדבות ורובם לא הכירו איש את רעהו לפני כן.

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (ישראל במספרים ערב ראש השנה תש"ף: נתונים נבחרים מהלוחות השנתיים 2019. נתונים ממרשם עסקים). 51% מהעסקים בישראל הם של עצמאים ("עוסק יחיד" כהגדרת רשות המיסים). לפי נתוני להב, בישראל יש כיום כ-530 אלף עצמאים ועצמאיות מתוכם 287 אלף "עצמאים בודדים" שאינם מעסיקים עובדים. רוב העצמאים אינם בעלי הכנסה גבוהה.

הפוסט של ארקדי דוכיןצילום: מתוך "אני שולמן", פייסבוק

"10 הדברות של שולמן"

הדרישות של מובילי מחאת "אני שולמן" רחבות ביותר. תחת הכותרת "10 הדברות של שולמן" הם פירטו אותן:

1. שינוי מדיניות ויחס המדינה לעצמאים (כולל בית הדין לעבודה).

2. מתן זכויות יסוד לעצמאים בביטוח לאומי – שולמן משלם ושולמן יקבל (ימי מחלה, דמי פגיעה, דמי אבטלה, פיצויים וכו').

3. השתתפות המדינה בהפרשה לפנסיה לעצמאים – ביטול החוק הקיים.

4. מע"מ ומס הכנסה הרחבת קשת ההוצאות המוכרת לצרכי מס. רכב פחת, אירוח בבתי קפה, מע"מ בכיבודים, בגדי עבודה וכו'.

5. שינוי חוק המע"מ למע"מ דפרנציאלי מותאם לסוג העסק

6. צמצום הבירוקרטיה ברשויות – היתר בניה, רישוי עסקים, רשות המסים.

7. שינוי העסקת עובדים זרים.

8. מענק למעסיק מתמיד המעסיק עובדים יזכה לבונוס בסוף השנה.

9. הגדלת הכוח הבנקאי מול המגזר העסקי.

10. רשת ביטחון כלכלי לעצמאים במימון המדינה, סיוע לעסק בשנה הראשונה, חלופה לפשיטת רגל, הזדמנות שנייה להתחיל מחדש ביום שאחרי, מתן הלוואה ללא ריבית לסגירת עסק.

ענבר בזק: "היה ניסיון של השתלטות פוליטית" צילום: עופר וקנין

חלק מהדרישות כבר נידונו בעבר לא אחת בכנסת והוגשו הצעות חוק במטרה להביא לשינוי חקיקה - אך החקיקה נעצרה ולא הושלמה. מדובר בין היתר בדמי אבטלה ומחלה לעצמאים (עצמאים משלמים ביטוח לאומי אבל אינם זכאים לדמי אבטלה, מחלה ודמי פגיעה הם מקבלים מהיום ה-13- בניגוד לשכירים שנפגעים בדרך למקום העבודה ומקבלים מהיום ראשון); הרחבת קשת ההוצאות המוכרות לצרכי מס (למשל עד 2011 יכלו עצמאיים להזדכות על הוצאות הישיבה בבית הקפה לצורכי עבודה, אבל מאז רשות המסים החליטה לא להכיר בהוצאות הזאת בטענה שזו הוצאה פרטית); ומוסר התשלומים.

בנוגע לדרישות נוספות, ובהן צמצום הביורוקרטיה ובעיית האשראי, משרדי הממשלה יזמו תוכניות לאורך השנים - אך לפי השוואות ודירוגים בינלאומיים, עדיין קיים קושי לעשות עסקים בישראל - בעיקר בגלל הביורוקרטיה. בנוסף, עסקים קטנים מופלים יחסית לגדולים בנגישות לאשראי. דרישות אחרות של הקבוצה כמו הדרישה שהמדינה תיקח חלק במימון הפנסיה לעצמאים או שתייצר רשת ביטחון לעצמאים נראות מרחיקות לכת.

"השקענו עשרות שעות בשבוע - והכל על חשבוננו"

השאלה הגדולה היא האם התארגנות הנוכחית תצליח היכן שקודמותיה נכשלו ותביא לשינוי. ענבר בזק, מייסדת "עצמאים עושים שינוי" (מחאת העצמאים, פברואר 2015) מספרת כי גם אז הקבוצה בפייסבוק זכתה להדים רבים ומשכה אליה רבים. "אצלנו היה טירוף והתלהבות, אלפי מצטרפים ומאות מתנדבים. בגלל שלא היינו מערך מסודר לא ידענו לנהל את זה. היינו קבוצה של מתנדבים, השקענו עשרות שעות בשבוע, והכל על חשבוננו בלי מימון - הדלק לפגישות והחסרת ימי עבודה. זה מה שמיסמס את זה. במשך שנתיים עוד היו פגישות והקמנו עמותה ואחרי שנתיים כל אחד פנה לדרכו", היא אומרת. לדבריה גם את מאות האנשים שנרשמו להתנדב לקידום המחאה לא הצליחו מובילי הקבוצה לנהל בעיקר בגלל מחסור בתשתיות.

בזק מזהירה מהתערבות מפלגתית בפעילות. "באיזשהו שלב מה שקרה אצלנו זה שהתחילה השתלטות של ישראל ביתנו על הנהלה. מינינו את עודד פורר (כיום חבר כנסת בישראל ביתנו ואז עצמאי) להיות יו"ר העמותה שהקמנו. ולאט לאט לאט התחילו להיכנס להנהלה אנשים של ישראל ביתנו. הרגשתי שישראל ביתנו מנכסים לעצמם את המחאה. זה היה ניסיון של השתלטות פוליטית על הפעילות הזאת". בזק עצמה פעילה כיום בכחול לבן.

בקבוצה מזכירים לא פעם את הכוח הפוליטי שלה וכי היא מרכזת כ-3 מנדטים - אך ניסיון העבר של עצמאים לרוץ במפלגה ייעודית לכנסת כשל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker