נציבות שירות המדינה על סאגת הנהגת של הממונה על שוק ההון: "מתייחסים בחומרה לאפליה"

בנציבות מביעים אמנם חוסר נוחות מבקשתו של הממונה החדש על שוק ההון, משה ברקת, לקבל נהג ולא נהגת ■ עדיין לא ברור מה מתכוון הנציב לעשות בנושא, אם בכלל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר

נציבות שירות המדינה קיבלה אתמול (א') מכתבים בהולים משדולת הנשים ומח"כ מרב מיכאלי, שקראו לנציב, פרופ' דניאל הרשקוביץ, לעצור את התהליך בחירת הנהג למשה ברקת - הממונה החדש על שוק ההון ולכן עובד מדינה בכיר - לאחר שזה ביקש לא לעבוד עם נהגת אישה. ברקת טען כי מכונית הוא "מרחב אינטימי", וכי הוא "חושש שיעלילו עליו", ולכן ביקש נהג ולא נהגת.

עמדת הנציבות שהגיעה ל-TheMarker אמנם מביעה חוסר נוחות, אך לא ברור מה מתכוון הנציב לעשות בנושא. בהודעת הנציבות נכתב: "נושא הפנייה נבחן על ידי נציב שירות המדינה וכלל הגורמים המקצועיים הרלוונטיים בנציבות ובמשרד האוצר. נציבות שירות המדינה מנחה ופועלת לקידום העסקה שוויונית ומגוונת, ולייצוג הולם בכלל הדרגים בשירות המדינה.

"מועמדים ומועמדות לתפקידים בשירות המדינה נבחרים לפי כישורים ומיומנויות ולא ניתן מקום או לגיטימציה לבחירה או אי העסקה של מועמד/ת על בסיס מגדר בשום שלב ובשום תפקיד. הנציבות מתייחסת בחומרה למקרים של אפליה על רקע מגדרי. מכלול פעולותינו כולל קורסי הכנה למכרזים לנשים, איתור אקטיבי לתפקידי סגל בכיר, הגדרת הנחיות מפורטות למתן העדפה מתקנת על פי חוק המינויים, מתן כלים לבוחנים למניעת הטיות ואפליה בוועדות בוחנים, ועוד ועוד.

"כמו כן, הנציבות מחויבת לפעול למיגור תופעת ההטרדות המיניות, ותמשיך לקדם בשנה הקרובה תהליכים של הסברה, פישוט פרוצדורות ומענה מלא וראוי לכל מתלוננת. נציין כי נציב שירות המדינה הנכנס הציב את נושא השוויון המגדרי והמלחמה בתופעת ההטרדות המיניות בעדיפות עליונה", הוסיפו בנציבות.

פרופ' דניאל הרשקוביץצילום: עופר וקנין

מתגובות מומחים לדיני עבודה עולה כי בקשתו של ברקת אינה חוקית, כיוון שאינה עולה בקנה אחד עם חוק שויון הזדמנויות בעבודה, גם אם היא משרת אמון.

הנציבות אמנם מביעה חוסר שביעות רצון ומבררת את הנושא עם הגורמים הרלוונטיים, אך אינה נוקטת בשלב זה כל מעשה. יצוין כי ברגעים אלה מתקיים נוהל בחירת הנהג הנדרש לברקת - כאמור, מבין מועמדים גברים בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker