התנועה לאיכות השלטון ליועמ"ש: "פתח בחקירה נגד חיים כץ"

בעקבות דו"ח מבקר המדינה בנושא התנהלות השר ואנשיו במשרד הרווחה, מבקשת התנועה לאיכות השלטון לפתוח בבדיקת הממצאים שעולים לדעתה עד כדי עבירה פלילית ■ בנציבות שירות המדינה מבקשים לבטל את מינויה של אלין אלול לתפקיד סמנכ"לית במשרד ■ משרד העבודה והרווחה: "דוחים מכל וכל את הטענות"

טלי חרותי-סובר
שר הרווחה, חיים כץ
שר הרווחה, חיים כץצילום: אמיל סלמן

התנועה לאיכות השלטון פנתה בשבוע שעבר ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה בחשד לעבירה משמעתית בעקבות דו"ח מבקר המדינה. הדו"ח שהתפרסם החודש פירט שורה ארוכה של ליקויים בהתנהלותם של שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, חיים כץ, ושל עובדי משרדו, בין היתר המנכ"ל אביגדור קפלן.

"לשיטתה של התנועה", כותבים עו"ד שקד בן עמי וענבר גיל, "הליקויים העולים בדו"ח עלולים לעלות לכדי עבירות פליליות... על פי המתואר, השר כץ ועובדי משרדו הפרו לא פעם את כללי המנהל התקין, כאשר הם מתערבים באופן בוטה בהליכי מינוי מקצועיים, מקדמים מועמדים שהם חפצים בעיקרם, ופועלים בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה. הכמות החריגה של המינויים שהוזכרו בדו"ח מעלים חשש כי מדובר בשיטת פעולה, לא מן הנמנע במטרה לקדם מקורבים, מסיבות פוליטיות או אחרות. חומרת המעשים המתוארים כה גדולה, עד כי עולה חשש ממשי כי מדובר בכאלה העולים לכדי עבירה פלילית".

לכן מבקשים אנשי התנועה "לכל הפחות בחינת הממצאים, הן במישור הפלילי – ובוודאי בזה המשמעתי". במקביל, פנתה התנועה לנציבות שירות המדינה בבקשה לבטל את מינויה של אלין אלול לסמנכ"לית משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

"בדו"ח פורטו שורה ארוכה של פגמים שנפלו בהליך מינויה של אלול לתפקידה הנוכחי. מתוך קריאה של הממצאים עולה כי פגמים אלה היו ידועים ואף יזומים בידי מנכ"ל המשרד, ד"ר אביגדור קפלן, והשר חיים כץ, מה שמעלה את החשש כי מדובר במינוי פוליטי מכוון. לאור הפגמים החמורים, יש להכריז על מינויה של אלול כבטל מעיקרו", כותבים אנשי התנועה.

אביגדור קפלן
אביגדור קפלןצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוסף, הם מפרטים את הליקויים שנפלו בהליך הבחירה, כגון מעורבות היתר של המנכ"ל במינוי: "גמר בדעתו טרם התכנסות ועדת הבוחנים למנות את הגב' אלול לתפקיד, והפעיל לחץ על חברי הוועדה האחרים להתיישר עם עמדתו", וכן תיאום מהלכים עם אלול עצמה, המפנה לגורם נח לה, שייתן מענה על השגות שהגיעו לאחר בחירתה, בין היתר בנושא אי עמידתה בתנאי הסף.

"אילו לא היה ספק כי היא עומדת בתנאי הסף, עולה השאלה מדוע הרגישו צורך הגב' אלול והד"ר קפלן להימנע בכל מחיר מפנייה לגורמים המתאימים שיכלו לאשר זאת?" שואלת התנועה, "פעולות ההסתרה שננקטו על ידי השניים מחזקים את הספקות שהועלו בהשגות שהוגשו דאז, כי אלול כלל לא עומדת בדרישות הסף של המשרה... זה המקום להזכיר כי בטרם פירסם המשרד את המכרז הפומבי, נפסלו שתי מועמדות אשר ניגשו למכרז הפנימי, על רקע של חוסר ניסיון ניהולי. עם זאת, אלול זכתה במכרז הפומבי כאשר ניסיונה במשרד מסתכם בכ-3 חודשים כיו"ר ועדת המכרזים וחברות בוועדת התמיכות המשרדית, ובעוד כשנתיים כיועצת בלשכת המנכ"ל.

"תמוה בעיננו כי ניסיון זה, שלא כולל כהונה באף תפקיד בכיר, סיפק את ועדת הבוחנים, מקום שמועמדות אחרות שנשאו קודם לכן תפקידים בכירים נמצאו לא מתאימות. מכל האמור עולה חשש ממשי כי הגברת אלול אינה עומדת בתנאי הסף של המשרה, ומשכך אינה יכולה להמשיך ולכהן בתפקידה כסמנכ"לית. חשש זה עלה כבר עם זכייתה במכרז, אך באותו הזמן העובדות טויחו והועלמו באופן מכוון על ידי בכירי המשרד", טוענים בתנועה. 

מכל הסיבות האלה דורשת התנועה מנציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, לבטל את המינוי ולקיים מכרז חדש לאיוש המשרה.

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה: "אנו דוחים מכל וכל את הטענות המועלות על ידי התנועה לאיכות השלטון, שבמהותן נוגדות את מסקנות מבקר המדינה שהועלו על ידיו עם פרסום ממצאי הדו"ח. לגופו של עניין, מאז תחילת כהונתו של השר כץ ומינויי של המנכ"ל ד"ר אביגדור קפלן נעשו במשרד העבודה והרווחה מהלכי הבראה ורפורמות מרחיקות לכת, הכוללות בין היתר שינויים ארגוניים שהמשרד לא ידע כמותם במשך שנים, ונועדו להדק את הפיקוח על ניצול משאבי המשרד ולטפל בכשלים ובליקויים החמורים שהתגלו בחלק מעבודת המשרד ובשירות הניתן לאזרחי המדינה, כפי שעלה גם בדו"חות מבקר המדינה שפורסמו במהלך השנים.

"מדי חודש מתקיימים במשרד עשרות מכרזים ומינויים חדשים וכולם נעשים בכפוף לכללי מינהל תקין ושיקולים ענייניים ומקצועיים בלבד, שתכליתם המרכזית היא להביא למינויו של המועמד המתאים ביותר לתפקיד. כל השינויים נעשו לאחר עבודת מטה מקיפה בשיתוף חברה לייעוץ ארגוני ובהנחיית ואישור נציבות שירות המדינה.

"אם נעשה פגם כלשהו באחד מתהליכי המינוי, הרי שנעשה בתום לב ובהיסח הדעת ואנו נסיק את המסקנות הנדרשות מכך. כך גם בנושא הביטוח הלאומי: כלל המינויים נמצאו ראויים, ונעשו משיקולים מקצועיים בלבד וכל חטאם היה ששמם נקשר בשמו של השר. השר בחר בנציגים שלהם יש רצון ויכולות לתרום להבראתו של המוסד לביטוח לאומי ובכוונתם לעשות זאת. הבעיות המבניות בביטוח הלאומי החלו הרבה לפני כהונתו של השר כץ, שפעל לתקן עיוותים בתפקוד הביטוח הלאומי שהתקיימו לאורך השנים, תוך נקיטת צעדים אנטי-פוליטיים כמו צמצום מספר חברי הוועדה במועצת הביטוח הלאומי מ-56 חברים ל-19 בלבד".

באשר למינויה של אלין אלול נמסר: "אלול היא מנהלת מצטיינת ומוערכת שמונתה לתפקידה ללא כל היכרות מוקדמת עם השר או המנכ"ל והבחירה בה מבוססת אך ורק על הצטיינותה בתפקידים הרבים שביצעה במשך 24 שנות פעילותה במשרד. בעת מינוייה ותהליך המכרז הפומבי בו נבחרה, ההנהלה וצוות הבוחנים לא מצא כל דופי בתפקודה ונקבע כי עבירות המשמעת המיוחסות לה נובעות מעוינות של הממונים לה לאחר שהיא חשפה בפני הנהלת המשרד כשלים חמורים בפעילות חקירות הילדים שם כיהנה כחוקרת ילדים, כשלים שנתגלו כנכונים ונדרש בהם טיפול יסודי. התנגדותו של נציב שירות המדינה דאז למינוי מ"מ אינה רלוונטית, שכן החוק קובע כי על השר לקיים חובת היוועצות בלבד. לא היה צורך באישורו של הנציב למינוי והשר פעל על פי דין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker