הדובר החדש של סתיו שפיר: תביעות של עובדים - וטענות להתעמרות

מעדויות של עובדים עולה דפוס פעולה שלפיו מור שובבו הראל לא משלם את המשכורת האחרונה ומנהל את העבודה באווירה של אלימות מילולית ■ שובבו הראל: "תביעות נגדי הוגשו בגין טעויות שנעשו בתום לב"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סתיו שפירצילום: עופר וקנין
טלי חרותי-סובר

מינוי מור שובבו הראל לדובר הקמפיין של ח"כ סתיו שפיר לראשות מפלגת העבודה, שעליו נמסר השבוע, גרם להפתעה במשרדי יח"צ רבים. בשנים האחרונות עובדים הגישו נגדו תביעות בגין אי תשלום שכר.

לפני שמונה שנים פתח שובבו הראל בביתו את משרד יחסי הציבור ג'ינג'ר תקשורת. אז גם הגיעה התביעה הראשונה מצד עובדת, בסך 1,000 שקל, בטענה שלא שילם לה שכר. מאז נרשמו עוד ארבע תביעות, חלקן על סכומים גבוהים הרבה יותר — אחת מהן, על סך 250 אלף שקל, נמצאת בדיונים משפטיים גם כיום. שתי תביעות אחרות מטרידות עוד יותר: אחת מהן בסך 10,000 שקל, והשנייה בסך 100 אלף שקל. בשני המקרים העובדים זכו בתביעות, כששובבו הראל לא טרח להגיש כתב הגנה או להגיע לבית הדין. הוא גם לא טרח לכבד את פסקי הדין. בשני המקרים נדרשה הפעלת הוצאה לפועל כדי לקבל את הכספים. העובד שהגיש את התביעה בסך 100 אלף שקל, טוען כי קיבל רק חלק מהסכום.

מעדויות של עובדים נוספים עולה דפוס פעולה שלפיו את המשכורת האחרונה הוא לא משלם, ורק אחרי שהעובדים עוזבים הם מגלים כי לא שולמו להם זכויות סוציאליות, ביטוח לאומי או פנסיה. מעדויות שונות עולה כי במהלך שנים לא הוציא לעובדיו תלושי שכר.

מור שובבו הראל צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של שובבו הראל

עובדת אחת הואשמה על ידי שובבו הראל בגניבה, נגד עובד אחר הוא התלונן בפני המשטרה שגנב ממנו לפ־טופ — בתיק שנסגר לאחר שהעובד נמצא דובר אמת בפוליגרף. "אווירת העבודה רוויה באלימות מילולית", מספר עובד לשעבר. שובבו הראל הכחיש את הטענות.

ב–2009 נשלח שובבו הראל למעצר בית אצל אמו "בחשד לגרימת חבלה לבן זוגו תוך שימוש בסכין". הוא הורחק מבן הזוג למשך 14 יום. שובבו הראל אינו מכחיש את האירוע.

בשנים האחרונות הוא מיחצן בעיקר מסעדות ואירועי אוכל, וכן עשה יחסי ציבור בהתנדבות למצעדי הגאווה. הוא נחשב לרוח החיה שמאחורי קמפיין הפונדקאות של הקהילה, והפרויקט האחרון שעליו היה חתום הוא אירועי האירויזיון של עיריית תל אביב.

שפיר סיפרה כי הכירה אותו דרך העירייה וכי הוא אינו מנהל הקמפיין שלה מכיוון שהיא מנהלת אותו. היא גם סיפרה כי היא מחפשת אנשים בעלי חשיבה אחרת ולא מעוניינת באנשי הקמפיינים המוכרים. 

שובבו הראל נהג לעבוד מביתו. מעולם לא החזיק יותר משלושה עובדים. רבים דיווחו על תנאי עבודה קשים, לעתים משולחן בחדר השינה שלו. בשל תנאי העבודה, קשיי השכר והאווירה הבעייתית, רוב העובדים לא החזיקו מעמד מעבר לחודשים ספורים. הם תיארו אדם שיכול להיות מקסים ומפנק וברגע אחד להתהפך לחלוטין, להעליב ולאיים. חלקם סיפרו כי כינה אותם "אפסים", עובדת אחת הואשמה בגניבה.

"אווירת העבודה רוויה באלימות מילולית", תיאר עובד לשעבר. "הוא מבטיח הרים וגבעות ללקוחות, וכשהוא לא עומד בהבטחות הוא מתגולל על איש הביצוע. עבודה איתו היא כוויה לכל החיים". עובדים דיווחו גם על אמירות מיניות רבות שנזרקות לחלל האוויר הכוללות "הומור" גאה.

שובבו מוכר גם בקרב עיתונאי אוכל. אחד מהם ביקש לא לדבר עליו כדי לא להעלות זיכרונות קשים במיוחד מהעבודה מולו. עיתונאית אחרת סיפרה כי אמר לה, "על הנזק שעשית למשרד שלי תשלמי ביוקר". לדבריה, התנהלותו היתה אלימה. עיתונאית נוספת דיווחה על התפרצות הכוללת אלימות מילולית וגם שם נאמרו דברים שהנייר לא סובל. שובבו הראל הכחיש את הטענות.

מג'ינג'ר תקשורת נמסר: "חברת ג'ינג'ר תקשורת היא אחת מחברות יחסי הציבור המצליחות בישראל ובשנים האחרונות ניהלה קמפיינים מהשורה הראשונה שזכו לחשיפה תקשורתית אדירה. כידוע, עם ההצלחה - צצים בעלי אינטרסים שמתקשים לשמוח בשמחתם של המתחרים.

"מטבע הדברים, לעיתים עלולים להתפתח מתחים בין קולגות למקצוע, אך לאורך 8 שנותיה, מנהלת ג'ינג'ר קשר תדיר, חיובי ופורה עם כל גוף תקשורת בישראל ויעידו על כך עשרות אלפי הכתבות שיזמה ג'ינג'ר בפרויקטים השונים שבניהולה. במידה ואכן ישנו עיתונאי שטוען אחרת, אשמח להבין במה מדובר ולהתייחס לטענות באופן פרטני.

"באשר לבן זוגי לשעבר, מדובר במריבת אוהבים חולפת ומערכת היחסים נמשכה עוד שנים רבות לאחר מכן. החדירה לחיי האישיים הזויה ומעוררת תמיהה באשר למניעים העומדים מאחורי הכתבה.

"בנושא התביעות המשפטיות, הרי שעומדת כנגדי תביעה אחת בלבד, של עובד שקיבל את מלוא שכרו וזכויותיו כחוק, אך אף על פי כן בחר להגיש תביעה מנופחת ומשוללת יסוד, כפי שיתברר בקרוב בבית המשפט. יצוין, כי כנגד העובד עומדת תביעה נגדית על הפרת חוק עוולות מסחריות וחובות תום לב. התביעות הישנות לא הוגשו בגין הלנת שכר, אלא על טעויות חישוביות שנעשו בתום לב. אגב, הטענה המופרכת לפיה 'נמצאו תביעות נוספות ברשת' מעידה על מניעים נעלמים מעין, שאין בהם דבר מלבד אג'נדה פוגענית מכוונת, ועל כן, תביעת הדיבה כבר מנוסחת ברגעים אלה ממש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker