דיון ראשון בכנסת על החוק למניעת התעמרות בעבודה

שלוש שנים לאחר שעבר בוועדת שרים לחקיקה, הגיע היום הדיון בחוק למניעת התעמרות בעבודה לוועדת העבודה של הכנסת ■ הדיון המרכזי היה בשאלה מהי התעמרות

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מרב מיכאלי
מרב מיכאליצילום: אמיל סלמן

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) הציעה לפני כשלוש שנים את החוק למניעת התעמרות בעבודה, וההצעה עברה בוועדת שרים לחקיקה. ואולם רק היום (ב') יצא לדרך הדיון הראשון בוועדת העבודה של הכנסת.

הגדרת החוק להתעמרות היא: "התנהגות לא עניינית או שאינה סבירה בנסיבות העניין, הננקטת במעשה או במחדל כלפי עובד במסגרת העבודה באופן חוזר ונשנה או לאורך זמן, והיא הופכת את סביבת עבודתו לעוינת ופוגענית, או מהווה הרעה מוחשית בתנאי העבודה, או יוצרת נסיבות שבהן אין לדרוש מהעובד כי ימשיך בעבודתו, אף אם המשיך בה". החוק קובע כי הפיצוי על התעמרות יכול להגיע עד 120 אלף שקל.

כבר בתחילת הדיון ביקשו נציגי צה"ל להיות מוחרגים מהחוק בשל אופיו הייחודי של השירות בצה"ל. הוועדה אכן החריגה את הצבא, שמחזיק מנגנונים משלו למניעת התעמרות. גם הרשות לשירות הלאומי-אזרחי ביקשה לא להחיל על מתנדביהם את החוק, מכיוון שאינם נחשבים עובדים. בנוסף הרשות טוענת כי היא זו שמפקחת על המתנדבים ותנאיהם, ולכן אין צורך בהחלת החוק עליהם.

משרד הכלכלה העלה את נושא ההגדרה של המושג התעמרות בעבודה, שהיא כיום רחבה מדי. עוד טענו נציגי משרד הכלכלה כי עסקים קטנים ייפגעו מהחוק יותר מעסקים גדולים. על כך ענה יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) כי הוועדה לא יוצרת חוק אחד לעסקים קטנים וחוק אחד לעסקים גדולים.

על מי ומתי יחול החוק?

החוק מזכיר איסור התעמרות במקום העבודה בין עובד לעובד, ואינו מתייחס באופן ספציפי למעסיק. ההתעמרות תיחשב לכזו אם תעשה במקום או סביבת העבודה, ולא מחוצה לה. על המעסיק לנקוט אמצעים למניעת התעמרות במקום העבודה כמו גם לפעול במידה שנרשמו תלונות על התעמרות בעובדים גם מצד ספק ולקוח.

ח"כ אלי אלאלוף
ח"כ אלי אלאלוףצילום: אמיל סלמן

נציגי משרד המשפטים טענו כי החוק חייב להתרכז בעובד ומעסיק בלבד, בלי לעסוק בהתעמרות אפשרית מצד ספק או לקוח.

עוד עלתה השאלה האם התעמרות תחשב כזאת גם אם מדובר  באירוע חד-פעמי. על אף שהיו דוברים שטענו כי די באירוע אחד, רוב המשתתפים דיברו על אירועים לאורך זמן. נציגת נציבות שירות המדינה טענה כי ראוי שההגדרה תכלול את המושג  "אירוע חוזר ונישנה ולאורך זמן", במקום או לאורך זמן.

חברת ועד בית החולים בהדסה שהגיעה לדיון, ניצלה אותו כדי לטעון כי היא מביאה עדויות מהשטח. לדבריה, מספר המשתמשים בציפרלקס מבין עובדי הדסה עלתה בשנים האחרונות ב-80% .לטענתה, הדבר קורה בשל העובדה שהם עוברים התעמרות מתמשכת. אלאלוף קטע את הסיפור ואמר כי "ברור שיש פה תופעה שלא טופלה שנים רבות, אבל אי-אפשר לפתוח עכשיו כל סיפור  וסיפור, כי אין לזה סוף".

נציג לשכות המסחר הציע להכניס לחוק גם את התעמרות הרשויות באזרחים, ולא להשאיר את הנושא לדיני העבודה בלבד. הצעתו נדחתה.

הוועדה תמשיך לדון בחוק עד להעברתו בקריאה ראשונה שניה ושלישית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker