פוליטיקה בעבודה המאורגנת: מנכ"ל מפעל - "ארגון העובדים הוא שמאלני ולא ציוני"

פועלים פלסטינים משטחי C העובדים במפעל מיה התאגדו בארגון העובדים הוותיק מען ■ אבל הנהלת המפעל טוענת כי הארגון "אינו ציוני", והכירה דווקא בהסתדרות הלאומית

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי מפעל מיה
עובדי מפעל מיה שובתים, הבוקרצילום: ארגון מען

ארגון העובדים מען הכריז היום (ראשון) על שביתה בת יום אחד במפעל מיה תעשיות מזון שבמישור אדומים. 100 עובדים פלסטינים לא הגיעו למפעל, ופקדו כנס שנערך באזור התעשייה. אלה בעיקר עובדי ייצור, והיעדרם עלול לפגוע מאוד בתהליך הייצור הסדיר.

אודי ורטהיימר, אחד מבעלי המפעל, טוען כי אינו יודע כמה פועלים נעדרו היום. לדבריו, המפעל לא נפגע ועובד בתפוקה מלאה.

לטענת ארגון העובדים מען, השביתה חלה בגלל הפגיעה המתמשכת של המפעל בזכויות העובדים תושבי הרשות. לפי הארגון, לאורך שנים לא ניתנו לעובדים שכר מינימום ותלוש שכר. במקום זאת, הועבר להם בצ'ק תשלום יומי בסך 130 שקל. בנוסף, בארגון טוענים כי נמנעות מהעובדים זכויות סוציאליות כמו ימי מחלה או חופשה.

בהנהלת מיה לא מבינים על מה הפועלים מתלוננים. לטענתם, מען הוא ארגון מסית. לדבריהם, זה 35 שנה המפעל מעסיק פועלים מהשטחים ופועלים יהודים, בהרמוניה, כתף לצד כתף. לדברי ורטהיימר, "המפעל מוציא תלושים, משלם שכר מינימום ויותר, משלם שעות נוספות, נסיעות, ימי חופש ודמי הבראה כחוק. הדבר היחידי שלא נעשה זה ביטוח פנסיוני. אין בנמצא חברת ביטוח המוכנה לבטח את העובדים הפלסטינים. אנשים הולכים הביתה עם משכורות של 7,000 נטו ועד 11 אלף נטו בתקופות לחץ".

ציונות או טרור

מען הוא ארגון עובדים לגיטימי וותיק, המאגד לא מעט עובדים פלסטינים אחרים במפעלים יהודים, בעיקר בשטח C, שאליו לא מגיעים פקחי משרד העבודה. בעוד מען טוען כי הוא הארגון היציג במיה, מכיוון ששליש מהעובדים חתמו על טופסי הצטרפות אליו, ורטהיימר קובע כי מען הוא ארגון "שמאלני אנטי ציוני". דברים ברמה זו, ואף קשים מאלה - המרמזים להיותו של מען ארגון טרור - נאמרו גם בבית הדין האזורי לענייני עבודה, לשם הגיע מען באחרונה כדי לדרוש השבת חמישה פועלים שהורחקו מהמפעל.

בית המשפט השיב זמנית את הפועלים לעבודה, לאחר שההנהלה טענה כי אלה הורחקו בשל אלימות - אך לא נכנס לנושא היציגות, שיטופל בשבוע הבא. בית הדין גם לא איפשר לעורכי הדין של המפעל להסיט את הנושא מייצוג עובדים לנושאים פוליטיים.

בדיון הקודם בנושא היציגות טענה ההנהלה כי ביולי האחרון עבדו במפעל 304 עובדים - ולכן נדרשות לפחות 100 חתימות. עוד טענה ההנהלה כי ההסתדרות הלאומית הוכיחה ב-2 בספטמבר כי יש לה 120 חתימות, ולכן הוכרה כיציגה. במען אומרים כי ההנהלה תצטרך להוכיח בשבוע הבא כי אכן זה היה מספר העובדים שלהם שילמה משכורות באותו זמן, מה שלא הוכיחה בדיון הקודם.

עוד טוענים במען כי יש בידיהם יותר מ-120 חתימות, כולל כאלה של עובדים שביטלו את חתימתם ללאומית - לאחר שלדבריהם אולצו על ידי המעסיקים שלהם לחתום דווקא על טפסיה. ההנהלה אמרה בתגובה כי אינה מעורבת בהתאגדות עובדים מכיוון שאסור לה לעשות זאת.

התהליך הזה מזכיר מאוד מקרה אחר במוסך צרפתי גדול, גם הוא במישור אדומים, גם הוא מעסיק לא מעט פלסטינים. מען פעל במשך שנים לייצוג עובדי המוסך, ולבסוף השיג זאת - רק לאחר ששני הצדדים הגיעו לא מעט פעמים לבית הדין לעבודה, ולאחר שלא מעט עובדים פוטרו והושבו בהוראת בית הדין. במען מדווחים כי בניגוד לתהליך הסוער, היום היחסים עם הנהלת המוסך מתנהלים על מי מנוחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker