כדור הארץ מתחמם? הרובוטים יכולים לעזור

החשש מהשתלטות הרובוטים על שוק העבודה מוטעה ■ בהטמעת רובוטים לתפקידים בסיסיים, מתפנה כוח אדם אנושי לביצוע פעולות המצריכות מחשבה ויכולת קבלת החלטות

רונן אהרון
רונן אהרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רובוטים בתפקיד אחיות בבית חולים בבנגקוק
רובוטים בתפקיד אחיות בבית חולים בבנגקוקצילום: Athit Perawongmetha/רויטר

דו"ח שפירסם לאחרונה ארגון העבודה הבינלאומי קבע כי עשרות מיליוני מקומות עבודה ייאבדו בגלל ההתחממות הגלובלית. כלומר, תהליך ההתחממות בכדור הארץ יגרום לכך שחלק מהאנשים לא יוכלו לעבוד בתנאי מזג האוויר הקשים שייווצרו.

יתרה מכך, לאורך השנים הבאות, כך נקבע בדו"ח, בשל תנאי מזג האוויר שמקצינים, ייפגעו שעות עבודה רבות במשק הכלכלי הגלובלי; תגבר התחלואה ופריון העבודה יירד וייפגע עד כדי סגירת מפעלים ופעילויות ייצור או שירות; על פי הדו"ח, יותר מ-2% משעות העבודה ברחבי העולם צפויות לרדת לטמיון בשל הירידה ביעילות הנגרמת מעבודה אטית בימים חמים, כשעלות הפגיעה עשויה להגיע ל-2.4 טריליון דולר. בישראל, לפי המודלים שבהם השתמשו החוקרים, רק 0.1% מכלל שעות העבודה "בוזבזו" בגלל חום ב-1995 (רובן בתחום החקלאות). אך לפי התחזית, בישראל של 2030, שיעור זה מוכפל ל-0.2%, שמתורגמים לאובדן של 9,000 משרות מלאות בשנה, מבחינת שעות עבודה מבוזבזות.

המהפכה התעשייתית הרביעית נמצאת בפתחינו ובה גם טמון חלק מהפתרון ההוליסטי לשוק העבודה, לפריון והן למזעור הפגיעה הצפויה מההתחממות הגלובלית. המהפכה שמכה גלים במדינות העולם, מביאה מפעלים לאמץ טכנולוגיות חדשות, להטמיע אוטומציה ורובוטיקה בכל שרשרת הייצור במפעלים תהליכיים, מפעלי הרכבה ומפעלים היברידיים. כתוצאה מכך מפעלים הופכים להיות יעילים יותר כלכלית, הפריון משתפר באופן מובהק ומדינות שישכילו להטמיע טכנולוגיות מתקדמות יבטיחו כלכלה צומחת ויציבה בזכות הייצור מקומי וההכנסה ממנו - כי הוא פשוט כדאי יותר.

לצד זאת, תמיד קיים חשש (לא מוצדק) שמוביל לא פעם את השיח הציבורי, שלפיו הכנסת רובוטיקה למפעלים ולתעשייה פוגעת באופן ישיר בעובדים ומובילה לפיטורים המוניים. אמנם חלק ממקומות העבודה שכיום מאוישים על ידי אנשים יוחלפו על ידי רובוטים, אך מנגד רובוטים אינם מושפעים משינויי אקלים, ולכן ייצרו מקומות עבודה נוספים שלא קיימים היום.

הבשורה האמיתית היא דווקא לעובדים. רובוטים יבטיחו פריון עבודה גבוה - מה שישמור על המשך פעילות התעשייה והצורך בהעסקת עובדים, והם יבצעו עבודות שכבר כיום קשה למצוא מי שיעשה אותן, והעובדים יבצעו עבודות מאתגרות יותר שיממשו את הפוטנציאל שלהם.

כבר היום מורגש מחסור שהולך ומחריף בידיים עובדות בתעשיות המסורתיות כגון בעבודות ריתוך. משמרות מתבטלות בעקבות מחסור בעובדים - מה שפוגע בקצב הייצור, בפריון ובסופו של דובר מוביל לעלויות גבוהות של מוצרים. בנוסף, בשונה מבני אדם, לרובוטים יכולת עבודה בתנאי מזג אויר קשים, בסביבה רוויות חומרים מסוכנים ועוד.

מדינות רבות הבינו שיתרון כוח עבודה זול, מתבטל בעולם המשלב טכנולוגיות מתקדמות לייצור המייתר את עבודת הכפיים. הדוגמה הטובה ביותר היא סין, מדינה שעד לאחרונה התאפיינה בשכר עבודה נמוך, וכיום מטמיעה כל רובוט רביעי שנמכר בעולם.

עם כניסת רובוטים לתעשייה, ייוצרו תפקידים נוספים (כמו בקרים) שיאוישו על ידי בני אדם ויתפקדו במקביל ולצד הרובוטים. רובוטים מבצעים פעולות מונוטוניות, טכניות ומשעממות, שכבר היום קשה לאתר עובדים שיעשו אותן. בהטמעת רובוטים לתפקידים בסיסיים, מתפנה כוח אדם אנושי לביצוע פעולות המצריכות מחשבה, יכולת קוגנטיבית ויכולת קבלת החלטות, כאלה שהולמות את כישוריהם האנושיים.

בשורה התחתונה, תנאי האקלים בישראל צפויים להיות קשים עוד יותר ממה שהם היום ולכן צריך וחובה לעודד את המעבר למהפכה התעשייתית הרביעית משום שהיא המפתח להשארת התעשייה כיעילה, איכותית ומותאמת לצורכי השוק והאקלים - וטומנת בחובה אפשרויות תעסוקה רבות, מעניינות ומגוונות.

הכותב הוא מנכ"ל חברת ABB ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker