זקוקים לדמי אבטלה? אל תטרחו להגיע ללשכות התעסוקה

בעוד שהפקידים מונעים ממובטלים לקבל קצבאות כבר חודש - מנכ"ל שירות התעסוקה מסרב להוציא צווי מניעה ■ הסיבה לעיצומים: דרישתם לקבל תוספות שכר

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לשכת התעסוקה בת"א. למצולמים אין קשר לכתבה
לשכת התעסוקה בת"א. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

עובדים שנפלטו משוק העבודה בחודש האחרון וזקוקים לדמי אבטלה, מגלים מציאות קשה כשהם מגיעים ללשכות התעסוקה. רוב הפקידים פשוט לא מוכנים לדבר איתם, ולעיתים שולחים אותם לחפש טפסים לא קיימים. 

בארבעת השבועות האחרונים לא נוספו עובדים המבקשים דמי אבטלה לרשימת הזכאים, בשל צעדים ארגוניים שנוקט ועד שירות התעסוקה, הדורש תוספת של מאות שקלים לכל עובד. הוועד גם תובע שתוכנית מעגלי תעסוקה, המשיבה מובטלים כרוניים לשוק העבודה ונחשבת גולת הכותרת של הגוף, תנוהל על ידי אנשי שירות התעסוקה עצמם - אלא שמדובר בתוכנית הדורשת מומחים - שאינם נמצאים במצבת העובדים של שירות התעסוקה. 

לפני כחודש, עם ההודעה על פתיחת הצעדים הארגוניים, הפסיקו 370 פקידים ברחבי הארץ לקבל קהל. כך נפגעים לא רק זכאים חדשים (מי שכבר מקבל קצבה ממשיך לקבל אותה), אלא גם אלו המבקשים להצטרף לתוכנית מעגלי תעסוקה, המושבתת כעת. על אף שיחות שמתקיימות בין הצדדים, סופו של התהליך לא נראה באופק.

בראש הוועד עומד עופר לוי, היחיד שמופיע שוב ושוב ביומן שר הרווחה לשנת 2018 שהתפרסם לאחרונה ב-TheMarker. יתרה מכך, משכרם של אלה שלא עובדים כבר חודש, ינוכו 5% בלבד, לפי מה שנמסר להם. ללא צו מניעה או ניכוי שכר, יכול התהליך הזה להימשך עוד זמן רב.

"למובטלים החדשים עלול להיגרם נזק בלתי הפיך"

רן מלמד
רן מלמדצילום: ללא קרדיט

היום (ב'), פנתה עו"ד ענבר מנחם הר אדר מעמותת ידיד, במכתב למנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, המעביר את הקצבאות - בבקשה לפעול בנושא: "מדובר במצב שבו אנשים מאבדים את הכנסתם ועל מנת לשמור על האפשרות להתמודד כלכלית עם מצב חדש שנוצר, הם תלויים בקבלת דמי האבטלה או קצבת הבטחת הכנסה כבסיס קיומי לחייהם. העובדה כי במקרה הטוב הם יקבלו החזר לאחר השביתה אינה מתקבלת על הדעת. הנזק שעלול להיגרם להם הוא במקרים רבים בלתי הפיך בשל חזרת הוראות קבע, שיקים ותשלומים קבועים, שלא לדבר על חוסר היכולת לעמוד בתשלומי שכר דירה והתחיבויות פיננסיות אחרות".

בשל התארכות השביתה ונזקיה, דורשת מנחם הר אדר "לאשר קבלת גמלאות הבטחת הכנסה ואבטלה למבקשים חדשים ללא חתימה בלשכות התעסוקה, וזאת עד לתום השביתה". עד כה, היא לא קיבלה תגובה. 

משירות התעסוקה נמסר: "בחודשים האחרונים מתקיים מו״מ בין האוצר, משרד העבודה והרווחה, ועד העובדים והנהלת שירות התעסוקה. לצערנו האוצר גורר רגליים, מתנהל בעצלתיים ומערים קשיים במקום למצוא פתרון לסיום השביתה. אנו רואים במתן שירות מקצועי וזמין לציבור דורשי העבודה ערך מרכזי ומקווים כי האוצר יאיץ את המו״מ ויגיע להבנות עם כל השותפים".

ממשרד האוצר נמסר: "לאור חשיבות התוכנית והבטחת שירות איכותי לכלל תובעי ומקבלי הקצבאות, אנו מפצירים בוועד להמשיך במשא ומתן מבלי להפסיק את פעילות התוכנית".

ממשרד הרווחה סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker