ציוני הבחינה בנושא ביקורת בראיית חשבון: בן גוריון מככבת, המכללה למינהל מתרסקת

שיעור המעבר הכללי בבחינת הביקורת עומד על 34% בלבד ■ מועצת רו"ח מביעה דאגה נוכח התוצאות, בהתחשב במחסור ההולך וגובר במתמחים איכותיים בתחום ראיית החשבון

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניברסיטת בן גוריוןצילום: אלי הרשקוביץ
טלי חרותי-סובר

ציוני הבחינות במסגרת לימודי ראיית חשבון ממשיכים להיחשף. הבוקר (ה'), התפרסמו ציוני הבחינה החיצונית בביקורת חשבונות ובעיות ביקורת מיוחדות של מועד אביב, אוגוסט 2018, לאחר שהשבוע פורסמו גם ציוני הבחינה החיצונית בחשבונאות פיננסית. לבחינה ניגשו 842 נבחנים ונבחנות - מספר נמוך יחסית ביחס למועדים קודמים. לשם השוואה, במועד סתיו 2017 ניגשו 1225 נבחנים, במועד אביב 2017 ניגשו 1075 נבחנים, במועד סתיו 2016 ניגשו 1404 נבחנים ובאביב 2016 - 1074 נבחנים. 

במועד זה מככבת אוניברסיטת בן גוריון זו הפעם השנייה השבוע, כאשר היא עומדת שוב בראש טבלת הישגי התלמידים, עם 79% מן הניגשים שעברו. עם זאת מדובר במספר קטן יחסית - רק 59 סטודנטים ניגשו למועד זה .

אוניברסיטת תל אביב עם שיעור הצלחה של 64%, לאחר שהגישה 136 סטודנטים. אחריהן האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת חיפה עם למעלה מ-30% מעבר. בקרב הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה, רק 18% מן הסטודנטים עברו את המבחן.

בקרב המכללות נרשמת עוד התרסקות למכללה למינהל, כאשר מתוך 96 נבחנים רק עשרה עברו - כ-10% מעבר. הקריה האקדמית אונו רשמה 24% מעבר מתוך 66 תלמידים שניגשו.

אחוזי מעבר נמוכים הושגו גם בקרב המוסדות ששלחו פחות מ-50 סטודנטים למועד זה. המרכז האקדמי לב ששלח 41 סטודנטים רשם רק 7% מעבר, בעוד במרכז האקדמי רופין נרשמו 17% הצלחה מתוך 41 סטודנטים. המרכז האקדמי פרס, המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה והמרכז הבינתחומי הרצליה רשמו אפס אחוזי מעבר - אף אחד מהסטודנטים הבודדים שניגשו לא עבר.

מכלל הנבחנים שניגשו לראשונה לבחינה עברו בהצלחה 48% מהנבחנים, ו-34% בלבד מכלל הניגשים. מדובר בשיעור מעבר נמוך ביחס למועדים קודמים בבחינה זו . כך למשל, במועד סתיו 2017 עמד שיעור המעבר הכולל על 68%, במועד אביב 2017 עמד שיעור ההצלחה על 58% ובמועד אביב 2016 על 63%. כ-42.7% מהנבחנים - 360 סטודנטים - במועד זה הם נבחנים חוזרים, אשר ניגשו לבחינה בפעם השנייה או יותר. שיעור המעבר של הנבחנים בקבוצה זו עומד על 16.6%.

שיעור המעבר הנמוך מגיע לאחר שגם בבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת, שתוצאותיה פורסמו בתחילת השבוע, בלט שיעור מעבר נמוך.  יצוין כי רובם המכריע של הסטודנטים שניגשו לראשונה לבחינה זו, ניגשו גם לבחינה האמורה בחשבונאות פיננסית מתקדמת.

בעוד שביחס לבחינה בחשבונאות פיננסית הועלו טענות מצד הנבחנים (שנדחו על ידי המועצה לאחר בדיקתן), על בחינה זו בביקורת לא נתקבלו כל טענות, למרות ששיעור ההצלחה הנמוך חזר על עצמו באופן מובהק.

במועצת רו"ח הביעו דאגה נוכח התוצאות, ביחוד על רקע המחסור ההולך וגובר במתמחים איכותיים עליו מדווחות פירמות ראיית החשבון בארץ, והשאיפה לעודד השתלבותם של צעירים מוכשרים נוספים במקצוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker