בתגובה על השביתה: הנהלת חיפה כימיקלים החליטה לסגור את המפעל לתקופה ארוכה

העובדים, שפתחו בשביתה לפני 40 יום, לא יקבלו משכורות עבור תקופת סגירת המפעל

חיים ביאור

>> הנהלת מפעל חיפה כימיקלים צפון החליטה אתמול, בצעד שנחשב לנדיר בתחום יחסי העבודה, לסגור את המפעל לפחות עד ספטמבר. סגירת המפעל תתבצע כתגובה על השביתה שבה פתחו העובדים לפני 40 יום.

החלטת ההנהלה, בראשות נדב שחר, לסגור את חיפה כימיקלים צפון ולהפסיק כליל את פעילות הייצור שבו התקבלה לאחר שבשבוע שעבר הסתיימה ללא תוצאות סדרה של פגישות בין חברי ההנהלה לוועד העובדים בראשות אלי אלבז, שהיו אמורות להוביל לחתימה על הסכם עבודה קיבוצי במפעל. בהנהלת חיפה כימיקלים אמרו אתמול כי "יש לנו אורך נשימה מספיק ארוך הודות למלאי הגדול שבמפעל ובשל אתר הייצור הנוסף של המפעל, הנמצא בנגב".

בפגישת המשא ומתן האחרונה שהתקיימה ביום רביעי שעבר, התגלע פער גדול בין דרישות השכר שהעלה ועד העובדים לבין הצעות ההנהלה. לטענת בכיר במפעל, ההנהלה הציעה תוספת שכר של 12%-25%, באופן דיפרנציאלי, כשעובדים ששכרם נמוך יקבלו תוספת גבוהה יותר, ולהפך. לדבריו, הוועד דרש תוספת שכר של 16% לכל אחת מחמש שנות ההסכם, כלומר תוספת של 80%.

ואולם לגרסת אלבז, הנהלת המפעל מציעה לשפר את שכר העובדים הלא קבועים בשיעור של 3% לכל אחת מחמש שנות ההסכם, אך לגבי העובדים הקבועים היא מציעה הפחתת שכר בשיעור של 2%.

עקב השביתה, 250 עובדי המפעל לא קיבלו את משכורת מאי וסגירת המפעל שעליה החליטה ההנהלה, תגרום לכך שהעובדים לא יקבלו את שכרם גם בחודשים הבאים. מאחר שהעובדים פרשו מההסתדרות, לפי הוראת הוועד, הם אינם יכולים ליהנות מכספי קרן השביתה של ההסתדרות, המסייעת כספית לעובדים ששכרם אינו משולם להם במסגרת מאבקם מול ההנהלות.

בתגובה על החלטת הנהלת חיפה כימיכלים צפון לסגור את המפעל למשך כמה חודשים, אמר יו"ר ההסתדרות במרחב חיפה, ברוך זלץ: "צר לי על החלטת ההנהלה לבצע צעד כה מרחיק לכת. מי שאשם במצב שנוצר במפעל הוא ארגון כוח לעובדים, המוביל את עובדי המפעל אל עברי פי פחת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker