עשרות רופאים, סטאז'רים ורוקחים נעצרו בחשד לקבלת רישיון באמצעות תרמית

עשרות אנשי רפואה שלמדו בארמניה, אך לכאורה לא סיימו את לימודיהם, נעצרו הבוקר על ידי שוטרי ימ"ר צפון ■ אחד החשודים נעצר במהלך משמרת כרופא במחלקה פנימית באחד מבתי החולים המוכרים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטטוסקופ
סטטוסקופצילום: בלומברג
טלי חרותי-סובר

משטרת ישראל עצרה הבוקר (א') עשרות רופאים, סטאז'רים ורוקחים ברחבי הארץ, בחשד שקיבלו רישיון בתרמית. העצורים הציגו בפני משרד הבריאות תעודות סיום לימודי רפואה ורוקחות מאוניברסיטאות בארמניה, אף שלמדו שם פרק זמן קצר בלבד. על בסיס תרמית זו, על פי החשד, קיבלו החשודים רישיון לעסוק במקצועות רפואה בישראל. החקירה החלה בעקבות פנייה של משרד הבריאות למשטרת ישראל בבקשה לבחון תלונה אנונימית שהוגשה למשרד.

החקירה הוטלה על ימ"ר צפון, ואנשיו ניהלו פעילויות סמויות במשך תקופה ארוכה. הבוקר ניתן האות: בפעולה מתואמת, פשטו כוחות משטרה על בתי החשודים ועצרו בו זמנית 40 חשודים. בין החשודים רופאים, סטאז'רים ורוקחים - חלקם עובדים בבתי חולים או במוסדות ציבוריים אחרים.

החקירה העלתה כי החשודים למדו במוסדות שונים בחו"ל, ומשלא עמדו בדרישות אותם מוסדות לקבלת ההסמכה הנדרשת, פנו למאכער - שהפנה אותם למוסדות אקדמאיים שונים בארמניה. בסיועו של אותו אדם, העצורים נסעו לארמניה ולמדו באותם מוסדות פרק זמן קצר, שלאחריו קיבלו את תעודת סיום הלימודים - לכאורה בלי שסיימו את תקופת הלימודים הנדרשת.

החשודים, שידעו כי הם מחזיקים תעודת סיום לימודים שיקרית לכאורה, הציגו אותה בפני משרד הבריאות כדי לקבל את רישיון הרפואה הנחשק. חלקם אף הצליחו לעבור את בחינות ההסמכה ולזכות במשרות ציבוריות כרופאים או כסטאז'רים בבתי חולים ובמוסדות ציבוריים אחרים.

אחד החשודים, תושב ערערה בשנות ה-30 לחייו, נעצר בזמן שהיה במשמרת כרופא במחלקה פנימית באחד מבתי החולים המוכרים. במקרה אחר, במהלך מעצר של תושב טירה שהציג את עצמו כרופא כללי, אביו של החשוד נתפס נמלט מהמקום כשהוא מחזיק ברשותו שני נשקים - האחד מסוג קלצ'ניקוב והשני מסוג קרלו. במקרה שונה, החשוד - רופא שיניים ובעל מרפאה - ריצה בעבר עונש מאסר בפועל בגין עבירות ביטחוניות.

במסגרת החקירה נתפסו עלונים בשפה הערבית, שבהם כתוב: "אנו מבשרים בשמחה לסטודנטים המתקשים בהשלמת לימודיהם על אפשרות מעבר לאוניברסיטאות בארמניה ובגיאורגיה ממאוניברסיטאות אירופאיות - ללא הפסד שנות הלימודים הקודמות. ניתן לבצע הסבה ממקצועות הטיפול הטבעי והפיזיותרפיה לרפואה כללית או רפואת שיניים". בהמשך מצוינים פרטים ליצירת קשר.

החקירה החלה במחצית 2017 והגיעה אל סיומה הבוקר. היום יובאו מרבית החשודים לבית משפט השלום בנצרת, לדיון בבקשת המשטרה להאריך את מעצרם.

את החשדות חשף ד"ר פאחרי חסן, יו"ר עמותת רופאי השיניים הערבים בישראל. עיקר העצורים הם מהחברה הערבית. לדבריו: "סוף-סוף נעצרו חברי הכנופייה, ואני מקווה שבכך הגיע קץ לזיופים. העמותה חרטה על דגלה את המלחמה בשחיתות ובזיופים - במטרה לשמור על בריאות הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker