האוצר לכבאים: תחזירו כסף שקיבלתם; יו"ר הוועד נדרש גם להפחית משכרו

החשב הכללי באוצר דורש מ-11 כבאים, בהם יו"ר הוועד אבי אנקורי, להשיב תשלומי יתר שקיבלו בשנים האחרונות מכיוון שחלים עליהם כללים של עובדי מדינה ■ אנקורי נדרש להשיב 60 אלף שקל ולהפחית 900 שקל בחודש משכרו הנוכחי ■ ארגון הכבאים: "זכויות העבודה שלנו נהפכו להפקר"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי אנקורי, יו"ר ועד הכבאים
אבי אנקורי, יו"ר ועד הכבאיםצילום: מתוך "עובדה", קשת 12

11 לוחמי אש בדרגות שונות נדרשים על ידי החשב הכללי במשרד האוצר להשיב תשלומי יתר שקיבלו מאז 2013. המוכר שבהם הוא יו"ר הוועד אבי אנקורי. האוצר טוען כי על פי בדיקה שנערכה באגף הממונה על השכר, אנקורי קיבל בשנים האחרונות כ-60 אלף שקל שלא אמור היה לקבל, והוא מתבקש כעת להשיבם. בנוסף, דורשת המדינה כי שכרו יופחת בכ-900 שקל בכל חודש - סכום תשלומי היתר. שכרו של אנקורי כיום הוא כ-33 אלף שקל ברוטו או כ-19 אלף שקל נטו.

אנקורי כאמור אינו היחיד. עשרה עובדים נוספים זכו גם הם בתשלומי יתר, לאחר הקמת נציבות כבאות והצלה. זו הוקמה לאחר אסון הכרמל, אז התברר כי יש צורך בניהול מרוכז ומערכתי של השירות, שהיה מפוזר בעבר בין 24 תחנות ברשויות המקומיות השונות. לאחר הקמת הרשות הפכו 2,000 הכבאים לעובדי מדינה מן השורה.

לאחרונה גילו אנשי הממונה על השכר כי חלק מלוחמי האש זכו בתשלומים שלא אמורים היו לקבל, על פי הכללים החלים על עובדי המדינה. פנייה לנציבות מצד החשכ"ל נתקלה בהתנגדות, כולל פנייה של העובדים לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. בית הדין נתן לאחרונה לשני הצדדים ארכה בת 30 יום להגיע להסכמה, לפני שהוא נדרש להחליט, ובמהלכם לא ינוכו הסכומים מהשכר. על פי החלטת בית המשפט עד היום יעלו הצדדים את טענותיהם בכתב. ל-TheMarker נודע כי אכן נערכו פגישות בין החשכ"ל והכבאים. באוצר נחושים להשיב את הכסף לקופת המדינה, אך ככל הנראה יהיה זה בית הדין לעבודה שיקבל את ההחלטה הסופית.

מנציבות כבאות והצלה נמסר: "איננו עוסקים בשכרם של העובדים בתקשורת".

מארגון הכבאים נמסר בתגובה: "מאז כניסתו של דדי שמחי לתפקיד מנהל מערך הכבאות, זכויות העבודה של הכבאים הפכו הפקר. לפני כחודש ביקשה המדינה ללא הליך, ובהתראה של ימים ספורים, להפחית ממשכורתם של הכבאים רכיב שמשולם בגין חובתם לשאת טלפונים ניידים 24 שעות ביממה בתפקידים מסוימים, מכוח הסכמי העבודה. בית הדין האזורי לעבודה נתן סעד ארעי ל-30 יום שמנע הפחתה זו עד לדיון נוסף".

עוד נמסר, כי "שמחי נוהג בבריונות כלפי הכבאים מאז נפתח ההסכם הקיבוצי במערך הכבאות מחדש, ועושה ככל יכולתו על מנת להביא את עובדיו מדממים אל שולחן המשא ומתן. מנהל טוב היה הולך עם עובדיו שלוב זרועות להסכם קיבוצי חדש במערך, אך שמחי מעדיף לירות בתוך הנגמ"ש נגד עובדיו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום