מנכ"ל משרד העבודה מאיים לעצור את תוכנית הדגל להשבת מובטלים לשוק העבודה

אביגדור קפלן, מנכ"ל משרד העבודה, הודיע להנהלת שירות התעסוקה כי תוכנית הדגל "מעגלי תעסוקה" תיעצר החל ב-1 בינואר - אלא אם ייחתם הסכם קיבוצי חדש עם הוועד. בינתיים אושר מינויו של מקורב השר רמי גראור למנכ"ל השירות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל משרד הרווחה, אביגדור קפלן
מנכ"ל משרד הרווחה, אביגדור קפלןצילום: עופר וקנין

תוכנית הדגל של שירות התעסוקה המשיבה מובטלים כרוניים לעבודה בהצלחה גדולה  תופסק בקרוב - כך הודיע מנכ"ל משרד העבודה אביגדור קפלן להנהלת שירות התעסוקה. 

מדובר בצעד דרמטי של מנכ"ל המשרד, שניצב מאחורי ועד עובדי שירות התעסוקה -  נגד ההנהלה. צעד זה עלול לפגוע באלפי מובטלים בתהליך החזרה לשוק העבודה.
במכתב ששלח קפלן לפני כשבוע הוא מבהיר כי התוכנית תבוטל מסיבה שכלל אינה קשורה אליה או למובטלים.

"מאחר שנכון להיות עדיין לא נחתם הסכם קיבוצי חדש עם ועד העובדים והסתדרות עובדי המדינה, והמשא ומתן עם הממונה על השכר מתנהל בעצלתיים, קיים סיכון שלא ניתן יהיה להפעיל את התוכנית החל ב-1.1.19", כתב קפלן להנהלת הרשות. קפלן גם דורש להגיש לו ולשר מתווה ליציאה מהתוכנית שיוגש עד מחצית נובמבר, "לאור העובדה שיש לתת הודעה מוקדמת לספקי השירות".

לדברי בכיר בשירות המדינה, "המנכ"ל מתייצב מאחורי הוועד ולוקח את המובטלים כבני ערובה, במטרה לסחוט הסכם קיבוצי מהיר. מדובר בהתנהלות בריונית".

עם תחילת הפעלת התוכנית ב-2016 זכו כל עובדי שירות התעסוקה לתוספות שכר. מו"מ על הסכם קיבוצי חדש אכן מתנהל בימים אלה, אך נדיר שהפעלת תוכנית כה מרכזית מושפעת ממנו.

במקביל, כבר קרוב לשנה פועל שירות התעסוקה ללא מנכ"ל, לאחר שהתפקיד נשמר למקורבו של השר רמי גראור, אותו הביא השר כץ לביטוח הלאומי היישר מהתעשייה האווירית. באחרונה אישרה ועדת גילאור את מינויו של גראור לתפקיד מנכל שירות התעסוקה, לאחר שדחתה אותו מספר פעמים בעבר.

ממשרד העבודה והרווחה, ההנהלה וועד העובדים בשירות התעסוקה מעוניינים בהמשך התוכנית ובהרחבתה עם זאת לדבריהם "באופן טבעי, לצורך ההרחבה נדרשים תקנים נוספים ועל צורך זה מתריע הוועד מזה כחצי שנה". במשרד האוצר מכחישים מכל וכל כי המשרד ביקש תוספת תקנים ולא מבינים מדוע נדרשת תוספת תקנים עבור אותה עבודה.

ממשרד העבודה נמסר: "ההסכם הקיבוצי שנחתם עם העובדים בנושא מסתיים השנה ואם לא יושגו הסכמות בין הממונה על השכר באוצר לבין ההסתדרות עד ל-31 בדצמבר, לצערנו מעגלי התעסוקה תחדל לפעול. הנזק הצפוי הובא לידיעתו של הממונה על השכר ושאר הנוגעים בדבר במשרד האוצר".

רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד פנה היום במכתב למנכ"ל משרד הרווחה אביגדור קפלן בבקשה לחזור בו מהכוונה לסגור את התוכנית עבור הוועד: "תכנית מעגלי תעסוקה היא אחת מהפתרונות הטובים יותר שהוצגו לאחר ביטולה של תוכנית ויסקונסין, תכנית הדגל הכושלת של משרד האוצר לפני כעשור.

"האם אנחנו חוזרים לימים החשוכים שבהם השביתו עובדי השירות התעסוקה את הלשכות ומנעו מן המובטלים לקבל את קצבאות הקיום הבסיסיות שלהם או שמא הדרך החדשה היא להתעמר דווקא בחלשים ביותר, אלו המשוועים לשכר ראוי והגון ורואים בשירות התעסוקה כגוף המסוגל לסייע להם בכך. הגיע הזמן להפסיק להחזיק במובטלים כבבני ערובה. אני קורא לך לחזור בך מהאיום לסגור את התכנית המשרתת היטב את מטרותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker