בשל מעבר אוניות מאשדוד: שיא הכנסות לנמל חיפה ב-2018

הכנסות הנמל - בסך 907 מיליון שקל - עלו ב-10.75% ביחס ל-2017 ■ הרווח הנקי הסתכם ב-177 מיליון שקל ■ היו"ר אשל ארמוני: "זו השנה המוצלחת ביותר בהיסטוריה של נמל חיפה"

טלי חרותי-סובר
נמל חיפה
נמל חיפהצילום: רמי שלוש

בשנה סוערת, שכללה דיונים לקראת רפורמה צפויה, שביתה ארוכה של העובדים, ועבודה על הנמל החדש שייפתח ב-2021, דיווח נמל חיפה על הכנסות שיא. הדו"חות אושרו על ידי דירקטוריון חברת הנמל חיפה, בראשות היו"ר אשל ארמוני.

הכנסות הנמל הסתכמו ב-907 מיליון שקל ב-2018 - עלייה של 10.75% ביחס ל-2017, אז היו ההכנסות 819 מיליון שקל. הרווח הנקי הסתכם ב-177 מיליון שקל (19.5% מההכנסות), לעומת 96 מיליון שקל בשנה שעברה - קפיצה של 85%. הרווח התזרימי (EBITDA) היה 30.8%, לעומת 17.3% בשנה שקדמה.

על פי נתוני רשות הספנות והנמלים, נשבר שיא גם בשינוע מטען לשנה בנמל ישראלי, 29,531,000 טונה. בתוך כך, חלה עלייה בשכר ובהוצאות נלוות במחלקות התפעוליות. תשלומי השכר השוטפים עלו מ-395 מיליון שקל ל-416 מיליון שקל. סכום מענקי הפרישה הוכפל ב-2018 לכמיליון שקל. ירידה בת כ-10% נרשמה בהוצאות הנהלה וכלליות ל-8.3 מיליון שקל. במהלך השנה האחרונה לא נרשמו הוצאות בגין השקעות תשתית בנמל חיפה, שיצאו לדרך ב-2019.

על פי הערכות, בעקבות הסטת אוניות מנמל אשדוד, זכה נמל חיפה להכנסות של 40 מיליון שקל, אבל נתון זה אינו מפורט. מקור בנמל חיפה אמר כי "לסכום זה אפשר לקרוא גם מדד עלות יחסי העבודה. התנהלות העובדים פגעה בשירות שניתן בנמל אשדוד וחיפה זכתה בעקבות כך במיליוני שקלים".

בניגוד לנמל אשדוד, התאפיינה השנה האחרונה בנמל חיפה ביחסי עבודה טובים בין הוועדים למנכ"ל מנדי זלצמן, כמו גם בשיתוף פעולה הדוק בין המנכ"ל ליו"ר הדירקטוריון ארמוני.

אשל ארמוני, יו"ר נמל חיפה
אשל ארמוני, יו"ר נמל חיפהצילום: עופר וקנין

שיתוף פעולה זה בולט על רקע העיצומים התכופים בנמל אשדוד שהובילו לפניית ההנהלה לבית הדין לעבודה ולקבלת צווי מניעה. ביום חמישי האחרון יצא לדרך שימוע שאליו נקרא מנכ"ל נמל אשדוד איציק בלומנטל על ידי יו"ר הדירקטוריון אורנה הוזמן בכור, שמנסה להדיחו זה זמן רב.

ארמוני, ששב באחרונה לתפקיד לאחר מספר חודשים שבהם שימש כראש המטה של משה יעלון, אומר כי הנתונים מדברים בעד עצמם. "מדובר ללא ספק בשנה המוצלחת ביותר בהיסטוריה של נמל חיפה. הדו"חות הכספיים שלנו הם תוצאה של שיתוף פעולה בין הדירקטוריון, להנהלת הנמל, הוועדים והעובדים".

זלצמן הוסיף כי "אל מול נחיתות גיאוגרפית אנחנו מראים עליונות ברורה בשירות ובמחוייבות שלנו ללקוחות הנמל. עם זאת, אנחנו מבינים היטב שזה לא הזמן לנוח ולהתבשם מהמספרים הנפלאים".

חשוב לציין כי אף על פי שעקרונות הרפורמה בנמל (שאמורה להכין אותו לתחרות העתידית שתיפתח בתוך שנתיים) נחתמו בדצמבר 2018 - ללא חתימת הסכם קיבוצי שיאפשר מימוש של תוכנית פרישה מתוכננת של מאות עובדים, יהיה קשה להתקדם בתוכנית. עם זאת, ארמוני הבטיח שהחתימה על ההסכם קרובה. בנוסף, הבחירות עצרו את תהליך ההפרטה של הנמל, ומכירתו לידיים פרטיות, כפי שנקבע ברפורמה. תהליך זה דורש חקיקה שתחכה לכנסת הבאה.

אתגר נוסף שעומד בפני נמל חיפה כולל הסדרת מעמדה של מחלקת הים השייכת לנמל, אך אמורה לעבור לניהול של חברת בת של חנ"י (חברת נמלי ישראל), כדי לאפשר לה לתת שירות גם לנמל החדש שיחל את פעילותו ב-2021. התהליך נתקל עד היום בלא מעט קשיים בשל התנגדות העובדים לוותר על אחד השלטרים המרכזיים של הנמל. עוד תצטרך הנהלת הנמל להגיע להסכמות עם חנ"י בנוגע לעלות ההשקעות העתידיות, ומאיזה כיס ייצאו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker