הסגל הזוטר באוניברסיטאות מאיים: לא נפתח את שנת הלימודים האקדמית

הסגל הזוטר דורש תוספות שכר בסך 50 מיליון שקל לשנה; האוניברסיטאות: " דרישות אבסורדיות שיבואו על חשבון שיפור ההשכלה הגבוהה"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

>> ארגוני הסגל הזוטר באוניברסיטאות מאיימים לשבות עם תחילת שנת הלימודים באוקטובר כתוצאה מפיצוץ המשא ומתן עמם בנוגע לתנאי העסקתם.

בחודשים האחרונים התנהל משא ומתן בין ועד ראשי האוניברסיטאות לחברי הסגל הזוטר, אך הוא נקלע למבוי סתום ובאחרונה הופסק על ידי האוניברסיטאות בשל פערים גדולים בין הצדדים.

שביתה של הסגל הזוטר, הכולל כ-12 אלף חברים המועסקים כמתרגלים, עוזרים למרצים ועמיתי הוראה באוניברסיטאות, תשבש באופן משמעותי את הלימודים מאחר שהם אחראים על שיעורי התרגול, בדיקת המבחנים והעבודות וכן על חלק מההוראה. בחודשים האחרונים הסגל הזוטר שיבש באופן סמלי את הלימודים באוניברסיטאות למשך כמה שעות בכל פעם.

דרישות הסגל הזוטר עוסקות בעיקר בהעלאת שכר עוזרי ההוראה, הסדרת תנאי העסקתם והבטחת ביטחון תעסוקתי. להערכת הסגל הזוטר, תוספות השכר מסתכמות בכ-50 מיליון שקל לשנה. כיום מתקצבות האוניברסיטאות את הסגל הזוטר בכ-500 מיליון שקל בשנה. בנוסף, בהתאם להסכמים הקודמים עמו, הסגל הזוטר צפוי לקבל את תוספת השכר שצפויה להינתן למרצים באוניברסיטאות (כ-2.9%) למשך ארבע שנים, כשאחת מהתוספות מתייחסת לשנה קודמת.

"לא נותרה לנו ברירה", אומרת ד"ר אסתר סרוק, יו"ר הפורום המתאם של ארגוני הסגל האקדמי הזוטר. "מדובר בתוספת של פחות מ-50 מיליון שקל לשנה שתסדיר ותתקן סוף סוף עיוותים במערכת ההשכלה הגבוהה ותיתן מענה בעיקר לדוקטורנטים ומסטרנטים שמנוצלים כעוזרי הוראה".

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר: "הסגל הזוטר חשוב לנו ולכן לפנים משורת הדין ואף שנחתם איתם הסכם שכר קיבוצי רק לפני שנתיים, הסכמנו לשבת איתם למו"מ. לצערנו מדובר בדרישות אבסורדיות שיבואו על חשבון התקציבים לשיפור ההשכלה הגבוהה ולמחקר. מדובר בדרישות הגבוהות פי חמישה מההצמדות שניתנו לסגל הבכיר. זו אינה דרישה שאנו מסוגלים לעמוד בה".

דוחקים עמיתי הוראה החוצה

חילוקי הדעות נוגעות גם ליחס כלפי עמיתי ההוראה והמורים מן החוץ המשמשים מרצים אך ללא קביעות ובמשרה חלקית. זאת, מכיוון שהאוניברסיטאות מתכננות לצמצם את היקף העסקתם בהדרגה כתוצאה מתוספת תקנים לסגלי האוניברסיטאות במסגרת הרפורמה במערכת ההשכלה הגבוהה. לעומת זאת, בסגל הזוטר דורשים להסדיר את תנאי העסקתם ולהקנות להם ביטחון תעסוקתי וקביעות.

"אנחנו לא רואים סיבה להעדיף מורים מן החוץ ועמיתי הוראה על פני מסטרנטים ודוקטורנטים שעוסקים ישירות במחקר", נמסר מטעם האוניברסיטאות. "אנחנו מוכנים להיאבק על כך שהמערכת תשמור על יציבותה לטווח הארוך גם אם יכפו עלינו מצב של שביתה, שהוא לא נכון ולא בריא".

סרוק מתנגדת לטענות אלה: "מורים מן החוץ ועמיתי הוראה הם כוח שקיים עשרות שנים והם מילאו את השורות שבהן היו נחוצים. ההתייחסות המזלזלת אל הציבור הזה היא לא במקום ויש להכיר באיכותם ולמצוא את הדרך לפתרון".

המאבק הקודם של ארגוני הסגל הזוטר הסתיים ב-2008 בהסכם שהעניק לחברי הסגל הזוטר תוספת של כ-27% בממוצע לשכרם, בנוסף לשינוי מעמדם של המורים מן החוץ לעמיתי הוראה והסדרת עבודתם למשך 12 חודשים בשנה תוך שמירה על הוותק שלהם, במקום שמונה חודשים בשנה. בספטמבר האחרון פג תוקפו של ההסכם וארגוני הסגל הזוטר העלו דרישות נוספות שלטענתם נובעות מההסכם הקודם עמם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker