מומחים בדיני עבודה: דרישת ברקת להעסיק נהג ולא נהגת - אינה חוקית

הממונה על שוק ההון, משה ברקת, מבקש לקבל נהג ולא נהגת כדי ש"לא יעלילו עליו" ■ לטענת המומחים, נימוק זה מעלה בעיות משפטיות רבות והוא "תירוץ עלוב ומעליב" ■ בינתיים ברקת התנצל, אך לא חזר בו מהבקשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ברקת

עורכי דין מומחים לדיני עבודה טוענים כי בקשתו של מי שייכנס לתפקיד הממונה על שוק ההון למנות נהג ולא נהגת, אינה עולה בקנה אחד עם חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

"דרישתו של ברקת היא בבחינת אפליה אסורה מטעמים מגדריים - והדין אוסר על אפליה שכזאת", אומרת עו"ד אורלי אבירם, שותפה במשרד פיינברג. לדבריה, "דרישה כזאת גם מעניקה לגיטימציה לעובדים לסרב לעבוד עם נשים, אך בשל היותן נשים - דבר אשר פוגע בשוויון, בכבודן של נשים ובזכותן לעבוד. פגיעה זו אף מתחדדת ומועצמת לנוכח תפקידו הבכיר של ברקת. אם אכן הדברים נאמרו על ידי ברקת - הרי שטעה". בעמדה זו מחזיקים מומחים נוספים לדיני עבודה, ביניהם עו"ד גל גרודיסקי ועו"ד סיגל פעיל.

סעיף 2 בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה קובע כי לא יופלה אדם על רקע מגדר. על פי החוק, בקשה כזו יכולה להיבחן על פי הקריטריון הקובע כי האפליה הנדרשת "מתחייבת מאופיו ומהותו של התפקיד". במילים אחרות, יידרש ברקת, כמו גם היועץ המשפטי של רשות ההון, להסביר מדוע מינו של הנהג הוא נושא המתחייב מאופיו של התפקיד: האם היא נוהגת פחות טוב מגבר, האם לא תביא אותו למחוז חפצו בזמן, וכדומה. ספק אם "חשש שמישהו יעליל עלי" הוא חלק מאופיו ומהותו של התפקיד הספציפי הזה. יצויין כי החוק חל גם על משרות אימון, וגם הן אמורות לעמוד בעקרונותיו.

מרב מיכאליצילום: אמיל סלמן

עו"ד גל גורודיסקי אמר: "על פי הפרסומים, הסיבה לבחירת גבר היא שנוח לממונה לא להיות במרחב אינטימי עם אשה 'כי מישהו עלול להעליל עלי'. נימוק זה מעלה מספר בעיות משפטיות. ראשית, כאשר מנהל מעסיק עובד כנהג אישי, אזי הרכב אינו 'מרחב אינטימי' - אלא הוא מקום עבודה לכל דבר ועניין - ואין הבדל בין חדר במשרד לבין הרכב. גם אם הרכב היה רכב פרטי, ואין כך הדבר במקרה זה. בנוסף, גם אם החשש מתלונת שווא על הטרדה מינית הוא חשש לגיטימי - על המעסיק למצוא את הפתרון שפוגע הכי פחות בשוויון. סביר להניח שיש פתרונות שיפיגו את החשש מבלי לייצר הפליה אסורה.

"כך למשל, במוניות רבות מותקנות מצלמות שמצלמות ומקליטות גם את פנים הרכב. כדאי גם לזכור כי החשש מתלונת שווא אינו מתמצה בהטרדות מיניות. מנהל עשוי לחשוש מתלונות שווא בתחומים נוספים, ומה אז?".

מיכל גרא מרגליות. "ברקת מחולל נזק בלתי נתפס"צילום: עו״ד יפעת יפה

עו"ד סיגל פעיל מוסיפה: "זוהי בחירה בלתי חוקית, המהווה הפרה לכאורה של הוראות חוק רבות, וגם נהלים, ביניהם הפרת הוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, האוסר על אפליה מצידו של מעסיק כלפי עובדיו מחמת מינם; הוראות 'חוק יסוד חופש העיסוק', הקובע כי 'כל אזרח או תושב של המדינה זכאי לעסוק בכל עיסוק, מקצוע או משלח יד'; 'חוק יסוד כבוד האדם וחירותו', המעגן את זכותו הבסיסית של אדם לכבוד; 'חוק שיווי זכויות האישה', הקובע את החובה ל'שוויון לפני החוק' ול'דין אחד יהיה לאשה ולאיש לכל פעולה משפטית'; וכל הוראת חוק המפלה לרעה את האשה, באשר היא אשה, לכל פעולה משפטית - אין נוהגים לפיה.

"ההפרה הבוטה והחמורה מכל אלה, היא בהפרת חובתו של עובד ציבור לראות באשה אדם שווה זכויות, ודאי שלא לתרץ בחירה אומללה - וכאמור לא חוקית - בהגנה עצמית מפני סיכון לעלילה כלשהי, תירוץ עלוב ומעליב ששם את כל הנשים כולן ביחידה אחת ושונה של מעלילות פוטנציאליות על מעסיקים חפים ממעללים. אם בחירה שכזו תישאר נטולת טיפול מחמיר, יהא זה סימן מחריד למעסיקים לפעול כמותו", הוסיפה עו"ד פעיל.

עו"ד סיגל פעיל. "תירוץ עלוב ומעליב"צילום: תומר אפלבאום

שדולת הנשים פנתה במכתב דחוף לנציב שירות המדינה, בדרישה לעצור את התהליך הלא חוקי. מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים: "משה ברקת אולי חושב שהוא עושה משהו טוב במשנה הזהירות שהוא נוקט, אבל הוא מחולל נזק בלתי נתפס. זוהי החלטה המפרה באופן פומבי וברגל גסה את הוראות סעיף 2 לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, האוסר על הפליה מחמת מין. הדרת נשים היא לא הפתרון להטרדות ופגיעות מיניות. ההיפך הוא הנכון: מי שמדיר אישה רק בגלל שהיא אישה, שותף לתפיסתה כאובייקט, במקום לראותה כאדם, כבת אנוש. אדם שתופס נשים באופן כזה, ושלא מבין את המשמעות הפשוטה של מעשיו, לא ראוי לתפקיד בשירות המדינה".

עו"ד אורלי אבירםצילום: שחף הבר

גם ח״כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) פנתה לממונה על שוק ההון, משה ברקת ולעו"ד מרים כבהא, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה, בדרישה להחזיר את הנהגת לתפקידה:  "לא מספיק שהמערכת עדיין אינה מונעת ביעילות הטרדות מיניות ופגיעה בנשים במקום העבודה, עכשיו היא גם גובה מהן מחיר נוסף בסילוקן מהן? הגיע הזמן לדרוש מגברים שליטה עצמית והתנהגות נאותה במקום להמשיך לפגוע בנשים. זאת ועוד; במקום שהממונה על רשות ההון, ביטוח וחסכון יחפש דרכים כיצד ניתן לקדם נשים בתחום שעליו הוא אמון, הוא מוצא דרכים כיצד דווקא להשפיל ולהדיר נשים״. 

הערב התנצל ברקת, אך לא חזר בו מבקשתו: "אני מתנצל אם דברי פגעו במישהו. כוונתי לא הייתה לפגוע בנשים, לרבות הנהגת. לאורך כל תפקידיי כיבדתי וקידמתי נשים. מדובר בתפקיד המאויש במשרת אמון", אמר.

רשות שוק ההון סירבה להגיב בנושא חוקיות הבקשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker