מנכ"ל אינטל ישראל: "חברות צריכות להיות מעורבות חברתית - אחרת הן ייפגעו בטווח הארוך"

יניב גרטי התייחס בכנס 100 החברות שהכי טוב לעבוד בהן של מגזין TheMarker, לחשיבות החינוך הטכנולוגי והצורך בגיוון כשמגייסים עובדים ■ "ככל שנצליח לקבץ אנשים מרקעים שונים, ככה יש לנו את הסיכוי הגדול ביותר לשרוד מהפכות"

יעל בלקין
יעל בלקין
יניב גרטי
יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל

"אנחנו לא ארגון פילנתרופי, אבל יש לנו את הזכות והיכולת לפתור בעיות בחברה הישראלית, למשל בעזרת חינוך טכנולוגי", אמר יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, בשיחה עם עורך מגזין TheMarker, איתן אבריאל. השיחה נערכה במסגרת כנס 100 החברות שהכי טוב לעבוד בהן של מגזין TheMarker בשיתוף CofaceBdi. "החינוך מממש פוטנציאל של מועסקים עבורנו ועבור אחרים", הסביר גרטי. "אם בדרך נעלה ילד או ילדה בסולם המוביליות החברתיות - זה הרבה". 

גרטי שם דגש רב בדבריו על חשיבות החינוך, גם לחברה הישראלית וגם לעולם ההיי-טק. "קידום חינוך טכנולוגי גורם למוביליות חברתית ומשפר את ההון האנושי של ישראל. יש לנו רק את המשאב האנושי והתחרות העולמית היא אדירה".

מעבר לחשיבות החינוך, גם לעובדים כיום יותר חשוב להרגיש שמה שהם עושים חשוב ותורם לחברה. לדבריו, זה יוצר מצב שבו אי אפשר להפריד את הצד העסקי מהצד החברתי. "יש מנעד רחב של חברות בישראל והדרך שבה הן מתייחסות לאחריות תאגידית. בעיני,חברות צריכות להיות מעורבות במקומות שבהם זה חשוב גם לצרכים העסקיים. ואם לא, בטווח הארוך נתחיל לראות שהחברות האלה נפגעות - זה משפיע עליהן גם מצד העובדים. יש כיום יותר ויותר עובדים שחשוב להם שמה שהם עושים יהיה בעל השפעה חיובית על האנושות, הסביבה והמשתמשים".

ראיה לכך ניתן למצוא אצל עובדי אינטל, ש-55% מהם מתנדבים בעידוד החברה. "קל מאוד בעבודה מאתגרת להישאר בקירות הבניין", אומר גרטי. "היציאה הזאת גורמת לאנשים להיות בעלי יותר מימדים; הם נהפכים לעובדים טובים יותר ומנהלים טובים יותר".

בהמשך הסביר גרטי כי "אנחנו חברה עסקית ויש לנו מטרה למקסם רווחים, זה השיעור הראשון שלומדים במנהל עסקים. אבל זו לא המטרה היחידה, ובדרך למטרה יש משמעות גם לצעדים שאנחנו עושים ולבחירות שאנחנו בוחרים. גם הפרקטיקה וגם המחקר מראים שתגמול לעובדים חשוב עד רמה מסוימת. צריך לתת לעובדים ביטחון כלכלי מספק כדי שהם יוכלו להסתכל על אלמנטים אחרים במארג החיים שלהם. דאגה כלכלית זה לא דבר שגור במגזר ההיי-טק, יש אלמנטים אחרים שהם חשובים - לעובדים יש צורך להרגיש שהם עושים הבדל".

אינטל
אינטלצילום: AP

אינטל מעסיקה כ-12 אלף עובדים, ולדברי גרטי זה מאפשר לעובדים להתפתח ולמצות את עצמם. "אנחנו חברה שמורכבת מיותר מ-20 קבוצות שונות שעוסקות בתחומים שונים. חדשנות זה לא רק ללכת בכיוון אחד ולהעמיק בו עד הסוף, אלא גם מוביליות במקום העבודה. מי שרוצה שינוי וגיוון, יכול להמציא את עצמו מחדש בתפריט האדיר שיש לנו. נכון שלא כל החברות הן כאלה, אבל יש לא מעט שמסתכלות על עצמן בתור ארגונים שמאפשרים לעובדים להתפתח לא רק לכיוון אחד, אלא לנדוד בארגון. העובדים מרוויחים קריירה מאוד רב-גונית, והארגון מרוויח עובדים נאמנים שמכירים היטב את הבסיס של החברה".

ואם כבר גיוון - אז גם בגיוס עובדים: אינטל מקפידה על גיוון בגיוס העובדים - בין אם זה נשים, חרדים, ערבים או בעלי מוגבלויות. "אנחנו כנראה המגזר הגדול בהיי-טק של עובדים ועובדות מהמגזר הערבי", ציין גרטי. לדבריו, גם במונחים כלכליים, זה נותן לארגון יתרון. "אנחנו נמצאים בתקופה שהשינוי הוא חלק מחיי היומיום. אם לפשט את המודל של דרווין - המין שישרוד הכי טוב בתקופה של שינוי הוא זה שיש לו דנ"א רחב, מכיל ומגוון. אנחנו אנשים שונים, ככל שנצליח בארגון לקבץ אנשים מרקעים שונים, ככה יש לנו את הסיכוי הגדול ביותר לשרוד מהפכות ושינויים", אמר גרטי.

עוד אמר כי "אנחנו עובדים מאוד קשה כדי לוודא שאנחנו יודעים לקבל לארגון נשים, חרדים וחרדיות, אנשים עם מוגבלויות ועוד כאלה שמגיעים מרקעים שונים. זה לא רק לדעת לקבל אותם - אלא גם להשאיר אותם אתנו. להיות מסוגלים לראות אותם נהפכים לחלק מאיתנו ולא רק לסמן וי שקיבלנו אותם לעבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker