בעקבות הסערה הציבורית: אל-סם קיבלה אישור להמשיך את פעילותה לשישה חודשים

אחרי 40 שנות פעיות הודיע לפני שלושה שבועות משרד הרווחה כי הוא סוגר את הברז לאל-סם בגלל 2.5 מיליון שקל, ועל הפסקת פעילות לטיפול בצעירים מכורים בתוך חודשיים – ללא אלטרנטיבה ■ ח"כ מירב בן ארי: "תהליך הזוי שעלול לפגוע בעשרות בני נוער"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז אל סם בכפר סבא
מרכז אל סם בכפר סבאצילום: òæøà ìåé

לאחר הרעש הציבורי שנוצר, הערב (ה') פורסם שעמותת אל סם קיבלה הודעה על דחיית סגירת פעילותה בשישה חודשים. הטיפול של אנשי אל סם בצעירים מכורים יימשך  לפחות עד 1 ביוני 2018. ביום שני הקרוב תתקיים ישיבה מיוחדת בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, שם יתקיים דיון לגבי רצונו של משרד הרווחה להעביר את הטיפול בצעירים מכורים למחלקות הרווחה הקורסות ברשויות המקומיות.

בדיוק לפני שלושה שבועות התקבל במשרדי עמותת אל סם מכתב קצר ממשרד הרווחה, שבו נכתב: "הרינו להודיעכם כי בסיום תקופת ההתקשרות להפעלת מרכזים טיפוליים אזוריים לצעירים נפגעי התמכרויות, היא לא תוארך בשנה נוספת". מדובר בהתקשרות שמסתיימת בסוף שנה זו, או חודשיים בלבד מרגע קבלת המכתב.

יצויין כי אל סם, שהתקציב השנתי שהיא מקבלת ממשרד הרווחה מסתכם ב-2.5 מיליון שקל בלבד, מעניקה את השירות למשרד כבר 40 שנה, ללא כל שנשמעו טענות נגד איכותו. למרכזי העמותה מגיעים בכל שנה כ-300 צעירים הסובלים מהתמכרויות לסמים ואלכוהול, וגילם רק הולך ויורד.

להחלטה המפתיעה לא התקבל כל הסבר רשמי, אך בירור שערכו באל סם מעלה כי משרד הרווחה מתכנן להעביר את הטיפול בצעירים המכורים למחלקות הרווחה של הרשויות המקומיות, הקורסות גם כך.

חיים כץצילום: אמיל סלמן

בשבוע שעבר, נשלח למנכ"ל משרד הרווחה, אביגדור קפלן, מכתב בהול ממנכ"ל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברג, שבו נכתב: "אין כל אפשרות שהרשויות המקומיות תצלחנה, בהתראה כה קצרה, להתארגן לקליטת כח אדם מיומן ובעל הכשרה בתחום, ולהגיש את השירותים הנדרשים". דולברג ומוסיף כי "מדיווחים שקיבלנו מראשי רשויות, עולה כי לא יוכלו לספק את השירות וזאת מטעמים של גודל ישוב, מספר מטופלים ועוד" .

דולברג ביקש מקפלן להתערב מיד בכדי לדחות את ההחלטה ולמנוע נזקים גדולים, והציע להקים צוות משותף עם מרכז השלטון המקומי כדי לחשוב ביחד על תהליך המעבר, ולאפשר לרשויות זמן התארגנות ריאלי.

גם באל סם לא הצליחו להבין את בהילות ההודעה. "אם רוצים להעביר את הטיפול בחזרה לידי המדינה, נדרש תהליך מסודר שנשמח לקחת בו חלק", אמרה מנכ"לית העמותה, אורנה לשם. "כל אחד מ-40 העובדים שלנו עבר תהליך הכשרה ארוך כדי לטפל בצעירים, שנדרש גם עבור מי שיחליף אותנו. נשתף פעולה בשמחה, אבל התהליך צריך להתקיים בצורה אחרת". עוד מציינת לשם כי הסיכוי שצעירים יגיעו למחלקות הרווחה בעיריות קטן, ולכן נדרשים הקמת מרכזים פיזיים חדשים, ולא רק הכשרת כח אדם מתאימה.

כל הדברים האלה עולים כסף כמובן, ולא ברור כיצד ישפה משרד הרווחה את העלויות שהוא מתכוון להשית על הרשויות המקומיות. הבקשה שהופנתה אליו לקבלת התוכנית האלטרנטיבית לעבודת אל סם, וכן את עלותה, לא נענתה.

מירב בן אריצילום: אייל טואג

מהמשרד נמסר: "משרד העבודה והרווחה החליט להעביר את הטיפול בנפגעי התמכרויות מעמותות במיקור חוץ לרשויות המקומיות, מתוך מטרה לשפר ולהרחיב את המענה לסובלים מהתמכרויות ולהיטיב את מצבם. המשרד נערך למעבר, ועובד בתיאום מול העמותות והרשויות המקומיות כדי שהמהלך יתבצע באופן מיטבי לרווחת מטופלינו".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו), חברת ועדת הבריאות והרווחה, הגישה אתמול שאילתא דחופה לשר הרווחה, חיים כץ, ולא התרשמה כי אכן קיימת אלטרנטיבה מוסדרת לשירותי אל סם: "לאחר יותר מ-40 שנה של פעילות טיפולית באלפי בני נוער בסכנת התמכרות לסמים ואלכוהול, התבשרה עמותת אל סם באופן חד צדדי על הפסקת ההתקשרות עמה. זהו מהלך הזוי שעלול לפגוע במאות בני נוער המטופלים על ידה בימים אלה. פניתי לשר הרווחה אתמול במליאה בשאילתה לבחון מחדש את המהלך, ובמקביל נקיים דיון דחוף בוועדת העבודה והרווחה בימים הקרובים".

ביום שני הקרוב בשעה 11 בבוקר, ייערך דיון בנושא בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, בראשות היו"ר ח"כ אלי אלאלוף, לבקשתה של ח"כ בן ארי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker