עתירה לבג"ץ נגד שר האוצר: מדוע אינו מקדם העלאת גיל הפרישה לנשים?

העובדה שתהליך העלאת גיל הפרישה לנשים תקוע כבר יותר משנה, הובילה שני פרופסורים מהאוניברסיטה העברית להגיש עתירה בג"ץ - הדורשת משר האוצר לקדם את הנושא בוועדת הכספים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פנסיונרית גולשת באייפד
טלי חרותי-סובר

העיכוב בהעלאת גיל הפרישה מגיע לבג"ץ: פרופ' נתן פלדור ופרופ' יחזקאל גילדור מהאוניברסיטה העברית הגישו אתמול (א') עתירה נגד שר האוצר, משה כחלון. הם מבקשים שבית המשפט ידרוש מהשר להסביר מדוע אינו מביא לאישור ועדת הכספים של הכנסת את המלצותיו לעניין העלאת גיל הפרישה לנשים.

בנוסף, העותרים שאולים באמצעות עו"ד הדס ברוה מדוע לא הביא השר בפני הוועדה המלצה על השוואת גיל הפרישה לנשים ולגברים. "ישראל היא בין הבודדות בקרב מדינות OECD שבהן קיים פער בין גיל הפרישה של נשים וגברים", נכתב בעתירה.

"בהתאם לתיקונים השונים לחוק גיל הפרישה, לאחר שנים של דיונים ודחיות חוזרות ונשנות, היה על שר האוצר להביא המלצותיו לעניין העלאת גיל הפרישה לנשים לאישור ועדת הכספים של הכנסת, עד 15 בנובמבר 2017, וועדת הכספים היתה אמורה לקבל החלטה בעניין עד 15 בפברואר 2018.

משה כחלוןצילום: אלכס קולומויסקי

"הוועדה דרשה מהשר כי במסגרת המלצותיו לעניין העלאת גיל הפרישה לנשים, יגבש מתווה שייתן מענה לנשים במקצועות שוחקים, או כאלה שיצאו ממעגל העבודה לפני גיל 62. למרות מספרן הבולט של הדחיות שאושרו בלית ברירה על ידי הוועדה, טרם גיבש המשיב את המלצותיו ואת המתווה. המועד האחרון להגשת המלצותיו, חלף עבר מבלי שאירע דבר, ואף אין כל התקדמות הנראית אל העין", נכתב בעתירה.

הפרופסורים פלדור וגילדור טוענים כי הם  "נפגעים אישית מסוגיית אי העלאת גיל הפרישה לנשים, בראש ובראשונה לאור האפליה הקיימת בין נשים לגברים עקב כך שקצבאות הזקנה מהביטוח הלאומי משולמות בהתאם לגיל הפרישה. משום כך ומשום שזה עניין ציבורי מהותי, החליטו העותרים להגיש את העתירה דנן. מה שהופך את הנושא לציבורי". כזכור, על פי חוק משלם הביטוח הלאומי קצבאות זקנה לנשים כבר בגיל 62, בעוד לגברים רק מגיל 67.

העותרים מבקשים מבית המשפט לקבוע דיון דחוף לעתירה, מכיוון ששר האוצר כרך את סוגיית העלאת גיל הפרישה לנשים עם האיזון האקטוארי שצפוי לפגוע בקצבה החודשית של חברי קרנות הפנסיה הוותיקות בשיעור חודשי של 1.3%. עריכתו של האיזון האקטוארי נדחתה ליוני 2019 מתוך תקווה כי עד אז תחל לפחות עלייה מדורגת של גיל הפרישה, ועל מנת שלא תתרחש פגיעה בלתי הפיכה בחסכונותיהם של העמיתים הוותיקים כתוצאה מאי העלאת גיל הפרישה.

ממשרד האוצר נמסר כי המדינה תגיב בערכאות המקובלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker