פנסיונרים בקרן מבטחים שפרשו עד 2003 יוכלו לתבוע עוד אלפי שקלים בחודש

בית המשפט פסק כי קרן הפנסיה לא פעלה לפי התקנון כשחישבה את קצבת הגמלאים לפי שכרם הממוצע במשך כל שנות עבודתם. החברה תפצה שני גמלאים ב-150 אלף שקל

חיים ביאור
חיים ביאור

>> בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קיבל באחרונה פסק דין הנותן לגמלאים רבים שפרשו מהעבודה לפני אוקטובר 2003 במסלול פנסיה צוברת אפשרות לקבל פיצויים כספיים בסך עשרות אלפי שקלים לכל אחד - בגלל אופן חישוב הפנסיה שלהם.

עובדים רבים שהועסקו במפעלים החברים בהתאחדות התעשיינים בוטחו בקרן הפנסיה מבטחים הוותיקה, שהיא הגדולה מבין הקרנות הוותיקות. הקרן חישבה את הפנסיה של אותם עובדים, אם פרשו לפנסיה לפני אוקטובר 2003, לפי שיטת ממוצעי השכר - המתבססת על ממוצעי שכרו של העובד לאורך כל שנות עבודתו. בג"ץ ובית הדין הארצי לעבודה פסקו בעבר ששיטה זו מנוגדת לתקנות מבטחים כפי שהיו באותה עת, וכי יש לחשב את הפנסיה של אותם עובדים לפי שכרם בשלוש השנים שקדמו לסיום העבודה - שבדרך כלל גבוה בהרבה מהשכר הממוצע לאורך הקריירה. למרות פסיקות אלה, מבטחים הוותיקה לא שינתה את חישוב הפנסיה לשיטת שלוש השנים האחרונות.

צילום: סי די בנק

שני גמלאים בקרן מבטחים, שלומית זכאי ויצחק חוגי, שפרשו לגמלאות לפני אוקטובר 2003, תבעו את מבטחים על כך שלא תיקנה את שיטת חישוב הפנסיה. הם טענו, באמצעות עוה"ד דן לפידור וגיא קינן, כי פנו למבטחים ברישה שתשנה את אופן חישוב הפנסיה לשיטת שלוש השנים האחרונות, אך זו דחתה את דרישתם.

השופטת סיגל דוידוב-מוטולה קיבלה את תביעת הגמלאים וקבעה כי יש לחשב את הפנסיה שלהם לפי שיטת שלוש השנים האחרונות. "תקנון הקרן הוא חוזה רב צדדי בין קרן מבטחים, כל אחד מעמיתיה והמדינה, והוא בלבד קובע את מערכת הזכויות והחובות של הקרן ועמיתיה, ולכן חל איסור (על הקרן) לקבוע זכויות שונות או עודפות במסגרת הסכמים אישיים או קבוצתיים", קבעה השופטת.

מבטחים טענה שאין בידיה נתונים לצורך חישוב הפנסיה של שני הגמלאים לפי שיטת שלוש השנים האחרונות. השופטת קבעה כי למרות שזו טענה נכונה עובדתית, אין בכך הצדקה שלא ליישם את חובתה החד-משמעית של הקרן לפעול לפי התקנון שהיה קיים בעת פרישתם של העובדים לגמלאות. היא גם דחתה את טענת הקרן שלפיה אם תשונה שיטת חישוב הפנסיה לגבי שני התובעים, הדבר ישפיע לרעה על מצבה האקטוארי המאוזן.

משמעות החלטת בית הדין היא שחוגי יפוצה בכ-100 אלף שקל, וזכאי תקבל כ-50 אלף שקל. מבטחים גם חוייבה לשאת בהוצאות המשפט בסך 10,000 שקל.

האקטוארית לינה ויסברג אומרת שהפער בין חישוב הפנסיה בשיטת שלוש השנים האחרונות לבין חישובה בשיטת הממוצעים (הפחות טובה) יכול לבוא לידי ביטוי באלפי שקלים מדי חודש. לדבריה, אם גמלאים נוספים יגישו תביעה דומה ויזכו, מבטחים עלולה להיפגע אקטוארית ובמקרה זה יישחקו גם זכויות הפנסיה של כלל עמיתי הקרן.

"משרד האוצר לא יסכים לכסות את העלויות הנוספות שיהיו כרוכות בתשלום פנסיה לפי שיטת שלוש השנים והוא יגלגל אותן על גב העמיתים", היא אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ