הקרב על השעות הנוספות: משרד הרווחה מבקש צו מניעה מול פעילות משרד האוצר

במשרד הרווחה טוענים כי משרד האוצר מתעמר בהם בשל הסכסוך עם הביטוח הלאומי - אך לפי האוצר, משרד הרווחה השתמש באופן לא אחראי במכסת השעות הנוספות שנקבעה בתחילת השנה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לשכת רווחה בירושלים
לשכת רווחה בירושליםצילום: טס שפלן

ההסתדרות פנתה הבוקר (ב') לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, וביקשה בשם ועד עובדי משרד הרווחה צו שיחחיב את המדינה לשלם לעובדי משרד הרווחה עבור כוננויות.

בינואר 2019 נקבע בהחלטת ממשלה קיצוץ רוחבי במספר השעות הנוספות והכוננויות. בעוד רוב משרדי הממשלה קיבלו את רוע הגזירה, שניים התנגדו: משרד החקלאות ומשרד העבודה והרווחה. משרד החקלאות יישר קו מהר מאוד, אך משרד הרווחה לא הסכים לקצץ שעות נוספות וכוננויות או לתעדף אותן בין בעלי תפקידים שונים במשרד.

בשלב מסוים נוצר נתק בין משרדי הרווחה והאוצר, כשבאוצר הזהירו כי משרד הרווחה מתקרב לסף המכסה, וביקשו רשימה של בעלי תפקידים רגישים שבכוננויות שלהם לא ניתן לגעת. משרד הרווחה לא העביר את הרשימה עד היום, בטענה שכל עובדי המשרד, כולל המטה ואנשי אדמיניסטרציה – כולם בתפקידים רגישים.

סוף הרבעון השלישי הגיע, ומשרד הרווחה נותר ללא מכסת שעות נוספות וכוננויות. בשבוע שעבר הודיע המשרד לעובדים כי לא ישלם להם על כוננויות - כולל רטרואקטיבית, עבור עבודה שכבר ביצעו. מובן שהדבר אינו עולה עם חוקי העבודה בישראל, על אחת כמה וכמה כשזה מגיע מצד המדינה. מדובר ככל הנראה במנוף לחץ על האוצר, במטרה לשחרר עוד ועוד שעות מן המכסה המקוצצת.

במשרד הרווחה טוענים אחרת לגמרי. לדבריהם, משרדי ממשלה רבים הוחרגו מאותו קיצוץ ברמה זו או אחרת, ורק למשרד הרווחה לא התאפשרה החרגה - בשל יחסים קשים שהיו בין שרי האוצר והרווחה. לטענת גורמים במשרד הרווחה, מנוף הלחץ מגיע בכלל ממשרד האוצר, שם מבקשים להכריע לטובתם את הסכסוך הקשה שהתגלע בין הביטוח הלאומי לאוצר, לאחר שהראשון סירב להעביר סכומי כסף לקופת המדינה. כיוון שכך, נוקם האוצר ברווחה ולא מאשר לו החרגה מן הקיצוץ.

מכיוון שהצדדים לא הגיעו לעמק השווה, הוגשה הבקשה לצו הבוקר. משרד הרווחה מבקש להחריג אותו מקיצוץ השעות הגלובלי, ולזמן את שני הצדדים לדיון דחוף שיתקיים מן הסתם בימים הקרובים. באוצר עדיין לא קיבלו את רשימת בעלי התפקידים שאין אפשרות לא לשלם להם עבור כוננויות, והם אינם מתכוונים לשחרר שעות נוספות עבור כל עובד משרד הרווחה באשר הוא. עם זאת, ברור לכל כי מי שעבד – גם יקבל את שכרו על פי כל דין.

נזכיר כי בימים אלה אין שר במשרד העבודה והרווחה בשל התפטרות חיים כץ בחשד למרמה והפרת אמונים. את מקומו ממלא באופן טכני ראש הממשלה, ומעשית מנהל את המשרד המנכ"ל אביגדור קפלן.

קרב הגרסאות

ממשרד האוצר נמסר: "החלטת ממשלה שהתקבלה עוד בינואר 2019, מחייבת את כלל משרדי הממשלה בהפחתה של שעות נוספות וכוננויות, ומשאירה את תעדוף חלוקת המשאבים בידי הנהלת המשרד. לצערנו, בחרה הנהלת משרד הרווחה להתעלם מהחלטה זו. התנהלות זו, שבה הקצה המשרד שעות נוספות וכוננויות בלא כל תעדוף בין עובדים המעניקים שירותים חיוניים לעובדי מנהלה, הובילה לכך שסך השעות הנוספות והכוננויות מוצה כבר בשלב זה של השנה, ובתוכו גם אלו של העובדים המעניקים שירותים חיוניים. למרות זאת, משרד האוצר הודיע כי ימשיך לתקצב כוננויות ושעות נוספות לעובדים המעניקים שירותים חיוניים במטרה למנוע פגיעה באוכלוסיות מוחלשות. נכון לעכשיו, סירובו של משרד הרווחה להעביר רשימה מסודרת בנושא הוא שמעכב התקדמות והגעה לפתרון".

ממשרד העבודה והרווחה נמסר: "משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים מתנגד בתקיפות לקיצוץ המוצע, שנובע מהמחלוקת בין משרד האוצר למוסד לביטוח לאומי ומחזיק את עובדי משרד הרווחה כבני ערובה, באופן שיפגע באוכלוסיות החלשות ביותר הזקוקות לסיוע של המשרד.

"קיצוצים בסעיפים אלו יפגעו ביכולת לתת מענה לילדים נפגעי תקיפה מינית ואנשים עם מוגבלויות שעברו תקיפה פיזית, שכן המענה החקירתי ייפסק בכל יום החל בשעה 16:00 ועד לבוקר שלמחרת. כמו כן לא יינתן מענה בשבתות ובחגים ושעות הפעילות במעונות הרווחה יקוצצו, מה שיעמיד את החוסים בסכנה. בנוסף, שירותי המבחן לא יוכלו לעמוד בדרישה הגבוהה לתסקירים לבתי המשפט, והדבר ייצר עיכובים ועינוי דין.

"בקשות האוצר ל'תעדוף' בין עובדים מסוגים שונים הינה מלאכותית ובלתי ראויה. עובדים סוציאליים, מטפלים, פרקליטים ועובדי מנהלה נמצאים בקשר עם דרגי השטח ברשויות המקומיות, המסגרות בקהילה והמסגרות החוץ הביתיות, ולא ניתן לקטלג אותם כמבוקש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker