מחיר האפליה: נמל אשדוד ישלם לשתי עובדות 50 אלף שקל והוצאות משפט

בית הדין הארצי לעבודה קבע בשבוע שעבר כי שתי עובדות בנמל אשדוד - שהופלו בשכרן באלפי שקלים לעומת גבר שעבד עמן - יזכו לפיצויים בהתאם לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה ■ העובדות מסרו בתגובה: "מקוות שפסק הדין יצור שינוי תודעתי"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מחאת נשים על שוויון מגדרי
מחאת נשים על שוויון מגדריצילום: מוטי מילרוד

בית הדין הארצי לעבודה דחה ביום חמישי את הערעור של נמל אשדוד. בפסק דין של נשיאת בית הדין, ורדה וירט ליבנה, חויב הנמל בפיצוי ללא הוכחת נזק על סך 50 אלף שקל לכל אחת משתי עובדות שתבעו אותו, בהתאם לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה. הסכום נוסף על עשרות אלפי שקלים, שלהן זכו אותן עובדות לפני כשנתיים.

העובדות היו זכאיות לפיצוי בשל העובדה ששכרן היה נמוך יחסית לגבר שעבד לצדן. בנוסף, קבע בית הדין כי הנמל ישלם הוצאות משפט בסך 10,000 שקל לכל אחת מהן. גם המדינה, שהצטרפה לערעור הנמל, חויבה בהוצאות משפט על סך 5,000 שקל לכל אחת מהעובדות.  

סיפורן של שתי עובדות הנמל החל לפני כחמש שנים, אז עבדו בחטיבת הלקוחות של הנמל, שכללה את מנהלת המכירות (התובעות אחת), מנהלת השיווק (תובעת שתיים), ומנהל שירות לקוחות (העובד ש'). השתיים גילו כי העובד הגבר, השתכר שכר גבוה באלפי שקלים משכרן. הן תבעו להשוות את שכרן באופן מיידי ורטרואקטיבי.

בית הדין הארצי לעבודה
בית הדין הארצי לעבודהצילום: טס שפלן

תביעתן התבררה בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, והן יוצגו על ידי עו"ד אפרת דויטש ועו"ד ענבל פלמור-דורי בהתנדבות. בפסק הדין בחן השופט צבי פרנקל את השאלה אם התובעות מבצעות עבודה שוות ערך לעבודתו של העובד, ולכן הן זכאיות להשוות את תנאי שכרן אליו. השופט הכריע שכן - וקבע כי על הנמל להשוות את שכרן לשכרו מעתה והלאה, וכן לשלם להן הפרשי שכר רטרואקטיביים. עוד נקבע כי נמל אשדוד ישלם לכל אחת מהתובעות פיצוי ללא הוכחת נזק ממוני על פי חוק שכר שווה בסך של 15 אלף שקל והוצאות שכר טרחה בסך 12 אלף שקל.

הסכומים האלה אכן שולמו, אלא שכל הצדדים - העובדות, שדולת הנשים שליוותה אותן, הנמל והממונה על השכר - עירערו לבית הדין הארצי לעבודה על קביעות שונות בפסק הדין של בית הדין האזורי. העובדות והשדולה ביקשו בערעור שייקבע כי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה הופר כלפי התובעות וייפסק פיצוי מתאים; כי בית הדין יגדיל את שיעור הפיצוי שנקבע; וכן כי בית הדין יפסוק כי תשלום הפרשי השכר לעובדות ייעשה בצירוף הפרשי הצמדה וריבית. הנמל טען כי לא עבר כל עבירה, ויחד עם הממונה על השכר טען נגד תשלום רכיב אישי, שלטענתם לא אמור היה להיות משולם.

בית הדין הארצי קבע שערעור העובדות ביחס לזכאות לפיצוי לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אכן  מתקבל, בעוד טענות הנמל נידחו. עוד הוא קבע כי העסקתה של אחת העובדות צריכה להיעשות במסגרת הסכם קיבוצי. בית הדין הארצי לעבודה קרא גם ליישם תהליכי ניטור שכר על ידי המעסיקים באמצעות יצירת מנגנוני בקרה קבועים, שיבחנו באופן עקבי את יצירתם של פערי שכר במטרה למנוע כאלה בעתיד.

העובדות, אפרת כהן ואתי אלאשוילי, אמרו: "שמחות ונרגשות לקבל את פסק הדין. מקוות שפסק הדין יצור שינוי תודעה, מחשבה והרגל קלוקל שנשים שוות פחות. אנו מקוות שבעקבות הפסיקה נשים מכל קשת התפקידים - החל ממנקות וכלה בבכירות בהיי-טק - ידרשו ויקבלו את המגיע להן מכורח זכותן הבסיסית, ומאחלות שאף אישה לא תצטרך לעבור סאגת התשה של חמש שנים בעקבות החלטות שגויות ומפלות בקרב מנהלים ומעסיקים".

מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל מסרה: "פערי שכר בין גברים לנשים הם רעה חולה בשוק התעסוקה, ומקוממים במיוחד כשמדובר בפערי שכר משמעותיים על עבודה שווה ממש. טוב שבית הדין הארצי לעבודה פסק שהיתה הפרה של חוק שוויון הזדמנויות לעבודה, אבל כפי שרמז, הטיפול בפערי שכר לא יכול להישאר בתביעות פרטניות של עובדות. המדינה צריכה לעבור למודל של דיווח ומעקב של פערי שכר בכלל המשק, ולהציב יעדים ברורים כדי למגרו".

מנמל אשדוד נמסר בתגובה כי "לאחר שהנהלת החברה עידכנה את הדירקטוריון בפסק הדין הראשון שהתקבל בנושא, מדיניותו היתה לכבד את החלטת בית הדין ולבצעה כלשונה. ההחלטה לערער בבית הדין הארצי, על חלק מפסיקתו של בית הדין האזורי, היתה של המנכ"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker