ארוחות במסעדות וכרטיסים לחוליו איגלסיאס: ועד הכבאים הוציא 5.7 מיליון שקל על "רווחה" לעובדים

בדו"ח שהעביר לאחרונה רואה חשבון חיצוני נבדקו הוצאות רווחה בסך 5.7 מליון שקל שהוציא ועד הכבאים מכספי המדינה, ורק 24 אלף שקל מתוכם אושרו ■ נציבות כיבוי והצלה: "נוודא שכספי הרווחה יגיעו לעובדים"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חוליו איגלסיאס
חוליו איגלסיאסצילום: איציק בירן

ועד הכבאים הגיש באחרונה לאישור רואה החשבון את הסכומים שהוציא בשנה האחרונה על רווחה לעובדים. על פי דו"ח שהוגש למשרד האוצר, מדובר ב-5.7 מליון שקל, שיצאו עבור רווחת 2,400 עובדים ב-26 התחנות השונות. בין ההוצאות שהוגשו לאישור ניתן למצוא חשבוניות למסעדות, וגם כרטיסים לגולדן רינג בהופעה של חוליו איגלסיאס. במקביל, נבדקת העברת סכומי כסף ישירות לחשבונו של חבר ועד.

לאחר בדיקה ראשונית רואה החשבון החיצוני אישר הוצאה של 24 אלף שקל בלבד כפעילות רווחה. הדו"ח הועבר לתגובת הוועד ולמשרד האוצר, במטרה לדון הן באופן העברת הסכומים, והן באופן הדיווח עליהם.

הוועד הארצי של הכבאים מכחיש את האמור בדו"ח, וטוען כי הפער בין הסכומים שהוגשו לאישור לבין אלו שאושרו אינו נכון.

רכב כבאות והצלה
רכב כבאות והצלהצילום: אילן אסייג

על פי הסכמי עבודה היסטוריים, עובדי מדינה בישראל זכאים לסכום כסף שנתי למטרות רווחה. מדובר ב-2,000-1,500 שקל לעובד לשנה. הסכום ניתן למשרד הממשלתי עצמו, המעסיק, שמחליט כיצד להוציא את תקציב הרווחה הזה עבור עובדיו.

ואולם יש מעסיק אחד יוצא מן הכלל, גם כאן בשל הסכמים היסטוריים: נציבות כיבוי והצלה. עד 2012, הכבאים היו שייכים לרשויות המקומיות, וכל תחנה קיבלה סכומי רווחה  מהרשות המקומית. אלה השתנו מרשות לרשות, על פי החלטות מקומיות. יתרה מכך, הרשויות העבירו את הסכומים היישר לוועד העובדים, ולא להנהלת התחנה. אף שמדובר בכסף ציבורי, הוועדים המקומיים לא נדרשו כלל לדווח לגרום כלשהו על השימוש שנעשה באותם סכומים.

נציב כבאות והצלה, דדי שמחי
נציב כבאות והצלה, דדי שמחיצילום: יניב כהן

אחרי אסון הכרמל הוחלט לאחד את כל התחנות לנציבות אחת. לאחר המהלך התגלו פערים גדולים בתקציבי הרווחה של התחנות השונות, מה שגרם להנהלת הנציבות לדרוש האחדה של התשלומים. ואולם הוועד הארצי התנגד, וגם דרש להמשיך את המסורת ולקבל את הסכומים לקופתו, במקום שאלה יגיעו לקופת המעסיק - הנהלת הנציבות.

נציב הכבאות דדי שמחי לא הסכים לקבל את הנהלים ההיסטוריים. לטענתו, לא ייתכן שלוחם אש שעושה בדיוק את אותה עבודה יקבל יותר או פחות מעובד בתחנה אחרת.  אחרי דין ודברים ארוך, שכלל גם דיונים בבתי הדין לעבודה, הוחלט לאחד את הסכום - בעצה אחת עם הממונה על השכר במשרד האוצר. מדובר בסכום כפול מזה שמקבל עובד מדינה מן המניין - 4,300 שקל בשנה - שנקבע על פי ממוצע הסכומים ההיסטורים שניתנו לכבאים. המדינה הסכימה גם כי הסכומים ימשיכו להיות מועברים ישירות לקופת הוועד, אך דרשה ממנו לדווח באופן סדיר על הוצאות הרווחה, ואף לקבל אישור מטעם רואה חשבון חיצוני.

מנציבות שירות כיבוי והצלה נמסר: "כבאות והצלה לישראל שמה את ערך הטיפול בפרט כאחד מיעדי הליבה שלה, על כן בכוונת הדרג הפיקודי לוודא כי כספי הרווחה יגיעו לעובדים. בנוגע להתייחסות ספציפית לפרסום כזה או אחר נעדיף שלא להגיב, היות שהנושא נדון בימים אלו בבית הדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker