יו"ר ועדת הרווחה מבקש משר הרווחה לא לסגור את פעילות אל סם

ח"כ אלי אלאלוף ביקש לא לסגור את פעילות העמותות אל סם ואפשר, בישיבה מיוחדת בנושא ■ לפני כחודש משרד הרווחה הודיע לעמותות כי בכוונתו להפסיק לעבוד עמן - אף שלא נמצאה חלופה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ח"כ אלי אלאלוף
ח"כ אלי אלאלוףצילום: אמיל סלמן

ישיבה מיוחדת בנושא סגירת פעילות עמותות אל סם ואפשר על ידי משרד הרווחה, נערכה היום (ב') בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. במהלך השבוע האחרון התברר כי משרד הרווחה הודיע לעמותות כי יסגור את פעילות הטיפול בבני נוער מכורים, בהתראה קצרה, אף שלא נמצאה חלופה.

בשל המחאה הציבורית שנוצרה, הודיע המשרד כי לא יסגור את פעילות העמותות בסוף 2018 כמתוכנן, אלא במחצית 2019. משרד הרווחה מבקש להעביר את הטיפול בצעירים מכורים למחלקות הרווחה הקורסות ברשויות המקומיות, אבל הרשויות מתנגדות, הן מחוסר תקנים ותקציב והן ממחסור בכוח אדם מקצועי בתחום.

חבר הוועדה, ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), לשעבר ראש עיריית דימונה, שיבח את פעילות אל סם המתקיימת כבר 40 שנה, וטען כי לא ייתכן שמשרד הרווחה יכפה על קבלני הביצוע העתידיים (השלטון המקומי) פעילות שאינם ערוכים לה.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הזכיר כי הוא מכיר את הנושא היטב מתחום הרווחה שבו פעל שנים רבות. "אני מכיר את עמותת אל סם ואת ההשפעה שלה", אמר אלאלוף. "אני נגד מערכות ממשלתיות בטיפול אישי. אין דבר כזה".

מרכז אל סם בכפר סבא
מרכז אל סם בכפר סבאצילום: òæøà ìåé

בסיכום הישיבה פנה אלאלוף לשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, חיים כץ, בבקשה לשנות את ההחלטה. עוד קבע אלאלוף כי במקביל לשיחות אישיות שיעשו עם השר ומנכ"ל המשרד תקיים הוועדה דיון מעקב בעוד שלושה חודשים בנושא.

אל סם, שהתקציב השנתי שהיא מקבלת ממשרד הרווחה מסתכם ב-2.5 מיליון שקל בלבד, מעניקה את השירות למשרד כבר כארבעה עשורים, ללא כל טענות שנשמעו נגד איכותו. למרכזי העמותה מגיעים בכל שנה כ-300 צעירים הסובלים מהתמכרויות לסמים ואלכוהול, וגילם רק הולך ויורד.

במכתב קצר שהתקבל במשרדי עמותת אל סם לפני כחודש נכתב: "הרינו להודיעכם כי בסיום תקופת ההתקשרות להפעלת מרכזים טיפוליים אזוריים לצעירים נפגעי התמכרויות, היא לא תוארך בשנה נוספת". מדובר בהתקשרות שמסתיימת בסוף שנה זו, או חודשיים בלבד מרגע קבלת המכתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker