התעשייה בנגב מתפרקת: חשש לסגירת מפעל קוסמטיקה בירוחם - השלישי השבוע

השבוע קיבלו 240 עובדי מפעל אמיליה קוסמטיקס בירוחם, רובם נשים, הודעה שהמפעל עלול להיסגר בקרוב ■ המפעל מצטרף לעובדי מפעל חרסה שנסגר ולעובדי פניציה, שנמצא בקשיים בעקבות החרם שהוטל עליו

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל אמיליה קוסמטיקס בירוחם
טלי חרותי-סובר

נראה שהנגב חש על בשרו את היעלמות תעשיית הלואו-טק מישראל. בתחילת השבוע הודיע הממונה על יחסי העבודה במשרד העבודה ל-240 עובדי מפעל אמיליה קוסמטיקס בירוחם כי ההנהלה מבקשת להיכנס למרתון של שיחות במטרה לסכם את תנאי סיום עבודם, לקראת סגירת המפעל. ההחלטה הסופית על הסגירה עוד לא הוכרעה, אולם צפויה לקרות בימים הקרובים .

אם הדבר יקרה, יצטרפו עובדי אמיליה קומסטיקס בתוך זמן קצר ל-120 עובדי מפעל חרסה הבאר שבעי, שעובדיו שבו השבוע מחופשת הפסח וגילו שהמפעל סגור מכיוון שפעילותו תועבר לתורכיה. השבוע הודיעה גם הנהלת מפעל פניציה, המעסיקה יותר מ-200 עובדים בירוחם, כי אם לא יוסר החרם החרדי על המפעל - תסגור גם היא את שעריה בחודשים הקרובים.   

הנהלת מפעל אמיליה קוסמטיקס, המייצר טואלטיקה, אישרה כי המפעל אכן בוחן אפשרויות לסגירה, לאחר פרק זמן ארוך שבו המפעל בהפסדים. בשנים האחרונות נעשו ניסיונות שונים לאזנו, החל בביצוע תוכניות הבראה, דרך פיתוח שווקים חדשים ועד ניסיונות מכירה - אולם ניסיונות אלה לא צלחו.

לטענת ההנהלה, מדובר במפעל ותיק בעל פסי יצור מיושנים, שהפסדיו מונעים ממנו את האפשרות להשקיע בהתייעלות. המפעל פעל והרוויח כל זמן שלקוחות ישראלים רכשו את מוצריו, אלא שבשנים האחרונות, עם הורדת המכסים, החלו הלקוחות לרכוש את המוצרים מחו"ל. עוד נטען כי הרגולציה של משרד הבריאות מקשה על האפשרות לפעול, ולהרוויח.

העובדים, ברובם מבוגרות תושבות ירוחם, מאוגדות בהסתדרות הלאומית, לאחר שעברו אליה מן ההסתדרות הכללית. במפעל נחתם הסכם קיבוצי, אולם בארבע השנים האחרונות עושים העובדים ניסיונות לחדשו, ללא הצלחה. הנהלת המפעל טוענת כי אין כל קשר בין החלטת הסגירה להסכם הקיבוצי.

מהחברה נמסר: "אמיליה קומסטיקס בוחנת בימים אלה אפשרות של סגירת אתר החברה בירוחם וסיום פעילותו. טרם התקבלו החלטות בדירקטוריון החברה בדבר סגירת האתר בירוחם".

משרד הכלכלה יסייע למפוטרים

שר הכלכלה והתעשייה,אלי כהן, מכיר היטב את המצב בנגב. לדבריו, הנהלת מפעל חרסה הבטיחה כי 65 מתוך 110 העובדים יועסקו בשני מפעלים אחרים של החברה, ול-45 יימצאו מקומות תעסוקה בבאר שבע, המשוועת לידיים עובדות. לטענתו, העובדים מפגינים לא בשל מחסור בעבודה, אלא כדי לקבל פיצויי פיטורים מוגדלים.

באשר לאמיליה קוסמטיקס דיבר השר הבוקר עם ראשת העיר ירוחם, טל אוחנה. לדבריו, אם המפעל אכן ייסגר, איום שכבר נשמע בעבר ולא מומש, יסייע המשרד למצוא פתרונות תעסוקה לנשים ולגברים העובדים במפעל. לדברי כהן, באחרונה נפתחו כמה מפעלים בנגב, וגם הם דורשים ידיים עובדות.

באשר לפניציה, כהן אומר כי ככל שהדבר תלוי בו, הוא לא יאפשר חרם של לקוחות ישראלים, דוגמת יקבים או קוקה קולה, על מפעל ישראלי בשל לחץ החרדים. "כל מפעל זכוכית בעולם עובד 24/7 " אומר השר "גם זה שמיוצר בתורכיה. איך זה הופך אותו לכשר יותר מבקבוק שמיוצר בירוחם?"

כהן מזכיר את מה שעשה המשרד ליקבי ברקן, שהדיר פועלים יוצאי אתיופיה מהתהליך הייצור. תגובת משרד הכלכלה להחלטת היקב היתה כי המפעל לא יקבל מהמשרד כלים ותקציבים כל שהם. "על אותו משקל - נפעל מול מחרימים אחרים", אומר כהן.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker