לא התקבלה לעבודה מכיוון שעטתה חיג'אב - ותפוצה ב-40 אלף שקל

רופאת שיניים מוסלמית שמועמדותה לעבודה בחברה בנתניה נדחתה הגישה תביעה - ובית הדין קבע: דחיית מועמדות בשל עטיית חיג'אב או בשל דעה קדומה - מנוגדות לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נשים עוטות חיג'אב. המצולמות לא קשורות לכתבה
נשים עוטות חיג'אב. המצולמות לא קשורות לכתבהצילום: מיכל פתאל

נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה שבמשרד העבודה והרווחה והשירותים החברתיים הצטרפה כידיד בית הדין לתביעתה של רופאת שיניים מוסלמית נגד חברת ניו שן קליניק, חברה פרטית המעניקה שירותים בתחום רפואת השיניים בנתניה, בגין אפליה מטעמי דת בקבלה לעבודה. בתביעה נטען כי התובעת לא התקבלה לעבודה מחמת עטיית החיג'אב, סממן דתי מוסלמי מובהק.

נציבות השוויון הגישה לבית הדין לעבודה בתל אביב עמדה שלפיה החלטה בדבר קבלת עובד לתפקיד צריכה להתבסס על הערכה אובייקטיבית של דרישות התפקיד, וכי שימוש מעסיק בטענה של העדפת לקוחות מהווה אפליה פסולה. לעמדת נציבות השוויון, הטענה להעדפת לקוחות מביאה למעשה לכדי ביטוי את הדעה הקדומה של הטוען אותה, ואת השפעתם של סטריאוטיפים ונטיות בלתי מודעות. עוד העירה נציבות השוויון בעמדתה כי היתלות במצב ביטחוני אינה יכולה להצדיק את התנהלות הנתבעת. לעמדת נציבות השוויון, הדרישה להסרת החיג'אב כתנאי לקבלה לעבודה אינה לגיטימית.

השופטת מיכל נעים דיבנר קיבלה את התביעה, שהוגשה על ידי עו"ד ג'דיר ניקולא ועו"ד ראמי שומר מטעם עמותת קו לעובד, וקבעה כי "דחיית מועמדותה של התובעת מחמת עטיית החיג'אב, בשל דעה קדומה של לקוחות או של הנתבעת ומי מעובדיה, עולה כדי אפליה המנוגדות לחוק בעבודה, שכן גם אם נקבל כנכונה את טענת הנתבעת שהשתייכותה של התובעת למגזר הערבי-מוסלמי לא מנעה את זימונה לראיון, ולכן לא היתה מונעת את קבלתה לעבודה, ברי כי הדרישה להסרת החיג'אב, שהוא סממן דתי-מוסלמי מובהק, מהווה 'תנאי שלא ממן העניין', כהוראת סעיף 2(ב') לחוק ועל כן עולה כדי אפליה, גם אם בעקיפין".

מרים כבהא, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה
מרים כבהא, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודהצילום: רמי שלוש

עו"ד מרים כבהא, הנציבה הארצית בנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד העבודה והרווחה ציינה:  "אני שמחה ומברכת על פסק דין חשוב זה, הקובע בצורה ברורה כי אין מקום לאפליה בשוק העבודה, וכי מעסיקים לא יכולים להסתתר תחת כסות הטענה של העדפת לקוחות או מצב ביטחוני בבואם לדחות מועמדות של עובדים פוטנציאליים".

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע כי הדרישה להסרת חיג'אב כתנאי לקבלה לעבודה אינה לגיטימית, וחייב את המעסיק לפצות את העובדת ב-40 אלף שקל, בצירוף השתתפות בהוצאות, לרבות שכר טרחת עו"ד, בסך 10,000 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker