טלי חרותי-סובר

שופטי בג"ץ הציעו היום (שני) להסתדרות הלאומית לחזור בה מהעתירה שהגישה נגד פסק הדין של בית הדין הארצי, בעניין היציגות בנמל אשדוד. ההסתדרות הלאומית קיבלה את ההצעה - ונמנעה בכך מדחיית העתירה בפסק דין ומתשלום הוצאות משפט.

הרכב השופטים, בראשות השופט ניל הנדל ובהשתתפות השופטים מני מזוז ואלכס שטיין, קבע בדיון כי פסק הדין ניתן מכוח מומחיותו של בית הדין הארצי לעבודה ביחסי עבודה קיבוציים - ולכן הציע למשוך את העתירה, אף בלי לשמוע את שאר הצדדים.

השופט ניל הנדל
השופט ניל הנדלצילום: תומר אפלבאום

ההסתדרות הלאומית הגישה עתירה בתחילת 2018, לאחר שבית הדין הארצי, שעסק במאבק היציגות בנמל אשדוד, קבע כי ההסתדרות הכללית תמשיך לייצג את העובדים, גם אם אינם רוצים בכך. בית הדין הארצי קבע כי לא ייעשה שינוי כל זמן שתהליך הרפורמה מתקיים. ההסתדרות הלאומית, מצדה, טענה כי יש לבטל את פסק דינו של בית הדין הארצי, משום שהוא מונע מהעובדים לבחור לעצמם ארגון עובדים - ואף נותן עדיפות להסתדרות הכללית על פני הלאומית. בעידודו של יו"ר הוועד לשעבר, אלון חסן, קבוצה גדולה של עובדים כבר חתמה על טפסי הצטרפות להסתדרות הלאומית, בטענה כי הכללית אינה מייצגת אותם כראוי.

בימים אלה דנים ההנהלה והעובדים בחתימת הסכם עקרונות לרפורמה נדרשת בנמל, בדומה להסכם שנחתם בנמל חיפה. על אף הדיונים, הצדדים אינם מתכנסים עדיין להסכם משותף.

מההסתדרות הלאומית נמסר: "ההסתדרות הכללית אוחזת בקרנות המזבח ומנסה בכל דרך לשמר את המונופול שלה. הכללית ויתרה במשא ומתן על זכויות של מאות עובדי דור ב' בנמל, וסיכמה אותו בלי לדאוג להם. הלאומית, גם מבלי להיות גוף יציג, גרמה לכך שעניינם של עובדים אלה יחזור אל שולחן המשא ומתן. אם לא די בכך, הכללית שכחה לעדכן את כמות שעות העבודה בנמל לפי החוק. עובדי הנמל יודעים את האמת, ויודעים מי באמת דאג וידאג להם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker