מנכ"ל משרד החקלאות לעובדים: "לא נשתף פעולה עם תרגיל מסריח"

עובדי משרד החקלאות הכריזו על יומיים שבהם לא ייתנו שירות לציבור, בשל כוונת המשרד לקצץ בשעות הנוספות שלהם ■ כעת מנכ"ל המשרד מחזיר את הכדור להסתדרות ולוועד העובדים

טלי חרותי-סובר
שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד החקלאות
שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד החקלאותצילום: אייל טואג

מכתב ששלח מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, לעובדי המשרד חושף את אחורי הקלעים של הצעדים הארגוניים שעליהם הכריזו העובדים. הצעדים יתקיימו היום (ד') ומחר. העובדים אתמול הודיעו כי לא יתנו שירות לציבור, בשל כוונת הנהלת המשרד לקצץ בשעות הנוספות שלהם.

במכתב, שנשלח אתמול לעובדים, כותב המנכ"ל: "החלטת הממשלה על קיצוץ בשעות נוספות ובכוננויות התקבלה לפני יותר משנה וחצי. אנו, כיתר המשרדים, מחויבים לקיימה. הנהלת המשרד נדרשת לפעול על פי החלטת הממשלה, ומצד שני אנו פועלים בדאגה אין קץ לרווחת עובדי המשרד.

"היה ברור לכולם כי נושא קיצוץ שעות נוספות וכוננויות יגיע לפתרון אך ורק בדיון בין יו"ר ההסתדרות לשר האוצר, מאחר שהחלטת הממשלה חלה על כל עובדי המדינה ולא רק על עובדי משרד החקלאות. על כן, אין כאן מקרה של דיון ברמת הנהלה של משרד ספציפי עם ועד העובדים של המשרד.

"במשך כשנה וחצי הבאנו את הנושא לידיעת הוועד מספר רב של פעמים, וביקשנו ללחוץ על יו"ר ההסתדרות לפעול לפתרון הנושא. מאחר שפתרון הנושא לא נראה באופק, החלטנו, בשיתוף פעולה עם ועד העובדים, לדחות את ביצוע ההחלטה מ-1 בינואר 2019 למחצית השנייה של השנה, מתוך כוונה שעד למועד זה ועדי העובדים ויו"ר ההסתדרות יפעלו מול שר האוצר למציאת פתרון.

שר האוצר, משה כחלון, ושר החקלאות, אורי אריאל, בחתימת
ההסכם. ההסכם נועד למנוע את עליית מחירי החלב
שר האוצר, משה כחלון, ושר החקלאות, אורי אריאלצילום: אמיל סלמן

"לכולם היה ברור שנצטרך לקיים את החלטת הממשלה החל ב-1 ביולי 2019, אלא אם כן יו"ר ההסתדרות היה פועל לכך ששר האוצר יפעל לתיקון החלטת הממשלה ולביטול ההחלטה על הקיצוץ של השעות נוספות והכוננויות.

"הרעיון 'היצירתי' של אגף תקציבים הוא שבמקום לתקן את החלטת הממשלה בדבר הקיצוץ, המשרד יבטל תקציבים שנועדו לחקלאות להתיישבות ולכפר, ובכסף זה לממן לעובדים את הכסף שיחסר להם במשכורת בגין קיצוץ השעות הנוספות. רעיון זה מוגדר על ידינו כ'תרגיל המסריח', מאחר שהוא יגרום בסופו של דבר לסגירת המשרד.

"אם היינו פועלים לפי הצעת אגף תקציבים, לא היתה כל מניעה לכך שמחר בבוקר תינתן החלטה נוספת לקיצוץ נוסף של שכר העובדים, או קיצוץ פעולות רווחה שניתנות לעובדים. בתמורה לכך, היו דורשים מאתנו למנוע את ההחלטה על ידי  קיצוץ נוסף בתקציב שמיועד לחקלאים. כך שבסופו של דבר למשרד ייוותר תקציב רק לתשלום שכרם של העובדים, בלי יכולת לבצע פעולות לטובת החקלאות בישראל, ועל כן אין לו זכות קיום, ויש לסגור את המשרד. לכן לא הסכמנו להשתתף "בתרגיל המסריח".

"שר החקלאות פנה לשר האוצר כדי שיפעל לביטול רוע הגזרה, אך ה'כדור הלוהט' נמצא בידי נציגי העובדים - שידעו על כך בזמן אמת לאורך כל השנה וחצי האחרונות, והדרך עדיין פתוחה להביא לכך שיו"ר ההסתדרות הכללית יציג את עמדת העובדים בפני שר האוצר. ידינו נקיות, עשינו כל מה שיכולנו".

כאמור, למרות ההבהרה - הודיעו העובדים כי ייצאו לצעדי מחאה ארגוניים, ובשלב ראשון ישביתו את המשרד במשך יומיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker