מחקר מסכם: הצלחה מוכחת לתוכנית ויסקונסין בהגדלת שיעורי התעסוקה - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מחקר מסכם: הצלחה מוכחת לתוכנית ויסקונסין בהגדלת שיעורי התעסוקה

מכון ברוקדייל: שיעור המועסקים בקרב המשתתפים עלה מ-36% בתחילת התוכנית ל-57% בסיומה; 65% התמידו בעבודה עד לסיום התוכנית לפני שנה ושלושה חודשים

7תגובות

>> שנה לאחר שוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, בראשותו של היו"ר ח"כ חיים כץ (הליכוד), סגרה את תוכנית ויסקונסין בטענות כי התוכנית פוגעת במשתתפיה, וכי היא מהווה הפרטה פסולה של שירות חברתי, התקבל המחקר המסכם לגבי הישגי התוכנית. את המחקר ערך מכון ברוקדייל של הג'וינט, מההמכונים המובילים בישראל במחקרים כלכליים-חברתיים, ביחד עם מחלקת המחקר של הביטוח הלאומי.

המחקר המסכם הוא המשך לכמה מחקרים חלקיים, שפירסמו ברוקדייל והביטוח הלאומי במהלך חמש השנים בהן פעלה תוכנית ויסקונסין. גם המחקר המסכם, כמו קודמיו, מעלה ממצאים דומים: תוכנית ויסקונסין, בניגוד גמור לטענות שהועלו בכנסת כנגדה, היא הצלחה מוכחת.

לדברי החוקרים, דניז נאון ונועם פישמן, תוכנית ויסקונסין הצליחה כמעט בכל המדדים, ובכל סוגי האוכלוסייה. זאת, על אף שמדובר היה בתוכנית ראשונה מסוגה שבוצעה בישראל, ובניסיון ראשון אי פעם של ממשלת ישראל לנסות ולסייע לאוכלוסייה הנחשלת ביותר בקרבה - אוכלוסיית המובטלים הכרוניים, משמע מי שלא עבדו שנים ארוכות או לא עבדו מעולם (או עבדו בחלקיות משרה נמוכה במיוחד). יש לציין, כי בעולם תוכניות רווחה מסוג של "מרווחה לעבודה", כמו תוכנית ויסקונסין, נחשבות לתוכניות המובילות.

45% מהמובטלים הכרוניים השתלבו בשוק

לפי ממצאי המחקר, שיעור המועסקים מקרב כ-4,300 משתתפי התוכנית עלה מ-36% עם פתיחת התוכנית ל-57% בסיומה. בסך הכול, 41% ממשתתפי התוכנית עבדו, לפחות לפרק זמן קצוב. שיעור המועסקים במשרה מלאה קפץ מ-16% ל-30%. הצלחה מרשימה במיוחד נרשמה בקרב המשתתפים בתוכנית שלא עבדו כלל עם כניסתם לתוכנית. מקרב אלה, 45% הצליחו להשתלב בזכותה בשוק העבודה.

סניף שירות התעסוקה
תומר אפלבאום

בסך הכל, השיפור במצבם התעסוקתי של משתתפי התוכנית - מבחינת שיעור העסקה וגודל המשרה - הגיע לשיעור יוצא דופן של 25%. זהו שיפור עצום במצבם של משתתפי התוכנית, שהם נחשבים כאמור לאוכלוסייה נחשלת וחלשה במיוחד.

ממצא יוצא דופן נוסף, הוא ההתמדה בעבודה בקרב אלה שהצליחו למצוא עבודה. התברר כי מבין אלו שמצאו עבודה, 65% התמידו בעבודתם עד לסיום התוכנית. מרביתם המשיכו לעבוד גם שמונה חודשים לאחר סגירת התוכנית - בדצמבר 2010. זהו ממצא יוצא דופן, המעיד על כך שתוכנית ויסקונסין הצליחה להשים את משתתפיה בעבודה איכותית, כזו שהם יכולים להתמיד בה.

ההכנסה החודשית הממוצעת של משתתפי התוכנית, אלה שעבדו ואלה שלא, עלתה מ-982 שקל ל-1,675 שקל בחודש. בקרב המשתתפים שמצאו עבודה, ההכנסה החודשית עלתה מ-2,660 שקל ל-3,109 שקל (תוכנית ויסקונסין אינה מאפשרת עבודה בשכר נמוך משכר מינימום, הנתונים כוללים גם חלקיות משרה). זהו שיפור גבוה מהשיפור שהיה בשכר המינימום באותה תקופה.

בנוסף, תוכנית ויסקונסין הצליחה להקטין את תשלומי קצבאות אבטחת הכנסה באזורים שבהן היא פעלה. שיעור מקבלי גמלת אבטחת הכנסה ירד מ-45% ל-32%, בין השאר, כתוצאה משילוב של חלק ממקבלי הקצבה בשוק העבודה.

המחקר העלה גם כי 50% ממשתפי התוכנית ששולבו בעבודה קיבלו מענק התמדה - תוספת שכר בגין התמדה של עד שנה במקום העבודה שלהם. כמו כן, לפחות 50% מבין המשתתפים שהתמידו בעבודה ציינו את השירותים תומכי העבודה שניתנו להם בתוכנית ויסקונסין, כשירותים שסייעו להם במציאת עבודה והתמדה בה. השירותים תומכי העבודה החשובים ביותר, כפי שצוינו על ידי המשתתפים, היו סיוע במציאת מסגרת לילדים, סיוע בתחבורה למקום העבודה, וקבלת מענק ההתמדה.

הצעה לתוכנית חדשה: רק פקידי המדינה ישללו קצבאות

שנה ושלושה חודשים לאחר הפסקת תוכנית ויסקונסין, עקב סרובה של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת בראשותו של ח"כ חיים כץ (הליכוד) להמשיך אותה, הוועדה עדיין לא דנה בחידוש הפעלת התוכנית במתכונת חדשה. התקווה היא כי הוועדה תשוב ותדון בתוכנית במהלך מושב הקיץ של הכנסת, וזאת לאחר שהוכנסו בתוכנית כמה שינויים שנועדו להשביע את רצון הח"כים.

השינויים הוכנסו בתוכנית במסגרת מגעים שניהל יו"ר הכנסת, ח"כ רובי ריבלין (הליכוד), והיועץ המשפטי של הכנסת, אייל ינון, עם נציגי האוצר והתמ"ת. זאת במטרה לאפשר את חידוש הדיון בחקיקה לגבי ויסקונסין - הממשלה ניסתה לשלב את תוכנית ויסקונסין בחוק ההסדרים, יו"ר הכנסת סירב, והחוק פוצל מחוק ההסדרים תחת ההבטחה כי הוא יעלה לדיון מחודש בקרוב במסגרת ועדת העבודה והרווחה.

על פי הסיכומים יוכנסו בחוק כמה שינויים. המרכזי שבהם הוא ששלילת קצבת אבטחת הכנסה ממשתתף בתוכנית שמסרב להצעות לצאת לעבוד, תיעשה רק על ידי פקידי ציבור (נציגי הביטוח הלאומי) ולא על ידי מפעילי תוכנית ויסקונסין, שהיו עד היום חברות פרטיות. נציג המדינה גם יישב במרכזי תוכנית ויסקונסין, כדי להגביר את הפיקוח עליהם ולהגדיל את הנגישות שלו למשתתפי התוכנית.

שינוי מרכזי נוסף הוא שגם מלכ"רים יוכלו להפעיל את התוכנית.

שינוי אחר הוא כי התגמול למפעילי תוכנית ויסקונסין יקבע בהתאם לשכר, ולמשך התעסוקה של משתתפי התוכנית. לא יהיה כל תגמול בגין שלילת קצבאות. עד כה התגמול של המפעילים היה כרוך ב-80% בהשמות בעבודה, ו-20% בשלילת קצבאות, וזאת כדי לתגמל את המפעילים על חשיפת מקבלי קצבאות ש"עבדו בשחור" (אלה כלל לא התייצבו בתוכנית). במסגרת המשא ומתן עם הכנסת, ויתר משרד האוצר על המרכיב הזה בתגמול.

כמו כן, תקציב שירותי תמיכה בעבודה - שהיה עיקר התקציב של תוכנית ויסקונסין - יופרד בחוק מהתקציב של מפעילי התוכנית, כדי שניתן יהיה לעקוב טוב יותר כמה כסף זרם לכיסי המפעילים וכמה הושקע במשתתפים. בנוסף, החוק יגדיר מפורשות את אחריות המדינה לפיקוח על תוכנית ויסקונסין.

שינויים אלו הצטרפו לשינויים שכר הוכנסו להצעת החוק המקורית, שכאמור לא הצליחה לעבור את וועדת העבודה והרווחה. בין אלה, הקביעה כי התוכנית מיועדת למי שמקבל קצבת אבטחת הכנסה תקופה של יותר מתשעה חודשים - מי שמקבל קצבה תקופה קצרה יותר יטופל בידי שירות התעסוקה. פטור מהתוכנית למי שעברו את גיל 55 ולאקדמאים. הגבלת השירות בקהילה, הרחבת אפשרויות הערר על החלטות מפעילי התוכנית ועוד.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#