התנגדות נרחבת בקואליציה ובאופוזיציה להעלאת גיל הפרישה לנשים ל-67

ראש הממשלה צפוי לנסות לשכנע מחוקקים נוספים לתמוך בהעלאת גיל הפרישה - אך הוא ייתקל בהתנגדות עזה בכנסת, שבה טוענים כי הצעד יפגע בנשים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> המלצותיה של הוועדה הציבורית להעלאת גיל הפרישה לנשים שהקים משרד האוצר עדיין לא פורסמו רשמית, אך הפרסומים כי הוועדה מתכוונת להמליץ על העלאת גיל הפרישה לנשים מ-62 ל-67, ולא ל-64 כפי שהיתה אמורה לבחון תחילה, מעוררים תגובות נסערות בכנסת, באקדמיה ובקרב ארגוני הנשים. במערכת הפוליטית שוררת התנגדות נרחבת להעלאת גיל הפרישה לנשים - הטעונה את אישור הכנסת.

אלי ישיצילום: אמיל סלמן

נציגים של הליכוד, ש"ס, ישראל ביתנו, הבית היהודי, קדימה וסיעות נוספות הודיעו שיילחמו בהעלאת גיל הפרישה. עם זאת, בכירים בקואליציה מעריכים שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ינסה להטיל משמעת קואליציונית בעד העלאת גיל הפרישה.

יו"ר ש"ס, אלי ישי, הודיע אתמול כי מפלגתו תתנגד להעלאת גיל הפרישה לנשים. לדבריו, "העלאה חד צדדית תוביל לעימות חברתי ופגיעה מיותרת בציבור הנשים".

התנגדות להמלצות נרשמת גם בליכוד. השרה לימור לבנת, העומדת בראש ועדת השרים לקידום מעמד האישה, מתכוונת לפעול באופן נחוש נגד העלאת גיל הפרישה, שתפגע לדבריה במיוחד בנשים שמועסקות במקצועות שוחקים, כמו ייצור וסיעוד, ובעבודות משק בית. לבנת טוענת כי בוועדה הציבורית לא היתה נציגות הולמת לארגוני הנשים. היא סבורה כי חברי הוועדה חרגו מסמכותם כשביקשו להעלות את גיל הפרישה אל מעל גיל 64, ושהמלצותיהם נובעות משיקולים כלכליים טהורים.

באשר לטענה כי העלאת גיל הפרישה לנשים תאפשר להן לחסוך יותר בקרנות הפנסיה, לבנת סבורה שהיא נכונה רק לנשים בתפקידים בכירים, ואינה רלוונטית למרבית הנשים. לדבריה, עובדות במקצועות שוחקים נפלטות אל מחוץ למעגל העבודה בגיל מוקדם,והעלאת גיל הפרישה תביא לכך שלא רק שלא יחסכו יותר לפנסיה, אלא שאף יתקשו לשרוד ללא כל הכנסה במשך שנים ארוכות יותר עד לגיל הפנסיה.

חברת ועדת הכספים ח"כ פאינה קירשנבאום אמרה כי "העלאת גיל הפרישה לנשים היא קזוס בלי" מבחינתה של סיעתה, ישראל ביתנו. לדבריה, "הסיעה תילחם בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי שגיל הפרישה לא יועלה אף ביום אחד."

גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, מתנגדת להעלאת גיל הפרישה לנשים, ולדבריה, סיעתה, קדימה, תתנגד לכך. "אי אפשר להיאחז בשוויון בין נשים וגברים כאמתלה להעלאת גיל הפנסיה, כשמראש אין שוויון ביחסי העבודה בין המינים במשק", אמרה לבני.

יו"ר סיעת קדימה ח"כ דליה איציק קראה לנתניהו להורות על פיזורה של הוועדה לבחינת העלאת גיל הפרישה לנשים תוך הודעה מפורשת שגיל הפרישה לנשים לא יעלה. "על נתניהו לשנות את ההמלצה להעלאת גיל הפרישה, או שהדבר ייכפה עליו, ולא בפעם הראשונה, בעקבות לחץ ציבורי וחברתי", אמרה איציק. היא הוסיפה כי סיעתה תגיש הצעת אי אמון בממשלה על רקע כוונתה להעלות את גיל הפרישה לנשים.

עינת וילף
עינת וילףצילום: אמיל סלמן

"מדובר בשינוי חיובי ובלתי נמנע"

ח"כ עינת וילף (עצמאות) היא היחידה בין חברי הכנסת שהביעה תמיכה בהצעה. לדבריה, "אין ספק שלאורך זמן יש להגיע למצב שבו גיל הפרישה לגברים ונשים יהיה זהה ושלא יהיה עוד גיל פרישה חובה אלא רק מרצון". עם זאת, וילף סייגה את הדברים והוסיפה כי יש להבטיח שהמעבר למצב זה ייעשה "תוך תמיכה ראויה בנשים, ובמיוחד באלה במקצועות השוחקים".

עם המברכים על ההמלצות נמנה גם אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, שאמר כי מדובר ב"שינוי חיובי ובלתי נמנע, נוכח הצורך לשמור על חוסנן של קרנות הפנסיה ולאפשר מדיניות רווחה הולמת בעתיד". עם זאת, לין הדגיש שיש לקבוע כי נשים שלא ירצו בכך, יוכלו לפרוש מעבודה כבר בגיל 64.

לפי ניתוח של בנק ישראל, לאחר העלאת גיל הפרישה ב-2004 נמצא שבין השנים 2005 ו-2009, עלה שיעור ההשתתפות בעבודה של גברים ונשים על סף גיל הפרישה החדש. שיעור ההשתתפות של גברים בני 65-66 בכוח העבודה עלה בכ-17.1 נקודות אחוז, והשתתפות של נשים בנות 60-61 בכוח העבודה עלתה בכ-9.4 נקודות אחוז.

לדברי לין, העלאת גיל הפרישה נכונה בשל עקרון השוויון בין נשים לגברים, העלת גיל הפרישה לנשים במרבית מדינות המערב, התארכות תוחלת החיים ו"הגירעונות האקטואריים של המוסד לביטוח לאומי ושל קרנות הפנסיה", שלדבריו, עלולים לגדול אם לא יועלה גיל הפרישה. לטענתו, החלופות להעלאת גיל הפרישה לפתרון גירעונות אלה הן חלופות קשות: הגדלת דמי הביטוח הלאומי מצד עובדים ומעסיקים והקטנת זכויותיהם של המבוטחים.

"אם מדברים על שוויון, הרי שיש לעשות זאת עד הסוף - שוויון בשכר כמו שוויון בגיל הפרישה", אומרת ריבי בלר, מנהלת עמותת והדרת ליצירת שיפור במעמדם של מבוגרים בשוק העבודה. בלר תומכת בהעלאת גיל הפרישה, אף שלתפישתה יש לבטל כליל את מושג גיל הפרישה, כפי שעשתה בריטניה באפריל. "נשים בגיל 62 עוד לא מיצו את הפוטנציאל שלהן", אמרה. לדבריה, "אני בעד החוק, כל עוד יביא בחשבון התייחסות לנשים במקצועות שוחקים ונשים לא עובדות".

"מעסיקים יפטרו נשים מבוגרות"

לעומתם, טליה לבני, יו"ר נעמת, שפרשה השבוע עם נציג ההסתדרות הנוסף בוועדה זאב חושינסקי לאחר שהחלו לדבר על העלאת גיל הפרישה ל-67 במקום 64 - כפי שהיה כאשר מונתה הוועדה - מסבירה כי הוועדה כלל לא הביאה בחשבון את בעייתן של נשים מבוגרות בשוק העבודה. "יש בעיית תעסוקה לנשים מבוגרות והן הראשונות להיות מפוטרות, ואם יעלו את גיל הפרישה והן יפוטרו, הן יישארו עם פנסיה מופחתת וייאלצו להסתמך על קצבת זקנה. ומלבד זאת, האם לנשים העובדות כמטפלות, אחיות במעונות ובעבודות דומות יש כוח להמשיך לעבוד עד גיל 67? נשים במדינת ישראל מהוות 70% ממרוויחי שכר מינימום, ומרביתם נוטלות על עצמן גם את עבודת הבית. האם מישהו חושב עליהן?"

גם עו"ד ציונה קניג-יאיר, נציבת שוויון ההזדמנויות בתמ"ת, סבורה כי בעייתי להתייחס אל כלל הנשים בישראל כעל קולקטיב. "החלטה כבדת משקל כזו חייבת לעבור לאחר בחינת כל ההשלכות לכלל הנשים. עד שלא אראה את הממצאים אני לא חורצת את הדין, אך עקרונית ברור כי בעוד החלטה כזו תיטיב עם נשים במקצועות החופשיים ובתפקידי ניהול - לא כך הדבר בהקשר של נשים מהשכבות החלשות יותר".

זו גם עמדתה של נורית צור, המנכ"לית היוצאת של שדולת הנשים. "יש לאפשר זאת לנשים שיש להן עבודה מספקת ורוצות להמשיך לעבוד, לקבוע גיל פרישה גבוה לנשים זה לא הפתרון".

ד"ר ישראל דורון מאוניברסיטת חיפה מציע להתאים את גיל הפרישה לסוג המקצוע. לדבריו, "מאבק שמתמקד בשמירת 'פריווילגיה' של יציאה לפנסיה בגיל צעיר יותר, בסופו של דבר כלכלית וחברתית בנשים זקנות עצמן, ומנציח את ההבניה השלילית של הזקנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker