"ביקשו להתנער מאחריות": עובדי רפא"ל הפסידו בתביעה - וישלמו 400 אלף שקל

התביעה נוגעת לפדיון ימי מחלה מהתקופה שבה רפא"ל היתה יחידת סמך, והוגשה למרות שהעובדים חתמו על כתבי ויתור בעת המעבר לחברה ממשלתית ■ נשיא בית הדין לעבודה: "לא מתקבל על הדעת שארגון עובדים מקבל הטבות משמעותיות בתמורה לשקט תעשייתי - ואז מתנער מהתחייבותו"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טיל  SPIKE ER 2
טיל SPIKE ER 2צילום: רפאל

תביעתם של 780 עובדי מחקר ברפא"ל לקבלת פדיון ימי מחלה נדחתה על ידי בית הדין האזורי לעבודה בחיפה. התביעה, שהתנהלה במשך שלוש שנים בפני הרכב בראשות נשיא בית הדין השופט יגאל גלם, נגעה לכספים שלטענת העובדים מגיעים להם מהתקופה שבה רפא"ל היתה יחידת סמך ולא חברה ממשלתית.

בנוסף לדחיית התביעה, חייב בית הדין את התובעים בהוצאות משפט של 500 שקל כל אחד, או 400 אלף שקל ביחד.

בעת המעבר מיחידת סמך לחברה ממשלתית נחתם הסכם עם ארגון העובדים, שזיכה את התובעים בהטבות שונות תמורת הסכמתם לשינוי. כך למשל, העובדה שהמשיכו לעבוד ברצף הניבה להם פנסיה מיידית בשל פרישתם משירות המדינה (יחידת הסמך) ובו זמנית משכורת תמורת עבודתם השוטפת שכעת היתה בחברה ממשלתית. במועד המעבר חתמו התובעים על כתבי ויתור, שלפיהם לא יהיו להם כל טענות נוספות נגד המדינה בגין תקופת עבודתם ביחידת הסמך. 

ואולם למרות התחייבותם המפורשת בכתבי הוויתור, הגישו 780 עובדי מחקר ב-2016 תביעות לקבלת פדיון ימי מחלה עבור תקופות השבתון שלהם בעת עבודתם ביחידת הסמך. לפי הערכות, השווי המוערך של התביעות הוא מיליוני שקלים. לטענת העובדים, הם לא ידעו בעת המעבר על זכותם לפדיון ימי מחלה – והדבר נודע להם בדיעבד מפסק דין שניתן כמה שנים מאוחר יותר, בעניינם של עובדי מדינה אחרים.

התיק התנהל כשלוש שנים בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, בהרכב בראשות נשיא בית הדין השופט יגאל גלם. באחרונה קיבל בית הדין החלטה לדחות את כלל התביעות. בין היתר, קבע בית הדין כי "לא מתקבל על הדעת שארגון העובדים חותם על הסכם קיבוצי, זוכה להטבות שכר משמעותיות ויקרות ומתחייב במסגרת אותו הסכם על שקט תעשייתי ומיצוי תביעות, אך לאחר כמה שנים - בעקבות שני פסקי דין שניתנו בעניינם של עובדי מחקר בשירות המדינה, שכלל אינם רלוונטיים לעניינם של התובעים - הם מבקשים להתנער מהתחייבותם במישור הקיבוצי, בחלק הזה בלבד, ולהשאיר בידיהם את כל ההטבות שזכו להן בהסכם משנת 2000.

"קבלת התביעות משמעה סיכול ההסכמים הקיבוציים שהסדירו את מכלול תנאי מעבר המשיבים לעבוד בשירות רפא"ל וריקון מתוכן של כתבי הוויתור עליהם חתמו, בחסות הארגון היציג, ואשר היוו תנאי מהותי והכרחי לפרישת המשיבים משירות המדינה ולקבלת ההטבות הכספיות ששולמו להם במסגרת ההסכם".

את המדינה יצגה בתיק עו"ד תמי בראל, המשנה לפרקליטות מחוז חיפה אזרחי. את העובדים ייצג עו"ד שחר הופמן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker