מחאת הגמלאים נגד הקיצוץ בפנסיה: "לא נשלם את מחיר כישלון המדינה"

"במה חטאנו?" שאלו 2,000 איש שהפגינו מול משרדי הממשלה בצומת עזריאלי נגד הפחתת קצבאות הפנסיה של כ-270 אלף גמלאים ■ ההפחתה אמורה להיכנס לתוקף בתחילת יוני

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת גמלאים נגד  הכוונה לקצץ בפנסיה שלהם צומת עזריאלי בתל אביב 21 במאי 2019 צילום מוטי מילרוד
הפגנת הגמלאים מול קריית הממשלה, היוםצילום: מוטי מילרוד

כ-2,000 גמלאים חסמו הבוקר (ג') את צומת עזריאלי בתל אביב, כשיצאו להפגין מול קריית הממשלה נגד ההחלטה להפחית את קצבת הפנסיה של 270 אלף גימלאים החברים בשמונה קרנות פנסיה ותיקות, החל ביוני.

קרנות הפנסיה הוותיקות, שאליהן אמורים להצטרף עוד 150 אלף איש, טוענות כי ייכנסו לגירעון של 120 מיליון שקל בשנה אם גיל הפרישה לנשים לא יעלה. כיוון שאין שינוי בנושא, בין היתר בשל חילוקי דעות בין חברות כנסת והאוצר על מודל ההעלאה, הודיעו הקרנות כי כדי לא להיכנס לגירעון, הן ייאלצו להפחית את קצבת הגימלאים. הנושא עלה לכותרות כבר לפני שנה ונדחה ליוני הקרוב. אם לא יידחה שוב – יספגו הגימלאים קיצוץ של 1.3% מגמלת הפנסיה שלהם.

שמוליק מזרחי, יו"ר הסתדרות הגמלאים בישראל, שעמד היום בראש המחאה, מסר: "מדינת ישראל החליטה לגזול את כספם של הפנסיונרים שחסכו כל חייהם, ולהפחית מהפנסיות הנמוכות גם ככה, במטרה לכסות את גירעונות הקרנות. בפעם ראשונה בהיסטוריה המדינה מאפשרת לפגוע בחוסכים, בגלל כשל שלה. מה חטאו הגמלאים שמדינת ישראל כשלה? למה הם צריכים לשלם את מחיר חילוקי הדעות בנושא גיל הפרישה לנשים?"

מזרחי, חבר דירקטוריון קרנות העמיתים, טוען כי מדובר ממילא באנשים שחלק גדול מהם מקבל פנסיות נמוכות בסך 3,000-2,000 שקל בחודש. "הפנסיות נמוכות, מכיוון  שבקרנות האלה חברים עובדים שעבדו בחלקי משרה או עבדו מעט שנים. חלק מהגימלאים האלה הם עקרות בית ועולים חדשים שנכנסו לשוק העבודה מאוחר, וחלקם פשוט קיבלו משכורות נמוכות - לכן הגמלאות נמוכות. לא ייתכן שדווקא באלה המדינה תפגע".

הפגנת הגמלאיםצילום: מוטי מילרוד

ההפגנה היתה רק הצעד הראשון. מזרחי ממתין לסיום הדיונים של יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, עם אנשי האוצר, מתוך תקווה כי רוע הגזירה יידחה בכמה חודשים - או לפחות עד להקמת ממשלה שתוכל לדון בנושא בכובד ראש, ואולי אף להגיע לפתרון ללא הפחתה.

דגל שני שהרימו הגמלאים הוא הדרישה להצמדת הגמלאות לשכר הממוצע במשק. "אנחנו מוצמדים למדד, שכידוע לא עולה", אמר מזרחי. "עם זאת, יוקר המחיה עולה והקצבאות נשחקות ב-2% בשנה. אנו דורשים לעשות עבורנו את מה שעושים עבור משכורות הח"כים והשרים, ולהצמיד את הגמלאות לשכר הממוצע במשק. לא ייתכן שכל העובדים יקבלו תוספות והצמדות, ורק הפנסיה שלנו תמשיך להישחק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker