ההסתדרות הגנה על עובד הנמל שהבריח סחורה - אך הפסידה במשפט

למעלה משנה מגינה ההסתדרות על עובד נמל אשדוד שהורשע בהברחת סחורה מפני פיטוריו ■ כעת קבע בית הדין לעבודה כי היא התנהלה בחוסר תום לב, וכי הנמל יכול לפטר את העובד ולקזז את התשלומים שניתנו לו בשלוש וחצי השנים האחרונות מפיצויי הפיטורים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל אשדוד
טלי חרותי-סובר

ההסתדרות הכללית נחלה אמש (א') כישלון במאבקה המשפטי הממושך מול נמל אשדוד. לאחר כחמש שנות התדיינות, קבעה השופטת יעל אנגלברג בפסק דינה כי התנהלות ההסתדרות הכללית היתה חסרת תום לב, והטילה עליה הוצאות המשפט בסך 10,000 שקל.

הסכסוך נגע להגנת ההסתדרות על עובד הנמל, שכבר ב-2015 הואשם בהברחת מוצרים בנמל, ונידון לחודשי מאסר על תנאי וקנס. חברת הנמל דרשה לפטר את העובד, ובפסק הדין נקבע כי כך יש לעשות. פיטורי העובד ייכנסו לתוקף ממארס 2015, והוא נדרש להשיב את כל תשלומי השכר שקיבל מאז - תקופה שבה היה מושעה מהעבודה. העובד המפוטר יהיה זכאי למלוא פיצויי הפיטורים.

מערכת יחסים עכורה עם עובדי הנמל

מדובר בהפסד לא פשוט להסתדרות, שגם כך סובלת כבר שנים ממשבר אמון מול העובדים בנמל. כפי שדווח ב-TheMarker, באחרונה הגיע יו"ר ההסתדרות ארנון בן דוד לנמל אשדוד, וזכה לקבלת פנים צוננת. זאת, לאחר שחתם על הסכם העברת מחלקת הים מנמל חיפה לחברת נמלי ישראל.

בנמל אשדוד לא מוכנים לקבל את רוע הגזירה, וכבר שנים שהם מביעים חוסר שביעות רצון מייצוגם על ידי ההסתדרות הכללית. חלק מהעובדים כבר ביקשו לעבור לייצוג ההסתדרות הלאומית. ואולם הסתדרות ממשיכה לייצג את עובדי הנמל, בשל הוראה של בית הדין הארצי לעבודה, שקבע כי במהלך ביצועה של רפורמה, לא ניתן להחליף אירגון יציג.

ארנון בן דוד

פרשת העובד שעליו הגנה ההסתדרות החלה ב-2015, אז נתפס על ידי יחידת הסמים והמכס בנמל אשדוד, כשברכבו סיגריות ללא חבקים של המכס. העובד הוביל את אנשי היחידה לשתי מכוניות נוספות, שבהן נמצאו סיגריות ומכונות גילוח. בעקבות זאת, הודיעה חברת הנמל לעובד כי על רקע החשדות נגדו, הנוגעים לעבודתו בנמל, יושעה מעבודה החל ממארס 2015.

במסגרת ההליך המשפטי שנפתח, נמצא העובד אשם בניסיון הברחה של מוצרים ממכס. העובד עירער לבית המשפט המחוזי, שדחה את ערעורו. גזר הדין כלל חודשי מאסר על תנאי וכן קנס של 9,000 שקל. ממארס 2017 פסק הדין נגד העובד חלוט. העובד היה עדיין בהשעייה באפריל 2018, כאשר ביקש חנינה מהנשיא - אך הבקשה לא נידונה עד היום. בכל תקופת השעייתו, שנמשכה שנים, העובד קיבל, כמקובל, 50% משכר היסוד שלו.

ההסתדרות לא הגיבה לשלוש פניות

אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרותצילום: דניאל בר און

רק במאי 2018 החליטו בנמל לפטר את העובד. הנהלת הנמל פנתה לאבי אדרי, יו"ר עובדי התחבורה בהסתדרות, וביקשה את הסכמתו לסיום ההעסקה. אדרי לא טרח לענות לשלוש פניות בנושא, וביוני 2018, שלוש וחצי שנים לאחר האירוע, העובד זומן לשימוע בכתב שלפני פיטורים.

ביולי 2018 נזכרה ההסתדרות להיכנס לתמונה. היא הודיעה כי תיתן את הסכמתה לפיטורים רק אם הנשיא יסרב לחנינה שביקש העובד. בנמל אשדוד פקעה הסבלנות. הם פנו לבית הדין לעבודה בטענה כי סירוב ההסתדרות לפיטורים אינו לגיטימי, מאחר שמדובר בעבריין שהורשע. לכן, לטענתם, ההסתדרות אינה יכולה "לסרב" לפיטוריו, אף שחברת הנמל חתמה על על הסכם קיבוצי מול עובדיה. מה גם, טענו בנמל, שההסתדרות לא נענתה לשלוש פניות של החברה שנעשו קודם להזמנת העובד לשימוע לפני השעיה. בבית הדין חזרה ההסתדרות על הטענה כי יש להמתין להחלטת החנינה.

ההסתדרות תוכל לערער על קביעת בית הדין כי פעלה בחוסר תום לב וכי עליה לשלם הוצאות משפט בתוך 30 יום. אם לא תעשה כן פסק הדין יהפך לחלוט, והחברה תפטר את העובד ותעניק לו פיצויים מלאים, אך תקזז את מלוא הסכומים שניתנו לו בשלוש וחצי השנים האחרונות. ערעור של ההסתדרות משמעו שהסאגה ארוכת הימים הזאת תימשך לפחות עוד כמה חודשים. את נמל אשדוד ייצגו עוה"ד חיה ארמן, מיכל הברפלד ומעין רז ממשרד הרצוג פוקס ונאמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker