חסידות גור הטילה חרם על פניציה בגלל השבת - 240 עובדים יפוטרו?

חרם צרכנים של חסידות גור על מפעל פניציה בירוחם עלול להביא לסגירת המפעל שמעסיק 240 עובדים ■ הדרישה: להשליך את הייצור שנעשה בשבת, בעלות של 70 מיליון שקל בשנה ■ מרווח הנשימה של פניציה: עוד כמה חודשים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל פניציה
טלי חרותי-סובר

על רקע סגירתו של מפעל חרסה בבאר שבע והעברתו לטורקיה, מפעל נוסף בנגב מצוי בסכנת סגירה - והפעם בשל בעיה פנימית. מפעל פניציה בירוחם, המעסיק 240 עובדים שמייצרים בקבוקי וצנצנות זכוכית, מתמודד כבר שנתיים עם חרם צרכני שהולך ומחריף. מובילת החרם היא חסידות גור, שמושכת אחריה גם חסידויות אחרות. חברי החסידות פונים ללקוחותיה של פניציה, ודורשים שיחדלו מרכישת מוצרי החברה משום שהמפעל פועל בשבת.

דרישתם היא לא רק לעצור את העבודה בשבת, אלא גם לכבות את התנור במפעל, העשוי מ-300 טון זכוכית - שלא ניתן לכבותו ולהדליקו מחדש כל שבוע. פתרון אחר שהם מציעים הוא להשליך את כל הייצור שנעשה בשבת, גם אם העובדים הם בדואים או עובדים זרים שגוייסו במיוחד לטובת העבודה ביום זה. עלות ההשלכה מסתכמת ב-70 מיליון שקל בשנה.

מנהל המפעל, מיכאל שוורץ, מספר כי על אף שהחברה עשתה הכל כדי למנוע חילול שבת מרצון, כולל הכנסת מערכות אוטומטיות ללא מגע יד אדם בעלויות גבוהות, כמו גם העסקתם של לא-יהודים - הדבר לא עזר. בעקבות החרם, החברה חווה ירידה של מיליוני שקלים בשנה בהכנסות.

לדברי שוורץ, בעלי המפעל מורט מנדל מבקש להעסיק 1,000 עובדים מהנגב, אלא שהדבר לא אפשרי בשל הירידה בהכנסות. מרווח הנשימה של החברה מעניק לה כמה חודשים בלבד - ולדבריו, אם החרם יימשך, החברה תאלץ לסגור את שעריה והעובדים יפוטרו.

המפעל קיים בירוחם מאז 1968, ועד לפני שנתיים לא חווה כל בעיה מסוג זה, כשלפניציה כל האישורים הנדרשים מהמדינה. "בשום מקום בעולם לא נדרש הכשר לבקבוק זכוכית", אומר שוורץ, "אבל זה לא מונע את הפנייה ללקוחות בדרישה להפסיק לרכוש מאתנו". הלקוחות שנענים ללחץ החרדים קונים את הבקבוקים והצנצנות מתורכיה. שוורץ מקווה  שלקוחותיו לא ייכנעו לחרם, ובמקביל מבקש מהממשלה לסייע להסרתו או לתמוך במפעל כלכלית.

"זה בסדר שחסידי גור הקיצוניים לא יקנו את התוצרת שלנו", הוא אומר, "אבל הנזק שהם עושים הרבה יותר רחב. הם הורסים את התעשייה במדינה, ובעיקר בירוחם ודימונה. חשוב לזכור שאין פה עוד עבודה באזור. סגירת המפעל תביא לנזק גדול באזור מוכה אבטלה, ולסגירת מפעל הזכוכית היחיד בישראל המייצר בקבוקים וצנצנות".

הרב גולדקנוף, מזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת, אמר בתגובה כי "היינו שם במפעל ובכינו לפניהם, תהיו חלק מאיתנו, אנחנו אחים בני עם אחד, רוצים לשמור על הערכים היהודים. אנחנו במדינה יהודית, שומרי מסורת, אלה אנחנו. אם קוקה קולה היתה עובדת בשבת לא היינו קונים קוקה קולה. אם טרה תעבוד בשבת לא נקנה אותה. זה לא חדש.

"אנחנו לא מכירים את הטענות של פניציה שפנינו ללקוחות שלהם, זה שטויות במיץ עגבניות. אף אחד לא בא אלינו ואנחנו לא הולכים אליהם. אני מציע להם לעצור את התנור ולעצור את כל המכונות בשבת. אנחנו הלקוחות, הם צריכים לעשות מה שהלקוחות מבקשים".

גם אם ההוצאות יהיו מאוד גבוהות?

"זה לא נכון שיפסידו שם הרבה כסף. הם ירוויחו יותר".

בפניציה אומרים שאם המפעל ייסגר אנשים ילכו הביתה.

"מאוד כואב לנו לשמוע על העובדים. בפעם הקודמת שהם קרסו, מי שעזר להם היה חברי הכנסת מיהדות התורה וש"ס, ובעיקר הרב גפני".

פורום השבת הציבורית שיגר מכתבי תלונה ליחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות ולרשות השנייה בעקבות ההסתה נגד שומרי השבת בגין העדפת תוצרת ממפעלים שומרי שבת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker