הממשלה אישרה פה אחד: גם עצמאים יהיו זכאים לדמי אבטלה

תשלום דמי האבטלה: קופת פיצויים במסגרת אחת מחברות הביטוח, אליה העצמאים יפרישו כ-4%-8% מהכנסתם

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

הממשלה אישרה היום פה אחד הצעה לפיה עצמאים שעסקם נסגר ושנותרו ללא
מקור פרנסה יהיו זכאים לדמי אבטלה, החל מ-1 בינואר 2012. בהסבר להצעת החוק שיוזם שר התמ"ת שלום שמחון, נאמר כי עצמאי שעסקו נסגר, נותר עם שוקת שבורה ואין לו מקור כספי לעבור את תקופת הביניים הקשה. הצעת חוק בעניין תגובש עד סוף 2011.

יו"ר לשכת ארגוני העצמאים (לה"ב) יהודה טלמון, ברך על החלטת הממשלה ואמר כי החוק החדש "יתקן עיוות של שנים רבות בהתייחסות של המדינה אל מגזר העצמאים". לטענתו, עלות המהלך היא 250-300 מיליון שקלים לשנה בלבד.

לפי ההצעה שאושרה, המקור לתשלום דמי האבטלה לעצמאים לא יהיה המוסד לביטוח לאומי (כנהוג לגבי שכירים שנקלעו לאבטלה), אלא קופת פיצויים במסגרת אחת מחברות הביטוח, אליה העצמאים יפרישו כספים בשיעור של 4%-8% מהכנסתם השנתית. כדי לעודד את העצמאים להזרים כספים לקופה הזו, ייקבע כי הכספים שהם יצברו בה ייחשבו כהוצאה מוכרת והמשיכה לעת משבר תהיה פטורה מתשלום מס. העצמאי יצטרך להוכיח כי אכן נקלע למצב של סגירת העסק או חדלות פירעון, כדי שיוכל למשוך את כספי דמי האבטלה ללא מס.

הממשלה אישרה גם תיקון לחוק המע"מ, כך שעסקים קטנים ובינוניים יוכלו להעביר את
תשלומי המע"מ לקופת המדינה רק לאחר קבלת הכספים מהלקוח. כיום מחוייבים העסקים לשלם מע"מ ב-15 בחודש שלאחר הנפקת החשבונית ללקוח, בין אם הם קיבלו את הכספים עבור שירותיהם ובין אם לא קיבלו את הסכום, או קיבלו רק חלק ממנו.

סעיף נוסף שאושר במסגרת הישיבה הנוגע לעצמאים, קובע כי חוק חובת המכרזים יתוקן כך שעסקים קטנים ובינוניים יוכלו להשתלב בהליכי רכש ממשלתי, כנהוג ברוב מדינות המערב. בארה"ב נהוג להקצות עד 23% מהיקיפו הכספי של המכרז לעסקים אלה.

שר האוצר, יובל שטייניץ, התנגד תחילה ליוזמת החקיקה המטיבה עם העצמאים, בנימוק שעלותה מגיעה ל-2.5 מיליארד שקל בשנה. לטענתו, המהלך יגרום לפריצת המסגרת התקציבית. עוד אומר שטייניץ כי השינוי המוצע בעניין אופן תשלומי המע"מ מצד העסקים יגרום לסרבול במערכת המס ויקטין את הכנסות המדינה בתחום גביית המס, עקב הזמן הארוך יותר שיחלוף בין מועד ביצוע העיסקה למועד העברת הכספים לקופת המדינה. שטייניץ שינה את דעתו והסיר את התנגדותו לאחר שבישיבה הוחלט כי חילוקי דיעות שיתעוררו בנוגע לפרטי הצעת החוק החדשה יובאו להכרעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

לטענתו, עלות המהלך היא 250-300 מיליון שקל לשנה בלבד. מספר העצמאים בישראל מוערך ב-400 אלף, כמחציתם מעסיקים עובדים. הכנסתם הממוצעת של העצמאים נמוכה מעט מזו של השכירים ונעה סביב 8,000 שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker