דו"ח המבקר

החגיגה של מנכ"ל קרן גשר: ארוחות ב-13 אלף שקל והלוואה מהבנק

דו"ח מבקר המדינה מצביע על אי-סדרים בקרן גשר, שנועדה לסייע לאנשים עם מוגבלויות להשתלב בשוק העבודה ■ בין היתר התגלו פגמים במכרז לבחירת המנכ"ל ברמי, לשעבר מנכ"ל הליכוד - לצד חגיגת בונוסים, הטבות והלוואות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

מה קורה בקרן גשר, שמטרתה לסייע לאנשים עם מוגבלויות להשתלב בשוק העבודה? דו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (שני) מצביע על אי-סדרים במכרז לבחירת מנכ"ל הקרן, בהעסקת עובדים ובתהליך העברת מטה הקרן, לצד חגיגת בונוסים, הטבות והלוואות בהיקף של עשרות אלפי שקלים למנכ"ל.

במאי 2017 מונה אריק ברמי, לשעבר מנכ"ל הליכוד, למנכ"ל. בראש ועדת האיתור עמד מנכ"ל משרד הרווחה, אביגדור קפלן, ובמכרז - קובע המבקר - נפלו פגמים. כך למשל, ברמי לא עמד בתנאי הסף של השכלה אקדמית בתחום הרלוונטי לעיסוקיה של הקרן.

אריק ברמי
אריק ברמי. בונוס בסך ארבע משכורות ו-13 אלף שקל לארוחותצילום: ניר קידר

בתקופת כהונתו כמנכ"ל הקרן, נהנה ברמי מצ'ופרים רבים. על פי דו"ח המבקר, הוא קיבל החזר הוצאות אש"ל גלובליות בניגוד לחוזה העסקתו, ובלא אישור ועד הנאמנים, בסך 1,500 בחודש - או 24 אלף שקל עד לסוף אוגוסט 2018. על אף שהסכום אמור היה לכלול ארוחות, ברמי דרש - וקיבל - עוד 13 אלף שקל עבור ארוחותיו.

בנוסף, על אף שלא נהוג לתת בונוסים בשירות המדינה, אושר למנכ"ל בונוס בסך ארבע משכורות - כ-129 אלף שקל. ברמי קיבל גם בונוס עבור כל 2017, אף שעבד בקרן רק כשמונה חודשים באותה השנה. לפי חישובי משרד מבקר המדינה, על המנכ"ל להשיב בגין הבונוס כ-52 אלף שקל.

עוד עולה מדו"ח המבקר כי כחמישה חודשים בלבד לאחר תחילת עבודתו, ביקש המנכ"ל ממנהלת הכספים לאשר לו הלוואה מבנק מסחרי בסכום של 50 אלף שקל וב-60 תשלומים. הבקשה לא הובאה לדיון בוועדת ההלוואות של הקרן. המנכ"ל קיבל גם מפרעה ומקדמה בסך 30 אלף שקל אך לא החזירן בחודש העוקב, כנדרש.

על פי הדו"ח נרשמו גם חריגות בהעסקת עובדים במטה הקרן, ופגמים בתהליך העברת מטה הקרן לחולון - תהליך שעלה לקרן 700 אלף שקל.

מחזור הפעילות של "קרן גשר - שירותי השיקום התעסוקתי של ישראל" (קרן מפעלי שיקום), שנועדה כאמור לסייע לאנשים עם מוגבלויות להשתלב בשוק העבודה, הסתכם ב-2017 בכ-79 מיליון שקל, שהגיעו בעיקר מתשלומים ששילמה המדינה - ובראשם משרד הרווחה. הקרן העסיקה כ-390 עובדים, והעניקה שירות לכ-7,000 איש.

מקרן גשר נמסר בתגובה לדו"ח המבקר: "גשר רואה בביקורת כלי חשוב ולכן, כבר בשלב קבלת הערות המבקר הוחלט בארגון להתחיל ביישום ההמלצות ואכן כל הערות מבקר המדינה ייושמו במלואן. לרבות השבת הכספים. חבר הנאמנים רואה בביקורת כלי חשוב. בעקבות הערת המבקר הוחלט לבחון את פעילות המנכ"ל. הבדיקה העלתה כי בתקופת כהונתו של מר ברמי עברה גשר מהפך. ממאזן גרעוני לרווח, בתקופתו נוספו מפעלים ותכניות חדשות אשר זכו להצלחה רבה והגדילו את מספר מקבלי השירות באופן משמעותי. תוצאות אלה הוצגו למשרד הרווחה אשר קיבל אותן. חבר הנאמנים החליט להמשיך בתנופת העשייה בהובלתו של מר ברמי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker