לידיעת המעסיקים: עובד שעבר להעסקה ישירה זכאי לפיצויי פיטורים

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי חמש עובדות קבלן שעבדו בחברת קלינור ועברו להעסקה ישירה - יהיו זכאיות לפיצויי פיטורים ■ ההחלטה עשויה לזכות גם עובדי קבלן אחרים שלא קיבלו פיצויים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שורה של נשים במדים של עובדות ניקיון: חלוקים לבנים וירוקים
עובדות קבלן. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג
טלי חרותי-סובר

פסק דין ייחודי, שניתן על ידי בית הדין הארצי לעבודה, קובע בראשונה כי עובדי קבלן שנקלטו להעסקה ישירה אצל מזמין השירות יהיו זכאים לפיצויי פיטורים. ההחלטה עוסקת בחמש עובדות שהועסקו תקופות ממושכות בבית אבות כעובדות קבלן מטעם חברת הניקיון קלינור, ויוצגו על ידי ההסתדרות.

הנהלת בית האבות הודיעה לקלינור כי היא מעוניינת לסיים את ההתקשרות עמה, והציעה לחמש העובדות בבית האבות. כך נעשה בפועל לפי רצונן של העובדות, אלא שעם סיום ההעסקה סירבה חברת הניקיון לשלם לעובדות את פיצויי הפיטורים המגיעים להן, מאחר שהיא זימנה אותן לשיבוץ מחדש אצל מזמיני שירות אחרים. העובדות, כאמור, סירבו משום שרצו להמשיך לעבוד בבית האבות.

השופט אילן איטח
השופט אילן איטחצילום: אתר בתי המשפט

העובדות הגישו ערעור לבית הדין הארצי לעבודה לאחר שתביעתן לפיצויי פיטורים נדחתה על ידי בית הדין האזורי בתל אביב. בהחלטת בית הדין הארצי, שניתנה על ידי סגן הנשיאה, השופט אילן איטח, נקבע כי העובדות זכאיות לתשלום פיצויי פיטורים מכוח סעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורים.

בין היתר נקבע כי כאשר עובד קבלן עובד במקום אחד במשך שנים רבות ללא ניוד, באופן המבסס זיקה אמיתית בינו לבין מקום העבודה, ניתן לראות בהתפטרות העובד המבקש להמשיך לעבוד באותו מקום פיזי - ולא לעבור למקום אחר - כ"נסיבות אחרות" שביחסי העבודה, לצורך זכאות לפיצויי פיטורים בעת המעבר. בית הדין קבע כי יש לתת פרשנות רחבה לסעיף המדובר בחוק, כך שלעובד יוענק חופש מירבי לקבוע את מקום העבודה, בלי שיחשוש לאיבוד זכותו לפיצויי פיטורים, וזאת לאור חשיבות חופש העיסוק כזכות יסוד חוקתית. 

חשיבות הפסיקה היא בעובדה כי אחרים שנקלטו וייקלטו להעסקה ישירה אצל מזמין השירות, יוכלו להתבסס עליה בבואם לבקש פיצויי פיטורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker