המבחן במסים לרואי החשבון – צעד נכון

ללימודי המסים יש את החשיבות הפרקטית הרבה ביותר מבין התחומים הנלמדים במסגרת הסמכתם של רואי החשבון ■ ההמלצה לקבוע בחינה סופית ומחייבת במסים כתנאי להסמכה היא ראויה וצודקת

אריאל כץ
אריאל כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנס הסמכת רואי חשבון
אריאל כץ
אריאל כץ

בימים האחרונים פורסמו מסקנות והמלצות הצוות שמונה על ידי יו"ר מועצת רואי החשבון, מנכ"לית משרד המשפטים – עו"ד אמי פלמור. אחת מההמלצות החשובות שפורסמו הינה שיש להוסיף, לצד הבחינות הסופיות הקיימות כיום בחשבונאות פיננסית ובביקורת, בחינה סופית מחייבת נוספת בתחום המסים.

עד כה, סטודנטים שסיימו תואר ראשון בחשבונאות במוסד מוכר, והמשיכו לאחריו לשנת לימודים נוספת (אשר מכונה שנת השלמה, או שנה ד'), קיבלו פטור מכלל הבחינות של מועצת רואי החשבון - למעט שתי בחינות סופיות כאמור, בחשבונאות פיננסית ובביקורת.

במצב דברים זה, נדחקו לימודי המסים במסגרת שנת ההשלמה (שנה ד') לכדי מרתונים מקוצרים שהיו כמעט חסרי חשיבות בעיני מוסדות הלימוד והסטודנטים, מהטעם הפשוט שבתחומים אלו היה די במבחן פנימי בכדי להתקדם בהסמכה, תוך שהסטודנטים לא נאלצו להתמודד עם המשוכה הקשה של מבחן מועצה בתחום.

מצב הדברים הנוכחי, טרום השינוי - שבו הושם הדגש בחלקה הסופי של ההסמכה על עולמות החשבונאות והביקורת, תוך הזנחת עולם המס - היווה עיוות משמעותי בתוכנית הלימודים וההסמכה של רואי החשבון בישראל. זאת משום שלימודי המסים הינם אחד מעמודי התווך המרכזיים של החשבונאות ושל מקצוע ראיית החשבון.

למעשה, עולם החשבונאות מבוסס על שלוש רגליים: החשבונאות הפיננסית, הביקורת ועולם המס, כך שזניחה של אחת מהן חוטאת למהות המקצוע. 

מרבית רואי החשבון נדרשים בימינו להבנה מעמיקה במיסוי היחיד, במיסוי תאגידים, במע"מ, במיסוי בינלאומי וכיו"ב, כדי למלא את תפקידם כראוי ולתת שירותים מלאים וברמה גבוהה ללקוחותיהם. היבטי מס מתעוררים כמעט כל אימת שרואה החשבון נדרש לעריכת דו"ח כספי, או לעבודת ביקורת. דווקא ללימודי המסים יש את החשיבות הפרקטית הרבה ביותר מבין תחומי המקצוע הנלמדים במסגרת ההסמכה. לכן, קביעת בחינה סופית ומחייבת במסים כתנאי להסמכה כרואה חשבון - הינה ראויה וצודקת.

במובנים אלו, יש בהחלט לברך על המסקנות כפי שפורסמו ועל כך שיובילו, כך נראה, לאיזון נכון יותר בין תחומי הלימודים השונים במסגרת התואר וההסמכה. יש לקוות כי ההמלצות והמסקנות ייושמו באופן מלא.

הכותב הוא רו"ח (עו"ד) במשרד עמוס כץ ושות' – רואי חשבון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום