התעשיינים: גל ההתייקרויות במשק שחק את העלייה בשכר בתעשייה - קריירה - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התעשיינים: גל ההתייקרויות במשק שחק את העלייה בשכר בתעשייה

ברבעון הראשון של 2011 עלה השכר הממוצע לעובד בקצב שנתי של 3.6% ומדד המחירים לצרכן עלה ב-4%; רק השכר בהיי-טק רשם עליה ריאלית

תגובות

לראשונה מזה כשנה נרשמה ירידה בשכר הריאלי הממוצע בתעשיה ברבעון הראשון של 2011. מניתוח מחלקת המחקר הכלכלי באגף הכלכלה בהתאחדות התעשיינים, בראשות רובי גינל, עולה כי ברבעון הראשון של 2011 נרשמה נסיגה ריאלית של 0.4% בשכר החודשי הממוצע למשרת שכיר בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, לאחר עלייה של 2.5% ברבעון הקודם. הירידה היא ביחס לעלייה מהירה יותר של מדד המחירים לצרכן.

הירידה בשכר הריאלי בתעשייה בתחילת 2011 חלה למרות גידול נומינלי מהיר של 3.6% בשכר הממוצע לשכיר. עלייה זו קוזזה כולה בשל עליית מחירים מהירה בשיעור של 4% בתקופה הנסקרת. הגידול בשכר הנומינלי התרחש, ככל הנראה, על רקע גידול נוסף בשעות העבודה למועסק.

השכר החודשי הממוצע בתעשייה ברבעון הראשון של השנה היה 12,213 שקל, הגבוה בכ-40% מהשכר הממוצע במשק ומעל לפי שלושה משכר המינימום (שעמד על 3,850 שקל ברבעון הראשון של 2011).

דן קינן

בחינת התפתחות השכר הנומינלי לפי קבוצות ענפים מעלה כי העלייה בשכר ברבעון הראשון של 2011 משקפת עלייה נומינלית במרבית קבוצות ענפי הטכנולוגיה, כאשר בולטת במיוחד העלייה בשכר ענפי הטכנולוגיה העילית. חריגים נמצאו ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית, שרשמו ירידה בשכר הנומינלי, שנגזרה ברובה המכריע מענף הכימיה.

מבחינת התפתחות השכר הריאלי לפי קבוצות ענפים עולה, כי הירידה בשכר ברבעון הראשון של 2011 משקפת ירידה ריאלית במרבית קבוצות ענפי הטכנולוגיה, כאשר בולטת במיוחד ירידה ניכרת בשכר קבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית. מנגד, למרות שיעור האינפלציה הגבוה נמשך הגידול בשכר בקבוצת ענפי הטכנולוגיה העילית.

ירידה ניכרת, של 7%, נרשמה בשכר הממוצע בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית ברבעון הראשון של 2011, זאת לאחר גידול של 0.9% ברבעון הקודם. השכר בקבוצה זו הסתכם ב-14,477 שקל לחודש (כ-66% מעל השכר הממוצע במשק). ירידה זו בשכר נגזרה בעיקר מירידה דרמטית, של 12.9%, בשכר הריאלי של עובדי ענף הכימיה, זאת על רקע שכר גבוה במיוחד בתקופה המקבילה אשתקד (בעיקר בגלל חודש מארס 2010). בנוסף, נסיגה קלה נרשמה בשכר העובדים בענף הציוד החשמלי (0.9%-). הירידה קוזזה במעט הודות לגידול בשכר העובדים בענף המכונות והציוד (3.1%).

במקביל, ירידה ריאלית נרשמה גם בשכר הממוצע בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית: ירידה ריאלית של 1.3% נרשמה בתקופה הנסקרת, לאחר עלייה של 2.4% ברבעון הקודם. כך, הסתכם השכר הממוצע בקבוצה ב-10,306 שקל לחודש (כ-18% מעל השכר הממוצע במשק). ירידה זו נגזרה מירידה חדה של 6.1% בשכר העובדים בענף הכרייה והחציבה (כנראה על רקע השביתה במפעלי ים המלח בחודשים ינואר-פברואר 2011), לצד נסיגה בענפי הגומי והפלסטיק (0.9%-) והמתכת (0.8%-). מנגד, עלייה קלה נרשמה בשכר הריאלי בענף התכשיטים (0.5%).

בדומה, גם בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המסורתית נסוג השכר הממוצע ריאלית ברבעון הראשון של 2011: ירידה של 0.9% נרשמה לאחר עלייה של 2.7% ברבעון הקודם. כך, הסתכם השכר הממוצע ב-8,061 שקל לחודש (כ-8% פחות מהשכר הממוצע במשק, אך יותר מפי שניים משכר המינימום). הנסיגה נגזרה מירידה בשכר הממוצע של מרבית הענפים: העור (3.8%-), ההוצאה לאור ודפוס (2.7%-), הנייר ומוצריו (2.3%-), טקסטיל וההלבשה (1.2%-). יציבות נרשמה בשכר הריאלי של העובדים בענפי המזון, העץ והריהוט.

מנגד, נמשכה בתחילת 2011 עליית השכר הריאלי של העובדים בקבוצת ענפי הטכנולוגיה העילית: עלייה ריאלית חדה, של 3.1%, נרשמה לאחר גידול דומה, של 2.9%, ברבעון הקודם. גידול זה, משקף עליית שכר במרבית ענפי הקבוצה, כאשר גידול מואץ נרשם בשכר הריאלי של העובדים בענף כלי ההובלה (9.8%), לצד גידול בענפי הציוד האלקטרוני לבקרה, פיקוח ורפואי (3.5%) והרכיבים האלקטרוניים (3.3%). מנגד, ירידה של 2.7% נרשמה בשכר הריאלי של עובדי ענף ציוד התקשורת האלקטרוני. השכר הממוצע של עובדי הקבוצה הסתכם ברבעון הראשון של 2011 ב-18,328 שקל לחודש, יותר מפי שניים מהשכר הממוצע במשק.

השכר הגבוה ביותר בתעשייה ברבעון הראשון של 2011 נרשם בענף הכרייה והחציבה – 28,007 שקל בממוצע לחודש. שכר זה הינו יותר מפי שניים מהשכר הממוצע במשק ויותר מכפול השכר הממוצע בתעשייה. אחריו, נמצא השכר בענף ציוד התקשורת האלקטרוני - 21,698 שקל בממוצע לחודש, וענף הציוד האלקטרוני לבקרה ולפיקוח רפואי - עם שכר ממוצע של 20,303 שקל בממוצע לחודש.

לעומת זאת, השכר בענף הנעלים והעור ממשיך להיות הנמוך ביותר בתעשייה - 6,220 שקל בממוצע לחודש. למרות זאת, חשוב להדגיש כי גם רמת שכר זו גבוהה ב- 62% משכר המינימום ברבעון הראשון של 2011.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: סיפורים, עצות וטיפים ממדור קריירה וניהול ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם