מרצים מצטיינים במכללות יוכלו לקבל בונוס של עד 70 אלף שקל בשנה

ההסכם הקיבוצי החדש עם הסגל האקדמי הבכיר במכללות ייחתם השבוע; "יסייע לקלוט חברי סגל מהשורה הראשונה"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

ההסכם הקיבוצי החדש עם הסגל האקדמי הבכיר במכללות ייחתם השבוע. זהו הפעם הראשונה בה חותמים מרצי המכללות על הסכם קיבוצי מול המדינה והמכללות בתום משא ומתן שנמשך כשנתיים. במסגרת ההסכם שפורסם ב-TheMarker, כ-1,600 המרצים הבכירים ב-21 המכללות המתוקצבות יקבלו תמריצים שנתיים על בסיס מצויינות בהוראה ובמחקר. זו הפעם הראשונה שבה יתקיים מנגנון הערכה ומתן תמריצים שכזה במערכת ההשכלה הגבוהה.

בהסכם נקבע גם כי לראשונה יוכלו המרצים במכללות לקבל תקציבים למימון מחקר שניתנו עד כה רק למרצים באוניברסיטאות. בנוסף, כולל ההסכם גם קביעת מסלולי קידום בתפקיד, כך שמרצים יוכלו לבחור מסלול קידום של הוראה בלבד, אם הם אינם רוצים לעסוק במחקר או של הוראה בשילוב מחקר וכולל מרכיב של הגדלת תוספות שכר למרצים שיזכו במענקי מחקר חיצוניים.

לפי ההסכם, בכל סיום שנת לימודים ידורגו המרצים במכללות ו-60% מהם יקבלו מענק הצטיינות של עד 20% משכרם השנתי. המענק יינתן למרצים מהסגל האקדמי הבכיר על פי החלטת ועדה פנימית בכל מכללה, בהתאם לקריטריונים שיבטאו הצטיינות בהוראה ובמחקר ויאפשרו לקיים מנגנון הערכה מקיף למרצים מדי שנה. הקריטריונים למגנון ההערכה טרם נקבעו ויסוכמו בחודשים הקרובים בין ראשי המכללות למרצים ויועברו לאישור ות"ת.

ההסכם בין מועצת ארגוני הסגל במכללות, בראשות פרופ' יקיר שושני, ועד ראשי המכללות הציבוריות, בראשות פרופ' עליזה שנהר, משרד האוצר והוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה בראשות פרופ' מנואל טרכטנברג ייחתם ביום רביעי בטקס שייערך בירושלים.

לפי ההסכם, שכר הסגל הבכיר במכללות ימשיך להיות מוצמד לשכר הסגל הבכיר באוניברסיטאות. אי לכך המרצים במכללות יקבלו את תוספת השכר שסוכמה לאחרונה עם המרצים באוניברסיטאות. כפי שפורסם ב-TheMarker, במסגרת ההסכם הקיבוצי שייחתם עמם בקרוב יקבלו המרצים הבכירים באוניברסיטאות - כ-2.9% לארבע שנים, שתיפרש על פני שלוש שנים.

התמריצים יינתנו למרצים שמועסקים בהיקף של חצי משרה לפחות, אך יחולקו על פי דירוג, בהתאם להערכת המרצים. בכל אחת מהמכללות תוקם ועדת הערכה שתחלק מדי שנה את המרצים לארבע קבוצות. המרצים שהוגדרו כטובים ביותר יקבלו תוספת של כ-20% לשכרם השנתי, 20% יקבלו תוספת של כ-15% לשכרם, ו-20% יקבלו תוספת של עד 7.5% לשכר.

היקף הבונוס עלול להיות נמוך יותר מאחר שנקבע כי התקציב לבונוסים של כלל המרצים בכל מכללה יהיה בגובה של 5% מסך עלות השכר של הסגל במכללה. הבונוס לא יינתן בתשלום אחד אלא יחולק על פני 12 משכורות. כך, לפי ההסכם, פרופ' מן המניין הדרגה הגבוהה ביותר שמקבל משכורת חודשית של כ-28,100 שקל לפני תוספת השכר של כ-3% שתינתן למרצים, יוכל לקבל מענק של כ-70 אלף שקל בסוף השנה (כ-5,800 שקל לחודש).

לדברי נשיא המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, פרופ' יוחנן ארזי ,ההסכם "יסייע למכללות לקדם את המחקר של חברי הסגל ולשפר את איכות ההוראה. ההסכם יסייע לקלוט במכללות חברי סגל מהשורה הראשונה, למשוך אליהם חוקרים מצטיינים ולהשיב מדענים מצטיינים מחו"ל. קידום המחקר יסייע למכללות בפיתוח תוכניות לימוד לתארים מתקדמים, המבוססות על מחקר עדכני בחזית הידע".

מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, אמר באחרונה כי להכרה במחקר של אנשי סגל במכללות יש "חשיבות לאומית ממדרגה ראשונה". שנהר הדגישה כי ההסכם יאפשר למכללות לקלוט יותר חברי סגל: "התחרות על המרצים גדולה מאוד - גם מול האוניברסיטאות. לכן אנחנו חייבים למצוא דרך לתגמל את הטובים והמצטיינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker