ההסתדרות מאיימת: מיום רביעי הבא - שביתה כללית במשק

בכירי ההסתדרות דיברו הבוקר על סולידריות עם עובדי הבניין - והכריזו כי ייצאו בשבוע הבא לשביתה כללית ■ עם זאת, הסיכוי שהשביתה תצא לדרך ב-7 בנובמבר – קטן ■ בעוד משרד העבודה טוען כי הוא זקוק ל-108 תקני פיקוח נוספים, טוענים באוצר שקיימים עשרות תקנים פנויים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בהתכנסות, היום
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בהתכנסות, היוםצילום: אורן כהן / דוברות ההסתדרות

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, קיים היום (ה') כנס חירום בנושא הבטיחות במקומות העבודה, שבו הכריז על שביתה כללית במשק. השביתה תצא לדרך ביום רביעי הבא, ה-7 בנובמבר, והיא ללא הגבלת זמן.

באירוע השתתפו חברי וראשי ועדים, ראשי מרחבים ואיגודים מקצועיים וחברי הנהגת ההסתדרות. הדוברים עסקו לא מעט באחדות העובדים ובסולידריות, והפנו החצים ל"ממשלה" או ל"מדינה".

רשימת הדרישות של ההסתדרות להסדרת הבטיחות בענף הבנייה כוללת: הפיכת התקן האירופי לפיגומים למחייב (השר חיים כץ כבר הודיע כי הוא מקדם את הנושא הזה); אכיפת החובה על לבישת רתמה; הסדרת תחום המנופים; והכנסת נספח בטיחות מחייב למכרזי בינוי ותשתית של המדינה. לכאורה, לא מדובר בנושאים מורכבים להסדרה, בעיקר כאשר לצד ניסקורן עומד גם שר האוצר, משה כחלון, הנחשב בן ברית.

על פי משרד האוצר, ובניגוד לטענות ההסתדרות, לרשות משרד העבודה עומדים גם היום עשרות תקנים של מפקחי עבודה, שאינם מנוצלים. בנוסף, משרד העבודה הבטיח כי יטיל קנסות ועיצומים - אך אינו עושה זאת בהיקף הנדרש.

הסיכוי שהשביתה תצא לדרך נמוך, ממש כמו כל איומי השביתות הקודמים הרבים שעליהם הודיע ניסנקורן. הניסיון מוכיח כי פרק זמן קצר לפני תחילת השביתה המתוכננת מתעשתים כל הגורמים הרלוונטיים - וקובעים פורום לשיחה על הנושא.

ניסנקורן, שדיבר אחרון, אמר כי כבר לפני חודשיים ביקש מהממשלה לדבר על הנושא. "בשביל מה הם באו לממשלה אם לא בשביל להקשיב ולשנות? מי זה פועלי הבניין? בא החשכ"ל ומחליט שצריך לבנות עוד אגף בבית חולים. אנחנו רוצים שיבנו אותם אנשים שימתו? זה לא רק 40 איש שמתו השנה - זה עוד 200 שנפצעו פציעות קשות. אתה מסתכל על הממשלה והשרים, ואתה לא מבין. אתה צריך לדאוג לעובדים שתהיה להם פרנסה מכובדת, פנסיה מכובדת, בריאות ובטיחות. ולא אכפת להם.

"למה צריך שביתה בשביל החלת התקן האירופי? מישהו ראה פעם פועל בניין עם רתמה? מנופאי צריך להתחנן לעבוד בתנאים בטוחים? את כל זה אפשר למנוע בקלות. במכרזים של החשב הכללי אין ציוד בטיחות. זה לא משנה לו, זו מדינת ישראל. ישבתי אתמול עם נציגי הממשלה לתקנים – זה אוצר אתה תביא וזה אוצר אתה תביא – זה 20 מיליון שקל לפיקוח בתחום הבטיחות, ובינתיים אנשים מתים".

שר העבודה והרווחה כץ אמר על איומי השביתה של ההסתדרות: "אני מקווה שהשביתה של ההסתדרות לא תהיה שביתת אזהרה בלבד. שישבתו עד שנקבל מהאוצר 108 תקנים הנדרשים למשרד לצורכי פיקוח".

הוא הוסיף: "כשהגעתי למשרד היו 18 מפקחים וקיבעון של תקנות והחלטות. שאלתי את  אנשי המקצוע מה הם עושים כדי למגר את הקטל באתרי, והם השיבו כי יש להם 100 חוקים שצריך להעביר. ביקשתי שקודם כל יהיו תקנות חדשות לקנסות אישיים ולסגירת אתרים - מה שלא היה לפני. היו לי 22 תקנים של מפקחים פתוחים - שאף אחד לא רצה לאייש בגלל השכר הנמוך. פתרנו את זה באמצעות חוזים אישיים. תקנות הפיגומים נתקעו בצינורות הביורוקרטיה וגם את זה נעבור".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "למשרד העבודה עשרות תקנים פנויים, והוא מוזמן לעשות בהם כראות עיניו. משרד האוצר שם בחשיבות גבוה את שיפור רמת הבטיחות בעבודה באתרי בנייה ומסייע למשרד העבודה והרווחה במימוש הצעדים הננקטים על ידו לשם מטרה זו. בין היתר, מאפשר משרד האוצר למשרד העבודה והרווחה להשתמש בכלל התקנים הלא מאוישים הנמצאים ביחידות המשרד השונות ומסתכמים בכ-100 תקנים, שאפשר לעשות בהם שימוש לטובת הגברת האכיפה באתרי הבנייה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker