"חשבו שאני המנקה": הפוסט המטלטל של אחת מ-20 הנשים ששינו את פני הרפואה הישראלית

הדס מלדה-מצרי: "כשחיילת אמרה שהיא לא מוכנה להיכנס לרופאה האתיופית המסריחה הזאת וכשטיס בדרגת אלוף משנה לא רצה להיבדק על ידי, את זה כבר לא יכולתי לשאת, הדמעות חנקו אותי ותחושת העלבון טיפסה במעלה הגרון"

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר הדס מלדה–מצרי
ד"ר הדס מלדה–מצריצילום: אליהו הרשקוביץ

"אני, הרופאה, הקצינה שמתגוררת בקיבוץ ונשואה לאיש יקר שאינו יוצא אתיופיה ומהווה סמל ההצלחה של קליטת עלייה ושילוב חברתי, חווה גזענות כמעט על בסיס יומיומי", כך כתבה הדס מלדה-מצרי, רופאה ממוצא אתיופי, בדף הפייסבוק שלה ביום שישי האחרון. בפוסט שנהפך לוויראלי היא מגוללת חויוות שונות של גזענות שבהן נתקלה במהלך חייה.

"בבית הספר לרפואה הרימו גבה כשהגעתי ביום הראשון לכיתה ושאלו אם אני בטוחה שאני בכיתה הנכונה", כתבה מלדה-מצרי. "כסטודנטית לרפואה היו מטופלים שסירבו שאגש אליהם או הביעו חשש או תמיד חשבו שאני המנקה או כוח העזר, למרות שעמדתי בשורה עם חבריי לכיתה עם אותו חלוק לבן, סטטוסקופ ותג שם עליו כתוב בצורה ברורה 'הדס מלדה - סטודנטית לרפואה'.

"כשהגעתי למרפאה הצבאית, כל מטופל שהגיע אלי לא יכל להסתיר את הבעת התדהמה על פניו שאני היא ד"ר הדס מצרי. אני יכולה לקבל זאת, בכל זאת בזמנו לא היו הרבה רופאים יוצאי אתיופיה. אך כשחיילת פנתה לחובשת ואמרה אני לא מוכנה להיכנס לרופאה האתיופית המסריחה הזאת וכשטיס בדרגת אלוף משנה שהתארח בבסיסנו לא רצה להיבדק על ידי, את זה כבר לא יכולתי לשאת, הדמעות חנקו אותי ותחושת העלבון טיפסה במעלה הגרון".

בהמשך דבריה תיארה מלדה-מצרי את הניסיונות שלה ושל בן זוגה לשכור דירה. "בעלי דירות שמחו לשמוע בטלפון שתהיה להם סטודנטית לרפואה, בטח רצינית, לימודים ארוכים, שכירות לטווח ארוך, עסקה נהדרת. עד שפגשו אותי. 'אבל אין לך מבטא בטלפון' היה המשפט הכי נפוץ ששמעתי. הבנתי את העניין. פניתי לבן זוגי הלבן ואמרתי לו: 'אם אתה רוצה שתהיה לנו דירה, אתה חייב ללכת לפגישות. אני אסגור הכל טלפונית'. הפלא ופלא תוך זמן קצר סגרנו את הדירה שרצינו".

מלדה-מצרי נבחרה ביוני 2018 ברשימת לאחת מ-20 הנשים ששינו את פני הרפואה הישראלית של מגזין TheMarker Women. היא מתמחה ברפואת משפחה, חברה בוועדת המעקב של החלטת הממשלה לקידום בריאות יוצאי אתיופיה במשרד הבריאות ומייסדת ומנהלת הפורום לקידום בריאות יוצאי אתיופיה. היא הישראלית הראשונה ממוצא אתיופי ששירתה כרופאה בצה"ל.

"כבת לקהילה האתיופית ורופאה במערכת הבריאות נחשפתי לקשיים השונים שעמם מתמודדים בני הקהילה, ביניהם גם ההורים שלי, והבנתי כמה פערים יש בתחום הבריאות", אמרה בראיון למגזין TheMarker Women. "כך למשל, ועדת תרומות הדם במשרד הבריאות המליצה לאפשר קבלת תרומות דם מיוצאי אתיופיה, אך ההמלצה לא התקבלה על ידי המשרד, שהקים ועדה נוספת. רק לאחר לחץ ציבורי המשרד התאים את עצמו למקובל בעולם, אך גם לאחר ההחלטה, יישום ההחלטות לא מבוצע.

"כך הבנתי שבדרגים הגבוהים ההחלטות אינן מונעות משיקולים רפואיים בלבד, ושינויים מערכתיים צריכים להגיע באמצעות לחץ מלמטה. החלטתי לחפש שותפים נוספים מבני הקהילה העוסקים במקצועות הבריאות, וכך הקמתי את הפורום לקידום בריאות יוצאי אתיופיה.

"כרופאה בצה"ל, הייתי מגייסת חיילים למבצעי התרמת דם בבסיס, אבל אני לא יכולתי לתרום בגלל המוצא שלי. התחושה קשה מאוד, תחושת עלבון עמוקה. אני טובה מספיק כדי להיות רופאה ולקחת דם ממטופלים, אבל לא בשביל שייקחו ממני תרומת דם. החלטת הוועדה היא שינוי מהותי וחשוב מאוד בבנייה מחדש של האמון של יוצאי אתיופיה במערכת הבריאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker