מי יתיר את הפלונטר? עובדי בתי הדין לעבודה הכריזו על סכסוך עבודה

הסיבה לסכסוך: בתי הדין הודיעו כי יעברו למשכן חדש ■ אבל אם העובדים ייצאו לשביתה – מול מי יתברר הסכסוך?

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רחוב שוקן, תל אביב
רחוב שוקן בתל אביב, שבו יושב כיום בית הדין (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: עופר וקנין

בתי הדין לעבודה הם המקום אליו מגיעים ועדי עובדים ומעסיקים כשמתגלעים חילוקי דעות בתחום העבודה. ואולם באחרונה הכריזו דווקא עובדי בתי הדין לעבודה על סכסוך עבודה.

לפי הודעת ההסתדרות, הסכסוך הוכרז בשל "כוונת המעסיק להעביר את בית הדין האזורי לעבודה, בית הדין לתעבורה וחלק מבית משפט השלום - ממשכנם בתל אביב למשכן אחר בבת ים. הדבר נעשה באופן חד-צדדי וללא קיום הידברות מוקדמת והגעה להסכמות עם נציגות העובדים".

ההכרזה איפשרה לעובדים לצאת בצעדים ארגוניים - ואף בשביתה שתשבש את פעילות בתי הדין - החל ב-24 ביוני. במשרד האוצר, שם קיבלו את ההודעה על סכסוך העבודה, לא מבינים מה מטרת העובדים בהכרזה על הסכסוך, אך הספיקו כבר להתרגל לסכסוכי עבודה מהסוג זה. גם במקרה שבו המשרד לאיכות הסביבה עבר משלושה בניינים בירושלים לבניין אחד - בניין ג'נרי בקרית הממשלה בעיר - נדרשה החלטה מבית הדין האזורי לעבודה בירושלים כדי לחייב את ועד עובדי המשרד לקבל את ההחלטה.

עובדי המשרד להגנת הסביבה לא היו היחידים שמחו על מעבר משרדים. גם עובדי משרדי הכלכלה, התחבורה ואחרים, הודיעו כי הם מסרבים לעבור לבניין החדש, בטענה שאין שם מספיק מקומות חניה.

מעבר בניין או משכן הפך לשיטה של עובדי מדינה לקבל בונוסים, גם אם מדובר בשיפור תנאים. כך למשל, עובדי בנק ישראל זכו לתוספות שכר שמנות רק בשל העובדה שעזבו את בניין בנק ישראל בירושלים למטרות שיפוצים. גם עובדי משרד הרווחה דרשו בונוסים ואף עלייה בדרגה עבור עובדים שאמורים היו לעבור לבניין חדש בתל אביב, שעמד שומם במשך כשנה.

נשאלת השאלה: אם אכן יחליטו עובדי בתי הדין לעבודה לצאת בצעדים ארגוניים, ואכן ישביתו את בתי הדין, מול מי ייבדק הסכסוך?

מהנהלת בתי המשפט נמסר: "בין הנהלת בתי המשפט, העובדים ונציגות העובדים מתנהל תקופה ארוכה שיח בהקשר למעבר. מעבר לכך לא נוכל להרחיב בעניין, שכן מדובר בשאלה משפטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker